Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potopení smlouvy START v Kongresu by mohlo Rusy pořádně naštvat

  10:58
Summit v Lisabonu velkým předělem v historii Severoatlantické aliance nebude, přesto umožní praktické reformy, říká v rozhovoru expert Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů CEVRO.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

NATO se podle něj po trpké afghánské zkušenosti do dalších expedičních dobrodružství nepohrne. Spolupráce s Ruskem bude záležet na schválení pražské smlouvy START 2 v americkém Kongresu.

Podle mnoha názorů má být schůzka státníků v Lisabonu přelomová. Na schválení čekají některé zásadní koncepční dokumenty. Čím bude podle vás lisabonský summit NATO přínosný? Co lze očekávat?

Přelomový nebude, všechny alianční problémy se na něm nevyřeší a nová strategická koncepce nebude tím všeobecným katalyzátorem, za jaký byla před rokem pasována generálním tajemníkem. Řadu dílčích, praktických problémů ale summit a nová koncepce vyřeší. Například problematiku reassurance (ujištění o pomoci ze strany NATO – pozn. red.) nových členských zemí, tedy potvrzení věrohodnosti článku 5. Tam nové členské země už dostaly, co chtěly, a přestává to být tématem.

Méně viditelné, ale o to v praxi důležitější, budou dohodnuté vnitřní reformy týkající se struktury velitelství a vůbec ekonomické stránky fungováni Aliance.

Summit ale také může skončit neúspěchem. Největší střet probíhá mezi Francií a Německem v otázkách jaderného odstrašení, odzbrojení a protiraketové obrany.

Podle generálního tajemníka Rasmussena NATO nemá ambici stát se světovým četníkem. Je podle vás rovnováha mezi územní obranou členských států a angažmá NATO v zahraničních misích příliš vychýlena jedním směrem?

Rasmussen měl ovšem ambici přetvořit NATO tak, aby se stalo poskytovatelem integrační infrastruktury, do které se podle potřeby budou zapojovat bezpečnostní aktéři z celého světa a flexibilně tak řešit bezpečnostní krize kdekoli na světě. Možná se téhle představy ještě pořád nevzdal, i když její uskutečnění je dost nereálné, protože se mimo jiné už příliš vzdaluje základnímu poslání Aliance, tedy obraně teritoria členských států. Nová strategická koncepce tento nápad obsahovat nebude.

Důležitým tématem budou i vztahy s Ruskem. Do Lisabonu přijíždí osobně prezident Medveděv a jeho kolegové po něm budou užší spolupráci v Afghánistánu. Dají se od Medveděva čekat nějaká vstřícná gesta?

NATO a Rusko už dávno spolupracují v řadě praktických oblastí. Rusku bude určitě nabídnuta spolupráce na protiraketové obraně, bude ale záležet na konkrétních podmínkách, jestli z ní něco reálného vznikne. Spolupráce v protiraketové obraně, případně v dalších otázkách týkajících se jaderných zbraní a odstrašení, bude záležet na ratifikaci pražské smlouvy START v americkém Senátu.

Pokud jí Senát zamítne, Bůh ví, jak na to budou Rusové reagovat – třeba i demonstrativním přerušením spolupráce v NATO ve všech oblastech. Podle neoficiálních informací Rusové žádají po Alianci, aby se zavázala nerozšiřovat vojenskou infrastrukturu do nových členských zemí a nepořádat alianční vojenská cvičení za účasti Američanů na jejich území, blízko ruských hranic.

Takový požadavek je pro nové členské země (a doufejme i pro naprostou většinu starých) zcela nepřijatelný a zcela určitě NATO na něco takového oficiálně nepřistoupí. Je otázkou, jak na to Rusové budou reagovat – jestli jenom blufovali a zkoušeli to, nebo jestli budou odmítnutí nějak ventilovat.

Některé členské státy vyzvaly k stažení taktických jaderných zbraní z Evropy a přihlášení se k myšlence odzbrojení, zatímco jiné se postavily proti s poukazem na to, že Rusko má na poli jaderných střel krátkého doletu mnohanásobnou převahu, a jejich role byla navíc v aktualizované ruské vojenské doktríně posílena. Jaká je pozice Česka?

ČR podporuje původně polskou (a dnes už i francouzskou) pozici, že stahování taktických jaderných zbraní je v principu v pořádku (stejně nemají žádný reálný vojensko-strategický význam), ale že by s tím Aliance neměla jednostranně pospíchat. Pokud by k tomu mělo dojít, tak jedině na základě reciproční dohody s Ruskem. To však na stažení (v dohledné době) nepřistoupí, právě kvůli své převaze na tomto poli. Český požadavek reciprocity by měla obsahovat i strategická koncepce.

Autoři:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...

Rušení GPS se vyostřilo. Dvě letadla z Finska do Estonska nedoletěla

29. dubna 2024  14:24,  aktualizováno  19:15

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...