Troubení klaksonu střídají výbuchy. Tak vrcholí šampionát snajprů

  19:12aktualizováno  19:12
Hustě prší. Šedesát postav leží nehybně v ranním šeru na písčité zemi už pět hodin. S prstem na spoušti, stále připraveni zneškodnit cíl. Ticho znenadání prořízne ostré troubení klaksonu auta, který okamžitě přehlušují vybuchující terče. Tak vrcholí mistrovství světa armádních a policejních odstřelovačů.

Na uzavřenou vojenskou zkušební střelnici v Bzenci je sem převezli z vojenského prostoru Libavá o půl třetí v noci. Od té doby šedesátka armádních a policejních odstřelovačů z celého světa leží v písku na zemi a v dešti na palebné čáře a čeká ve střehu. Další úkol a povel ke střelbě může totiž přijít kdykoliv. Přichází až po dlouhých pěti hodinách.

Během dvacetivteřinového troubení auta se musí rychle zorientovat a zasáhnout cíle v podobě výbušných terčů. Ranní ticho se v tu ránu mění v ohlušují sérii explozí. Za chvíli je hotov a nad střelnicí opět zavládne ticho.

Fotografie

Světový šampionát armádních a policejních odstřelovačů v Bzenci
Světový šampionát armádních a policejních odstřelovačů v Bzenci
Světový šampionát armádních a policejních odstřelovačů v Bzenci
Světový šampionát armádních a policejních odstřelovačů v Bzenci

„Šlo o to, aby vyčkali na cíle ke zničení. To je je jejich běžná práce, na vhodný okamžik k výstřelu čekají klidně i několik hodin,“ konstatuje hlavní řídící cvičení Stanislav Kočica ze 7. mechanizované brigády, která šampionát odstřelovačů tradičně pořádá.

Snajpři se pomalu zvedají a po hodinách ležení na břiše nebo na boku protahují nohy a záda. Vyčistí a zabalí zbraně, omrknou terče a jdou na teplou snídani. Čeká je ještě minimálně dalších deset střeleckých disciplín. Kromě střelby z pušek také z pistolí.

Od neděle 68 odstřelovačů z osmi zemí včetně USA, Británie, Finska nebo Francie soupeřilo na uzavřené zkušební vojenské střelnici v jihomoravském Bzenci a také ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Tam plnili náročné, ale velmi atraktivní úkoly. Stříleli z vrtulníku ve visu nebo z jedoucího auta.

Fyzička a výměna zkušeností

„Vyzkoušejí si i nové věci. Mají možnost spolu probrat způsoby řešení úkolů, vyhodnocují si je navzájem. Hlavně jde o výměnu zkušeností,“ vysvětluje Kočica s tím, že každý rok se snaží organizátoři šampionátu přijít s něčím atraktivním. Z vrtulníku tak stříleli z výšky asi dvaceti metrů nad zemí na terče velikosti lidské postavy na vzdálenost zhruba 150 metrů.

„Z vrtulníku jsme zvyklí, to cvičíme. Byli jsme rádi, že si můžeme střelit i z vojenské mašiny. Používáme jiné menší stroje a máme jinou techniku střelby. Dařilo se nám a jsme spokojení,“ říká jeden z policejních odstřelovačů. Jména závodníků ani jejich obličeje se kvůli jejich bezpečnosti nesmí objevit na veřejnosti. Nikdo z nich totiž nemůže vědět, kde a proti komu může za pár týdnů „působit“.

Zabrat dával snajprům na Libavé silný vítr, hlavně na dlouhé vzdálenosti. „Nejdelších tam bylo 915 metrů na terč velikosti lidské postavy,“ dodává policejní odstřelovač. Mistrovství považuje za velmi těžkou soutěž. Především kvůli fyzické náročnosti. Má s čím porovnávat, protože se pravidelně zúčastňuje klání v zahraničí.

„Docela jsem si mákl na překážkové dráze, konkrétně v tunelu. Trošičku špatně jsem si naplánoval taktiku. Šel jsem dovnitř s batohem, který mě pak přišpendlil k zemi a měl jsem fakt problém,“ popisuje policista. Navíc podle svých slov řešil ještě závadu, když se mu do závěru zbraně dostal písek.

Zvítězili čeští policisté

Na svou fyzičku se smíchem žehrá také devětapadesátiletý britský voják. „Střelecké úkoly nejsou lehké, ale soupeři mají často 20 nebo 30 let a jsou zkrátka odolnější než já. Jsem proto trochu limitovaný svou fyzickou kondicí vůči nim,“ říká. Na šampionát do Česka ale jezdí podle svých slov rád a pravidelně. „Je výzva a vynikající příležitost,“ tvrdí.

Všechny úkoly jsou po celý týden pečlivě bodově hodnoceny. Rozhodují při tom desetiny vteřiny a milimetry. Nejdůležitější je tak skutečná preciznost střelců a také souhra dvoučlenných týmů.

V hlavních kategorií – nejlepší tým – obsadili první a třetí místo příslušníci Útvaru rychlého nasazení české policie. Na druhém se umístili příslušníci Vojenské police. Nejlepší ve vzájemné týmové spolupráci bylo opět družstvo Útvaru rychlého nasazení, na druhém místě skončili Finové a na třetím jeden z polských týmů.

Autor: natoaktual.cz

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Islamisté chtějí Afghánistán. Nový chalífát nepřipustíme, tvrdí NATO

Fyzická porážka takzvaného Islámského státu v Iráku a Sýrii neznamená, že je boj proti teroristům u konce, tvrdí šéf...

Česko se připojilo k zemím, které společně pořídí létající tankery

Česká republika se na okraj jednání ministrů obrany NATO v Bruselu oficiálně připojila ke skupině zemí, které společně...

Nastal čas vtáhnout Čínu do kontroly zbrojení, vyzval šéf NATO

Po desetiletí fungující globální architektura kontroly zbrojení se rozpadá, obává se šéf NATO Jens Stoltenberg. Důvodů...

Najdete na iDNES.cz