Letoun včasné výstrahy AWACS

Letoun včasné výstrahy AWACS | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

NATO se chystá „lovit“ somálské piráty i ze vzduchu

  • 16
NATO uvažuje, že do boje proti somálským pirátům nasadí speciální průzkumné letouny systému AWACS. S nasazením letounů musí ale souhlasit všechny členské státy Aliance. Do systému se navíc příští rok zapojí i Česko.

Jak potvrdil šéf Vojenského výboru NATO, italský admirál Giampaolo di Paola, diskuze o možném nasazení letounů AWACS do boje proti pirátům by měly naplno začít počátkem roku.

Za nasazení letounů s charakteristickou kruhovou anténou na hřbetě se postavil i vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Jim Stavridis, s tím, že protipirátská mise u břehů Somálska "by potřebovala hlídkovací letadla a satelitní fotografie a snímky".

Vojenští plánovači uvažují o možnosti, že by letouny AWACS působily proti pirátům a zároveň ve prospěch spojeneckých jednotek v Afghánistánu. "Není to nemožná věc," řekl di Paola v rozhovoru pro agenturu Bloomberg s tím, že rozhodnutí ale může trvat měsíce.

NATO v oblasti Adenského zálivu spustilo v srpnu už svou třetí protipirátskou operaci nazvanou Ocean Shield. Obchodní lodě chrání vlajková fregata Álvares Cabral, americká vojenská plavidla Donald Cook a Stephen W. Groves, italská fregata Libeccio a kanadská válečná loď Fredericton.

Posádkám se v posldeních týdnech dařilo proti pirátským nájezdům účinně bojovat. - VIDEO: NATO zveřejnilo zásah proti pirátům, kteří přepadali rybáře

U somálských břehů působí v součinnosti kromě NATO i námořní síly Evropské unie, Ruska, Číny a piráti už nejsou tak úspěšní jako dříve. V posledních měsících tak rozšířili svá působiště a útočí i stovky kilometrů od somálských břehů. Díky letounům AWACS by bylo možné pirátské aktivity sledovat ze vzduchu.

Na provozu flotily letounů se podílí 16 zemí NATO. Od ledna přibude i Česká republika, která bude ročně na provoz přispívat částkou zhruba 7,5 milionů korun. Na základně v německém Geilenkirchenu už několik týdnů prochází výcvikem i první český pilot. - První český pilot se chystá do kokpitu speciálního letounu AWACS

LETOUNY AWACS

Letouny systému AWACS jsou upravená dopravní letadla Boeing 707 vybavená radary a rádiovými stanicemi, které umožňují sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje. Vyznačují se kruhovou radarovou anténou na hřbetě. V disku je radarový systém, který umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru. Radar má dosah přes 300 kilometrů pro nízko letící cíle a ještě větší pro objekty ve větších výškách. Radar může detekovat a identifikovat jakýkoli přátelský nebo nepřátelský letoun. Informace předává letadlům i pozemním střediskům. Domovskou a hlavní základnou flotily 17 letounů Boeing E-3A je německý Geilenkirchen. Dalších 7 letounů pak provozuje Velká Británie. Aliance využívá letouny i k ochraně vzdušného prostoru během důležitých akcí. Naposledy například během konference o klimatu v dánské Kodani.

, natoaktual.cz

Video