Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Kolik stíhaček a jaké? Experti hledají možnosti pro české vzdušné síly

  8:30aktualizováno  14:26
Vládu čeká brzy zásadní rozhodnutí o strategické armádní zakázce, která do jisté míry určí postavení Česka mezi spojenci. Má se země dál spoléhat na omezený počet pronajatých stíhaček, nebo s ohledem na dramatické bezpečnostní změny pořídit letouny nové generace? Česko si nejdříve bude muset ujasnit své ambice, shodují se experti.

Letouny F-35 amerického letectva na Hillově základně v Utahu | foto: DVIDS

Pronájem čtrnácti stíhaček JAS-39 Gripen skončí v roce 2027 a čeští představitelé musí do té doby rozhodnout, zda a jak flotilu nahradí.

A jde o podobnou výzvu, jakou byla před dvaceti lety obměna letounů MiG sovětské výroby. Armádní špičky nejen z Česka, experti a výrobci letounů ve čtvrtek v rámci konference Future Forces Forum začali zcela oficiálně diskutovat o možnostech, které se pro budoucnost českého nadzvukového letectva nabízejí.

“Jakákoliv nová informace a nápady expertů jsou nesmírně užitečné… Situace na Ukrajině nám potvrzuje, že svět není bezpečné místo,” konstatoval velitel českých Vzdušných sil Petr Mikulenka a také jeden prvních dvou pilotů gripenů, kteří před lety stroje do výzbroje armády zaváděli.

Připomněl, že původní plány při přezbrojení na gripeny počítaly s nákupem 24 letounů. Kvůli rozpočtových škrtům na obranu si ale nakonec Česko před lety jen pronajalo pouze 14 strojů.

„Konference slouží jako platforma, na které se setkají všechny klíčové zainteresované strany - uživatelé, obranný průmysl a akademická obec - a budou mít možnost řešit složitost akvizice a zavádění nového letounu do výzbroje,“ uvedl Petr Tichý za organizátory.

Zbývajících pět let do konce pronájmu je přitom „tak akorát“ pro výběr, vyjednávání a samotnou akvizici.

Ministryně prosazuje 24 letounů

Klíčové otázky jsou vlastně pořád stejné. Kolik stíhaček, jaké a za kolik?

Ministryně obrany Jana Černochová nedávno avizovala, že by se Česká republika měla snažit, aby vojáci měli v budoucnu k dispozici 24 stíhacích letounů, tedy o 10 více než nyní.

Od armády už dostala doporučení, vycházející z čistě vojenského hlediska, na kterém skupina odborníků pracovala od loňska. Seznámit s ním chce ale nejprve vládu. “Nemůžu mluvit o detailech, ale operační požadavky jsou tou první a hlavní věcí, které řešíme,“ potvrdil Ivo Střecha, šéf rozvoje sil na Generálním štábu.

Podle expertů by Česká republika měla především vydefinovat ambice, které mají její vzdušné síly v budoucnu podepírat. A nepůjde jen o hlídkování a ochranu vzdušného prostoru, jak ji známe dnes. 

“Můžete naplnit obě ambice, mít bojovníky pro hrozby ve vzduchu i útočit na pozemní cíle,” konstatoval testovací pilot nové generace Gripenu Richard Örnhagen.

Nové hrozby totiž zahrnují mimo jiné pokročilé integrované systémy protivzdušné obrany a možnosti přesných raketových úderů, které na dálku ohrožují letecké základny i zásobovací uzly.

Vzdušné síly NATO proto musí v rámci kolektivní obrany udržet nebo v některých případech znovu získat věrohodné bojové schopnosti proti moderním státním hrozbám.

„Měli bychom se snažit mít těch letounů 24, tak je to i ve strategických dokumentech,“ prohlásila s tím, že současný počet nestačí kvůli stále přibývajícím úkolům pro stíhače. Ať už v rámci Česka nebo při takzvaném Air policingu, tedy střežení vzdušného prostoru spojenců.

Podle Černochové půjde o zásadní politické rozhodnutí, protože bude odrážet i další směřování České republiky.

Švédský Gripen nebo americká F-35

Obecně připadají po roce 2027 v úvahu nejméně tři varianty: zajištění ochrany vzdušného prostoru stávajícími letouny Gripen nebo využití gripenů nové generace či přechod na jinou nadzvukovou platformu. Stávající gripeny by přitom musely projít nákladnou modernizací.

Dramatický technologický vývoj a nepředvídatelnost současného i budoucího bojiště, i ve světle ruské invaze na Ukrajinu, ale směřuje k úvahám, zda by se Česko nemělo poohlížet po letounech zatím nejnovější 5. generace. 

Podle generála Jamese Kriesela, náčelníka štábu amerického letectva v Evropě a Africe, je budoucnost letectva spojena s informační převahou a schopností působit v multidoménových operacích - na nebi, podporovat pozemní síly, na moři i v kyberprostoru.

“Bezpečnostní situace se mění náhle. Společná interoperabilita je proto důležitější než kdy jindy,” uvedl.

“Jde o ten správný senzor na správném místě, sdílející rozhodující informace tomu správnému střelci v klíčovém okamžiku,” řekl Peter Lee z aliančního velitelství vzdušných sil, který má na starosti integraci letounů čtvrté a páté generace do architektury NATO, tedy i strojů F-35.

“Další doménou se po 24. únoru a ruském útoku na Ukrajinu možná stal čas,” uvedl Gary North viceprezident Lockheed Martin pro platformu F-35.

Právě nejmodernější americký F-35 se stává nejrozšířenějším bojovým nadzvukovým strojem v Evropě a ve velké části světa. Ten se v příštích letech stane prakticky standardem v rámci NATO, když nahrazuje dosavadní pomyslný etalon v podobě letounu F-16.

Naposledy si stroje objednalo Finsko. Za 64 stíhaček F-35 zaplatí 9,4 miliardy dolarů, tedy v přepočtu přes 200 miliard korun. V případě možné české objednávky na 24 strojů by šlo o vyšší desítky miliard.

České vzdušné síly podle expertů, stejně jako mnoho dalších spojenců, mohou v budoucnu čelit nepřekonatelnému problému, kdy budou muset přežít ve vysoce smrtícím prostředí protivzdušné obrany a zároveň se snažit zasáhnout kritické cíle v budoucích multidoménových operacích.

Konference se tak účastní letečtí představitelé Švédska i USA, stejně jako zástupci švédského výrobce letounů Gripen (Saab) i americké F-35 (Lockheed Martin).

Letoun pro příští dekády

Podle Martina Bulky z Univerzity obrany je trendem pro budoucnost doslova koncentrovat palebnou sílu ale bez samotné koncentraci sil.

“Rychlé rozhodování a přežití jednotek nebude možné bez umělé inteligence,” uvedl. 

V diskuzi o hledání bojového vzdušného systému budoucnosti pro Českou republiku podle něj musí být zohledněno, že letouny bude armáda provozovat minimálně do roku 2060, s velkým potenciálem postupných modernizací a musí bývá zároveň platformou pro různé typy misí.

Podle jeho slov je potřeba brát v úvahu i potenciální možnost, že se Česká republika může klidně v budoucnu stát frontovým územím Aliance a bude potřebovat bojovou schopnost, která zvládne nejen bránit území, ale bude mít také schopnost udeřit na cíle na nepřátelském území.

“Zároveň musíme být schopní s nimi operovat i bez toho, aniž by měli piloti zázemí základen na úrovni pětihvězdičkový hotelů,” nastínil v souvislosti se současným konfliktem na Ukrajině.

Autor: natoaktual.cz

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Návrat studené války? NATO přepíná do módu možné konfrontace s Ruskem

Na 300 tisíc vojáků ve vysoké pohotovosti připravených přispěchat neprodleně na pomoc napadené členské zemi. A další...

Elektrické tanky a obrněnce? NATO chce být emisně neutrální do roku 2050

Změna klimatu je pro NATO klíčovou výzvou. Do roku 2030 chtějí spojenci snížit emise skleníkových plynů v civilním a...

Kdo přezbrojí dřív? Slováci rychle finišují nákup bévépéček, Češi přešlapují

Zatímco česká obrana řeší nákup nových pásových obrněnců pro armádu už nejméně sedm let, sousední Slovensko je za pouhý...

Čína není protivník, ale moc se sbližuje s Ruskem, varoval šéf NATO

Rostoucí síla a vliv Číny bude jedním z hlavních témat summitu NATO, který začíná v Madridu. Podle šéfa Aliance Jense...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...