Polární stanice Concordia

Polární stanice Concordia | foto: CONCORDIA

Český vojenský lékař pracuje v Antarktidě na vesmírném výzkumu

  • 6
Armádní lékař Aleš Rybka má za sebou první týdny unikátní mise v Antarktidě. Na odlehlé mezinárodní stanici Concordia se podílí na výzkumných projektech souvisejících s dlouhodobými lety do vesmíru.

V Antarktidě působí od počátku loňského prosince a v zemi věčného ledu bude pracovat až do konce ledna 2011.

Na stanici se jako lékař podílí na několika vědeckých projektech souvisejících s dlouhodobými lety do vesmíru, včetně zkoumání vlivu dlouhého odloučení od civilizace na lidské zdraví a psychiku.

Antarktida pro to ideálně splňuje všechny podmínky. Ze stanice je totiž prakticky nemožná evakuace a to i v případě urgentních záležitostí.

Aleš Rybka

Dnes osmadvacetiletý kapitán Aleš Rybka absolvoval Fakultu vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Od roku 2005 působil v armádě jako lékař. Naposledy v přísně střeženém armádním Centru biologické ochrany v Těchoníně. Tam pracoval na oddělení transportu a karantény a zabýval se především problematikou potenciálního přijímání pacientů nakažených biologickými zbraněmi.

K prestižní vědecké práci se dostal podle svých slov náhodou, když mu kamarád loni v létě řekl o konkurzu Evropské kosmické agentury (ESA) na pozici lékaře - výzkumníka pro zimní období v Antarktidě. Přihlásil se do něj a mezinárodní agentura jej vybrala do užšího řízení. Když pak úspěšně absolvoval lékařské testy, psychologické vyšetření a zátěžové zkoušky, agentura jej doporučila do mise.

"Ve Francii není tak nemožné dostat se na Antarktidu, v České republice je to ale jistě vzácnost. Proto si této příležitosti velice vážím, a kdybych odmítl, už bych ji asi nikdy nedostal podruhé," uvedl Rybka. Na rozmyšlenou tehdy od agentury dostal jen pouhé dva dny.

Polární stanice ConcordiaKvůli antarktické misi musel požádat o přerušení služebního poměru v armádě. Velení mu nakonec vyhovělo. Slibuje si totiž, že Rybka v Antarktidě může získat pro armádu velmi cenné zkušenosti. Jedním z Rybkových úkolů je totiž zkoumání vlivu dlouhodobé izolace a nepříznivých klimatických podmínek na lidský organismus a psychiku. Poznatky by mohla armáda využít například v přípravě vojáků pro nasazení v zahraničních operacích.

"Jsme rádi, že jsme mohli zprostředkovat a pomoci zorganizovat tuto šanci pro české vědce. Podobné projekty pomáhají české výzkumníky, i vědu jako takovou, udržovat v kontaktu s nejnovějšími světovými trendy a poznatky," uvedl před časem Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Polární stanice Concordia

Polární stanice ConcordiaFrancouzsko-italská stanice Concordia leží v oblasti nazývané Dome C, která je považována za jedno z nejdrsnějších míst na světě. Průměrná teplota v létě, tedy od listopadu do února dosahuje -30°C, v zimě pak rtuť teploměru klesá až k -60°C. Rekordní naměřená teplota je z roku 2002, kdy polárníci naměřili -85°C. Stavba polární základny začala v roce 1999 a tvoří ji dvě válcovité budovy. V celoročním provozu je stanice od listopadu 2004. Většina vybavení a zásob je na stanici dopravována po zemi z francouzské pobřežní stanice Dumont d'Urville, personál a lehčí putuje na základnu letecky z italské stanice Mario Zucchelli. Od obou je Concordia vzdálena přes tisíc kilometrů.

, natoaktual.cz

Video