Čeští vojáci míří do mise KFOR v Kosovu

Čeští vojáci míří do mise KFOR v Kosovu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Česko posílá do Kosova další vojáky

  • 2
Česko vyšle do Kosova posily. Vyžádal si je velitel mírových jednotek KFOR ve střední části provincie generál Gerard Hagarty. Záložní rota o síle 116 vojáků odcestuje vojenskými speciály do země ve středu.

"Na základě požadavku velitele mnohonárodního úkolového uskupení byla v sobotu 2. února v 11 hodin aktivována záložní rota," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Důvodem vyslání posil je očekávané vyhlášení nezávislosti Kosova, které podle pozorovatelů může rozpoutat další vlnu násilí.

Záložní rotu o síle 116 vojáků, složenou především z vojáků 71. mechanizovaného praporu z Hranic na Moravě, dopraví vojenské speciály do Kosova během středy. Velitelem záložní roty je kapitán Ivo Dvořák.

Veškerý potřebný materiál a techniku má jednotka připravenou už v Kosovu. V misi záložní jednotka doplní síly mnohonárodního úkolového uskupení Střed.

Jednotka může být nasazena k řešení krizových situací, například pro obsazení kontrolních stanovišť, k ochraně důležitých objektů nebo k operacím na zvládání davů.

Během roku vojáci záložní jednotky plní běžné úkoly doma v České republice, v případě potřeby při zhoršení bezpečnostní situace v Kosovu však mohou být povoláni do mise.

Do mise musí vojáci vyrazit do pěti dnů od aktivace. Česká republika se totiž zavázala, že kromě stálého kontingentu v Kosovu v případě potřeby vyšle záložní rotu.

Naposledy velitel KFOR povolal českou záložní jednotku loni v listopadu kvůli tamějším komunálním a parlamentním volbám.

V současnosti tak bude v Kosovu působit zhruba 500 českých vojáků. V pořadí již 12. kontingent je v misi KFOR od počátku roku. Hlavními úkoly pro vojáky zůstávají zajištění klidu, ochrana národnostních menšin, hlídkování, monitorování situace, sběr munice a zbraní a boj s organizovaným zločinem.

Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Formálně je však stále součástí Srbska. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

, natoaktual.cz

Video