Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé

Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Výsledky testů pásových obrněnců. Armádním požadavkům vyhověly všechny

  • 44
Bitva o zakázku za 50 miliard může začít. Tedy až bude nová vláda a vypíše tendr na dodávku 210 pásových obrněných vozidel pro armádu. Utká se v něm minimálně pět typů obrněnců, které armáda už otestovala. Závěr zní, že základní parametry splnila všechna testovaná vozidla.

Ascod, Lynx, Puma a CV90 ve dvou verzích. Výrobci minimálně těchto pěti moderních pásových obrněnců se s největší pravděpodobností budou v následujících měsících ucházet o jednu z největších zbrojních zakázek poslední doby.

Smlouvu na dodávky 210 obrněnců chce obrana podepsat příští rok. První kusy nových vozidel, které mají nahradit dosluhující a zastaralá BVP-2, mají vojáci dostat v roce 2020.

Na přelomu června a července si vojáci nabízená vozidla otestovali ve vojenském prostoru Libavá, zda splňují požadavky, které by si představovali. Ministerstvo obrany pak mělo dostat hodnotící zprávu a připravit vše potřebné pro novou vládu pro vypsání tendru.

Fotografie

Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé
Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé
Obrněnec ASCOD během armádních testů na Libavé
Obrněnec Lynx během armádních testů na Libavé

„Testování vozidel bylo uzavřeno vypracováním závěrečné zprávy a studie proveditelnosti. Závěrem zprávy bylo, že všechna testovaná vozidla vyhovují základním stanoveným parametrům,“ uvedla pro natoaktual.cz Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany. Žádné bližší podrobnosti, jak si který stroj v testování vedl, ale ministerstvo nezveřejnilo s ohledem na to, že faktický výběr teprve proběhne.

Vyhlášení zakázky bude mít na starosti nová vláda. Ministerstvo podle Zechmeisterové předpokládá, že vítěz by mohl být znám ve druhé polovině roku 2018 a dodávky nových obrněnců by mohly začít podle plánu v roce 2020.

Armáda chce osvědčený stroj

Mezi favority patří švédsko-britské vozidlo CV90 (v modifikacích s osádkovou a bezosádkovou věží) od firmy BAE Systems a také ASCOD od španělsko-rakouského konsorcia, které spadá do korporace General Dynamics European Land Systems. Ta spolupracuje s domácí zbrojařskou skupinou Czechoslovak Group, BAE zase vsadila na spolupráci se státním podnikem VOP CZ.

Kromě těchto dvou vojáci zkoušeli také dva německé stroje. Obrněnec Puma od konsorcia PSM (Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme) a také Lynx KF31 od společnosti Rheinmetall.

Německá Puma patří technologicky k absolutní špičce, platí to i o její ceně. Na vývoji se podílel Bundeswehr a zbrojní konsorcium PSM vytvořilo technologii přímo podle přání zákazníka. Cena jednoho obrněnce se ale pohybuje zhruba kolem čtvrt miliardy korun, což je přibližně o 100 milionů více než u CV90.

Naproti tomu druhý německý zástupce Lynx je výrazně levnější, ale není dosud zaveden nikde ve službě. A česká armáda by chtěla už osvědčený stroj. Obrněnce ASCOD slouží v rakouských a španělských ozbrojených silách, CV90 v sedmi zemích Evropy.

První vystřel výrobce Pumy

Kromě základní verze obrněnců chce armáda také až šest speciálních modifikací, od velitelských až po zdravotnická vozidla.

Bitva o zakázku už přitom odstartovala. Německé zbrojní konsorcium PSM, výrobce obrněnce Puma, před pár dny vytáhl „těžký kalibr“. Zbrojovka oznámila, že pokud si česká armáda v rámci plánovaného přezbrojení vybere Pumu, mohlo by to přinést českým firmám během tří let zakázky v hodnotě 35 miliard korun. Celková výsledná cena kontraktu přitom má hrát podle představitelů ministerstva obrany klíčovou roli.

Tuzemské podniky by se podle výrobce mohly podílet na vývoji i výrobě. Kontrakt by znamenal i přísun nových technologií, kterými je stroj prošpikován, stejně jako podíl na dodávkách do ostatních zemí EU na desítky let. Představa německé strany je, že by se české firmy podílely více než z poloviny nejen na subdodávkách, ale i na následném servisu vozidel.

, natoaktual.cz

Video