Seriál Doktorka Kellerová na TV Barrandov - absurdní fraška za nula nula prdlačky

  12:34aktualizováno  21. července 15:17

Pilotní díl nového krimi seriálu na TV Barrandov Doktorka Kellerová se nás snaží přesvědčit (po vzoru Ládi Hrušky, nebo Jirky Babici), že když nemáte na zajímavou výpravu, dobrou kameru a příčetného scénáristu, dejte do seriálu známé herce jako Kateřinu Brožovou, Jana Šťastného, Miroslava Etzlera či Marka Vašuta a máte vystaráno. Bohužel, známé obličeje přitáhnou diváky na první dobrou, ale seriál na tom postavit nemůžete.

Doktorka Kellerová je sedmnáctidílná série o psychiatričce, psychoterapeutce, soudní znalkyni a soukromé detektivce v jedné osobě, která na pozadí svých nevyřešených osobních problémů řeší problémy svých pacientů. K tomu jí sekunduje další soudní znalec (Jan Šťastný opět v roli neškodného ňoumy) a bývalý manžel (kde jinde by se mohl objevit Marek Vašut, než v tomto seriálu).

Doktorka Kellerová svojí „nekvalitou“ stvořila novou definici špatného televizního seriálu. Nevěřil jsem, že je to možné, ale v tomto seriálu nefunguje nic. Opravdu vůbec nic. Mnohé scény naprosto popírají logiku:

“Pane doktore ztrácíme pacienta, co máme dělat? Vy jste tady doktor (?!!), starejte se, přineste defibrilátor!” Chvilka ticha, bez jakékoliv akce, kromě toho, že se herci navzájem pozorují, je zakončena další větou “Smrt nastala v…”

Podobně pak vykreslení arogantního lékaře tak, že když na chodbě potká manželku zemřelého, snaží se jí vyhnout a když se mu to nepovede odbude ji větou “Váš manžel zemřel, to se stává i při operaci slepého střeva, na shledanou.”, popřípadě třikrát zopakuje (dvěma různým lidem) větu “Nechápu, proč já se s vámi bavím”.

Být doktorem, tak se moc těším, až se mi pod ruku dostanou scénáristé Roman Olekšák, nebo Valeria Schulczová. I když podle toho jak si ti dva představují chování lékařů, v životě žádného nepotkali.

Prostoduchý (omlouvám se, ale jinak to opravdu popsat nejde) scénář (tedy pokud vážně nějaký byl a seriál není nakonec produktem pouhé improvizace) nezachránily ani herecké výkony. Už jen proto, že hlavní představitelku hraje Kateřina Brožová, která už od dob Života na zámku má jen dvě herecké polohy - divně zírající a divně překvapeně zírající. Ostatní herci se to snaží zachránit, a tak přehrávají takovým způsobem, že jsem s láskou vzpomínal na Horsta Fuchse z teleshoppingu - býval totiž věrohodnější i při miliontém zvolání “To snad není možné!”.

Bohužel, když už herci nepřehrávali, tak zase pro změnu reagovali naprosto nepatřičně, jako když doktor (v podání Justina Svobody) zjistí, že někdo zfalšoval jeho podpis, zmůže se akorát na flegmatické konstatování: “Hm, tak to asi mohl být akorát doktor Mráz.” Očividně je tato praxe v nemocnici tak zaběhlá, že to nikomu vrásky nedělá.

Tohle je samozřejmě chybou režisérského vedení, ale podle filmografie režiséra Alberta Vlka, vlastně můžeme být rádi, že se herci při smutných scénách nesmějí.

Hudba pak jako kdyby vypadla z východoněmeckých kriminálek osmdesátých let, takže alespoň něco nám připomíná, že jde o krimi seriál. Škoda jen, že dramatickou hudbu slyšíme i v situacích, kdy Jan Šťastný zve na rande jednu ze sestřiček.

To, že dosáhla Doktorka Kellerová skoro půl milionu diváků je výsledkem chytré strategie TV Barrandov. Svoje hity si totiž nechávají na letní sezonu - a tak pokud divák nechce po dvacáté vidět Chalupáře (Klidně po milionté, pořád jsou o tisíc procent lepší), vyzkouší TV Barrandov. Ten den se muselo opít hodně lidí a ani se jim nedivím. Něco tak příšerného člověk každý den nevidí. Mrzí mě akorát to, že těch 52 minut mého života už mi nikdo nevrátí.

Seriál podle Pavla Koutského nezachrání ani účast osvědčených tváří. (ČTK/Fotobanka ČTK/Šimková Veronika)


 

Oficiální anotace:

Psychiatrička Lýdie Kellerová, v podání herečky Kateřiny Brožové, zanechává za sebou svou minulost a začíná zcela nový život, se kterým je spojena soukromá praxe v oboru soudního znalectví. Spolupracuje nejen s policií, ale také se soudy, a dostává se tak k případům, které jsou už na první pohled velmi komplikované. Musí tak častokrát rozklíčovat, zda se jedná pouze o právní problém, nebo je v tom hlubší, psychologická podstata. Prostřednictvím spletitých lidských osudů jednotlivých postav sedmnácti dílů tak proniká k nevšedním problémům a strastem.

Mimo tyto případy však v jejím životě sehrávají důležitou roli i osobní vztahy. Osud jí přivede do cesty nového muže, od kterého si však Lýdie Kellerová drží jistý odstup a jejich pohled na společný vztah je v mnohém velmi odlišný. Do velmi otevřené, avšak zcela přátelské roviny se dostává rovněž se svým parťákem, který působí jako soudní znalec v oboru interny a chirurgie. V neposlední řadě sehraje v jejím novém životě jistou úlohu i její exmanžel v podání Marka Vašuta.


Doktorka Kellerová (TV seriál)

Drama / Psychologický / Krimi

Česko, 2016, 17x50 min

Režie: Albert Vlk

Scénář: Roman Olekšák, Valeria Schulczová

Aktuální hodnocení na ČSFD: 67%

Autor:

Trans muž: Dotaz, co máme v kalhotách, nesnášíme

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Čechům se nechce za obsah na internetu platit, ukázal průzkum

Ilustrační foto

Za obsah na internetu se Čechům nechce platit. To je ochotno jen 8 procent z nich, a to spíše muži, ukázal výzkum...

Novinář může zveřejnit nelegálně získané informace, roli hraje veřejný zájem

Advokátka Klára Alžběta Samková

Advokátka Klára Samková ke konci ledna podala trestní oznámení na Český rozhlas a dva jeho novináře, a to kvůli...

Nejvíce se loni prodávaly noviny a časopisy CNC, MAFRA a Vltava Labe Media

(Ilustrační snímek)

Vydavatelství Czech News Center dosáhlo loni nejvyššího podílu podle prodaného nákladu na tiskovém trhu. Druhým...

Najdete na iDNES.cz