Martin Dorazín | foto: ČRo - Khalil Baalbaki

Cenu Ferdinanda Peroutky získali váleční zpravodajové Dorazín a Svobodová

  • 0
Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za loňský rok získali zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín a redaktorka Respektu Ivana Svobodová. Za pořádající Společnost Ferdinanda Peroutky o tom informovala Terezie Kaslová.

Martin Dorazín je od loňského podzimu stálým zpravodajem na Ukrajině, kde působí již od počátku války. Absolvoval vysokoškolská studia v oboru společenské vědy v Rusku. Strávil řadu let na cestách po Balkáně, pracoval jako zvláštní zpravodaj na Slovensku a v bývalé Jugoslávii. V letech 2005 až 2009 byl rozhlasovým zpravodajem v Polsku a v Pobaltí, poté na Balkáně, v Libyi a v Moskvě, od roku 2019 pak ve Varšavě.

Spolu s Vítem Pohankou byl v roce 2014 v Doněcku na východní Ukrajině zadržen proruskými separatisty.

„Martin Dorazín nám posluchačům již dlouhá léta poskytuje mimořádné zpravodajství nejen z krizových oblastí. Rozšiřuje naše obzory i poznání a podněcuje naši představivost naprosto plastickým obrazem událostí. Živým popisem dokáže posluchače mistrně a dokonale vtáhnout na místo dění. Odkrývá a rozkrývá nám svět, který se může zdát vzdálený a kterému nerozumíme. Vydává se za nás do míst, kterých se děsíme. Spolu s ním projíždíme napadenou zemí a prožíváme osudy a životy místních lidí,“ uvedla Kaslová.

Dorazínovi k získání ocenění popřál i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Martin v současné době působí jako náš stálý zpravodaj na Ukrajině v tak náročných podmínkách, které si jen těžko dokážeme představit. Přesto přináší pravidelně posluchačům Českého rozhlasu velmi kvalitní a autentické obsahy přímo z místa zničujícího válečného konfliktu,“ doplnil Zavoral.

Ivana Svobodová začínala novinářskou dráhu v 90. letech v redakci MF DNES v Brně, poté se přestěhovala do pražské redakce.

Pak následoval týdeník Týden a od roku 2010 působí v redakci Respektu. Věnuje se především politickému zpravodajství a reportážím.

Ivana Svobodová

„Na otázku, jestli se bála, když jela do války, odpovídá, že ani ne. Když sledovala všechny ty lidi kolem sebe, ve vlacích, na ulicích, v domech, říkala si, když oni tady žijí, tak přece ona zvládne tam s nimi chvíli pobýt. Cítila k nim velký obdiv. V krytu, ve vlacích, na Donbase, v Charkově, ne, tam se nebála,“ uvedla novinářka Libuše Koubská.

Prozradila, že ji ale přepadla panika ve Lvově, když se poprvé vracela z Ukrajiny, po zprávách, že Rusové zaútočí z Běloruska. „Říkala si, co tu děláš, máš doma syna a malinkého vnoučka. Ale primárně se příliš nebojí. Jako při všech svých reportážních cestách myslí hlavně na to, že je třeba podávat svědectví,“ doplnila Koubská.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí narození slavného prvorepublikového novináře a v exilu pak prvního šéfa československého vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Peroutkovu cenu mají Engelová a Řezníček, pořadatelé ocenili informace za zahraničí

Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka.

,

Video