Chudoba se dotýká stovek tisíc Čechů. Stačí rozchod nebo rozbitá pračka

  13:03aktualizováno  13:03
Zhruba sto tisíc Čechů se potýká s chudobou, jsou zadlužení, žijí na ubytovnách a nezřídka se rozhodují, zda zaplatí jídlo, nebo školní výlet dětí. Dalších sto tisíc lidí se pohybuje na hraně, stačí jeden nečekaný výdaj a rovněž se propadnou do chudoby. Největším problémem v Česku je podle organizace Charita ČR předluženost.

(Ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to ze zprávy za rok 2015, kterou v úterý představila organizace Charita ČR. „Lidí ohrožených chudobou je v současnosti v České republice asi sto tisíc. To jsou lidé žijící v azylových zařízeních nebo noclehárnách, dalších sto tisíc je ohroženo ztrátou bydlení,“ shrnuje hlavní zjištění ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Celkem sto až dvě stě tisíc Čechů a Češek žije na hranici minimální mzdy. „Znamená to, že jejich příjem je tak nízký, že není schopen reagovat na náhlé události, jako třeba když se rozbije pračka nebo přijde nečekaný doplatek. Až 42 procent domácností není schopno tuto událost řešit,“ říká Curylo. Na hranici chudoby se podle něj v Česku pohybuje mnohem větší procento lidí než v jiných zemích Evropy.

Dluhy často vznikají z nevýhodných půjček či neplacení nájmu

Jednoznačně největším problémem chudých Čechů je předlužení. Během let 2008 až 2014 dramaticky stoupl počet insolvenčních návrhů podaných jednotlivci z 1 936 na téměř 32 tisíc. Ze studie, která byla provedena před rokem, vyplývá, že 33 procent zadlužených Čechů mělo dluhy u bank, 36 procent u nebankovních společností a 31 procent mělo dluhy jiného původu.

„Většina z těchto dalších dluhů vyplývá z nevýhodných spotřebitelských smluv, ale také z prodlení platby nájemného u bytů ve vlastnictví obcí, poplatků za pojištění v oblasti veřejného zdraví nebo příspěvků na důchodové pojištění od osob dříve působících na volné noze, které často nemají příjmy kvůli druhotné platební neschopnosti,“ píše se ve zprávě.

Na poradny Charity se loni obrátilo 27 tisíc lidí, z toho tři pětiny tvořily ženy. O pomoc s dluhy žádalo na čtyřicet procent klientů a klientek. Vysoký byl počet samoživitelů. Důvodem zadlužení bývá často i to, že bývalí partneři či partnerky neplatí na děti.

„Setkáváme se často s tím, že rodiče se rozhodují, jestli zaplatí jídlo, nebo topení. Už vůbec jim nezbývají prostředky na další aktivity, například na kroužky či výlety dětí. To má efekt na jejich sebevědomí, děti tím jsou vylučované z kolektivu,“ říká Jorge Nuno Mayer, generální sekretář Caritas Europa.

Mezi minimální mzdou a dávkami je malý rozdíl

V Česku se podle zprávy snížila dostupnost běžných bytů, a to kvůli kaucím i možnosti pronajímatelů ukončit smlouvu bez souhlasu soudu. Obce a města své byty v minulosti prodaly. Lidé tak končívají v předražených ubytovnách.

Demotivující je podle Curyla i srovnání minimální mzdy a dávek. „Někteří naši zaměstnanci berou v součtu méně než někteří jejich klienti na sociálních dávkách,“ podotkl. Pokud by podle něj samoživitelka se dvěma dětmi měla mít větší mzdu než dávky, musela by vydělávat 14 tisíc korun čistého, což je v některých krajích nemyslitelné. Podle zprávy na českém pracovním trhu není „dostatek kvalitních příležitostí“ a mzdy jsou nízké.

Podle autorů zprávy roste mezi nezaměstnanými podíl lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce. „Český pracovní trh diskriminuje zejména ty, kteří si přejí pracovat na zkrácený úvazek, propuštěné z výkonu trestu, etnické menšiny, osoby nad padesát let, dlouhodobě nezaměstnané, rodiče samoživitele - především matky, čerstvé absolventy,“ uvádí zpráva.

„Evropská“ chudoba je však podle Curyla nesrovnatelná se situací na jiných kontinentech. „Naši chudí jsou na tom velmi špatně v porovnání s vyspělou Evropou. Ve srovnání celosvětovém ale žijeme stále relativně dobře. Jsem rád, že naše společnost je vůči chudým solidární,“ uzavřel Curylo.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz