Vyplňte si test a nezapomeňte, že zájmeno mě se používá ve 2. a 4. pádu a zájmeno mně ve 3. a 6. pádu. Ilustrační foto

Vyplňte si test a nezapomeňte, že zájmeno mě se používá ve 2. a 4. pádu a zájmeno mně ve 3. a 6. pádu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zpátky do lavic: Netvař se tak tajemně, nebo snad tajemě?

  • 27
Víte, kdy napsat mě a kdy mně? A jestli se píše tajemně, či tajemě? Vyplňte si test a přečtěte si výklad. Tentokrát si procvičíte psaní -ě- a -ně-. I další ze série jazykových testů připravila pro čtenáře redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.

„Pravidla pro rozlišování těchto podob jsou vcelku jednoduchá, i přesto se zde však běžně chybuje. Ohraničit můžeme tři oblasti: mě a mně uprostřed slov, mě a mně jako tvary zájmena on a mě a mně na konci slov,“ připomněl Jan Chromý z oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český.

Podíváme-li se na psaní mě a mně uprostřed slov, je situace velmi jednoduchá. Základně se píše mě (umění, měřit, vměstnat, měšec, rozumět, měděný), pouze ve výrazech odvozených od slovesa mnít píšeme mně (domnělý, domněnka, pomněnka, připomněl, vzpomněl, zapomněl, zapomnětlivý).

Pokud si nejsme jisti, jde-li o odvozeninu slovesa mnít, můžeme si pomoci například příbuznými slovy: domnělý – domnívat se (obsahuje -mn-), rozumět – rozumí (neobsahuje -mn-), připomněl – připomenout (obsahuje -men-), umět – umí (neobsahuje -mn-) apod.

vyplňte si test na idnes.cz

Víte, kam napsat -ě- a kam -ně-? Zkuste si jazykový test

V případě tvarů zájmena on je situace rovněž jednoduchá. je tvar 2. a 4. pádu (koho, čeho; koho, co), kdežto mně je tvar 3. a 6. pádu (komu, čemu; o kom, o čem).

Jednoduchou pomůckou může být záměna za jiná zájmena: a) pokud lze mě/mně zaměnit za mne, píšeme vždycky mě; pokud lze zaměnit za mi, píšeme vždycky mně (Poprosil mne o půjčku > mě; Zadal mi práci > mně); b) pokud lze mě/mně zaměnit za tebe/tě, píšeme vždy mě; pokud lze zaměnit za tobě, píšeme vždy mně (Kopnul tebe > mě; Věnoval tobě galoše > mně).

Mně a mě na konci slov rozlišíme rovněž snadno. Pokud je výraz končící na -mě/-mně odvozen od přídavného jména, které končí na -mý, píšeme -mě (např. němý - němě; zřejmý - zřejmě; sebevědomý - sebevědomě; pitomý - pitomě). Pokud je výraz končící na -mě/-mně odvozen od přídavného jména, které končí na -mný, píšeme -mně (např. skromný - skromně; ohromný - ohromně; dojemný - dojemně; nepřítomný - nepřítomně; tajemný - tajemně; významný - významně; upřímný - upřímně).

Zapamatovat si musíme, že se ve slově tamější píše -mě-. Tento výraz je totiž odvozen od příslovce tam pomocí přípony -ější (podobně jako dřív - dřívější). Nejde tedy o 2. stupeň přídavného jména tamní.

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Jak dopadli čtenáři iDNES.cz v minulém testu z českého jazyka? - čtěte Zpátky do lavic: Vinařské sklepení vypadalo pohostině, či pohostinně?

Jedničku z testu dostalo celkem 1003 čtenářů iDNES.cz, dvojku 1121, trojku 1067, čtyřku 936 a pětku 3203 čtenářů.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video