ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vysoké školy budou muset lidem po změně pohlaví vydávat nový diplom

  • 174
Vysoké školy budou muset vydávat nový diplom absolventům, kteří podstoupili změnu pohlaví. Počítá s tím novela zákona o vysokých školách. Doposud změnu zákon neřešil, univerzity se tak mnohdy zdráhaly nové diplomy vystavovat. Úprava má přispět k rovnému zacházení se studenty, mohla by začít platit od ledna 2024.

Na návrhu vysokoškolského zákona spolupracuje ministerstvo školství pod vedením Vladimíra Balaše s ministryní pro vědu Helenou Langšádlovou. Novela, kterou mohou instituce připomínkovat do 8. března, má za cíl zlepšit podmínky pro studující i pro vysoké školy.

„Úprava reaguje na ztíženou situaci osob po změně pohlaví při prokazování získaného vzdělání prostřednictvím dokladů o vzdělání získaných před změnou pohlaví. Vysokým školám explicitně stanovuje povinnost vydávat na žádost dotčené osoby nový diplom obsahující aktuální údaje o této osobě,“ píše se v důvodové zprávě.

Počet žadatelů o změnu roste

  • v roce 2013 schválila speciální komise ministerstva zdravotnictví 47 žádostí o změnu pohlaví
  • v roce 2021 jich bylo 195
  • o schválení operačních zákroků souvisejících s přeměnou pohlaví požádalo mezi lety 2013 a 2021 v Česku 1095 lidí

Úprava má podle úřadů přispět k rovnému zacházení se studenty a absolventy a minimalizovat diskriminaci translidí při prokazování se původními doklady o vzdělání. V současné době, kdy není poskytování diplomů s jiným jménem v zákoně ošetřeno, docházelo k situacím, kdy vysoká škola upravený doklad odmítala vydat.

V případě schválení novely bude pro univerzity vydávání nových diplomů s upravenými údaji od ledna 2024 povinné. Pro vystavení nového diplomu bude stačit, když absolvent škole nebo fakultě prokáže změnu jména nebo rodného čísla. Za vystavení nového dokladu zaplatí poplatek nejvýše 1000 korun.

Podle předkladatelů návrhu novely je pro osobu, která prošla změnou pohlaví, vydání diplomu s novým jménem a rodným číslem zásadním krokem pro další životní dráhu.

Změnu pohlaví podstoupilo v Česku už přes 1100 lidí. Lituje jen málokdo

„V případě, že by taková osoba byla nucena nadále se prokazovat původním diplomem, docházelo by například při přijímacích řízeních k okamžitému, a ne vždy žádoucímu coming outu, který může takové osobě významným způsobem ztížit postavení na trhu práce,“ upozorňují resorty.

Na to, že některé vysoké školy diplomů se změněnými osobními údaji nevydávají, upozorňovala například bývalá veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Naopak například na ČVUT není výměna diplomu za dokument s jinými osobními údaji problém. Podle metodického pokynu z roku 2021 musí absolvent diplom s původním jménem vrátit a dostane nový. Pokud žadatel o změnu dokumentu původní diplom například kvůli jeho ztrátě vrátit nemůže, sepíše čestné prohlášení.

Ponižující, ale protestovat nemohu. Trans lidé kritizují praktiky při vyšetření

Návrh novely vysokoškolského zákona se věnuje rovněž udělování sociálních stipendií, které by tak mělo být dostupné více lidem, a úpravě podmínek pro uchazeče o studium na univerzitě a studenty se specifickými potřebami. Upravuje také poplatky za studium v cizím jazyce, stipendia pro doktorandy a přestupy studentů mezi studijními programy.

Počet lidí, kteří žádají o změnu pohlaví, podle odborníků roste. Zatímco v roce 2013 schválila speciální komise ministerstva zdravotnictví 47 žádostí o změnu pohlaví, v roce 2021 jich bylo 195. O schválení operačních zákroků souvisejících s přeměnou pohlaví požádalo mezi lety 2013 a 2021 v Česku 1095 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video