Skočil do rozbouřené řeky, aby zachránil tonoucího. Policista získal ocenění

  20:14aktualizováno  20:14
Profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů, na Pražském hradě ve středu získali ocenění. Cenu si odneslo celkem třináct lidí. Mezi nimi i policista, který neváhal skočit do rozvodněné řeky, aby zachránil tonoucího.

Potom, co se muž v červenci 2018 vydal zaplavat si do rozvodněné řeky, silný proud mu nedovolil vrátit se na břeh. Na pomoc mu skočil jeho starší známý, kterého však voda strhla pod hladinu.

Fotogalerie

Když se policista Tomáš Kocmánek od operačního důstojníka dozvěděl, že se pod jezem ve Vratimově topí dva muži, neváhal a k jezu se vydal. Tam uviděl, jak policisté jednoho z tonoucích vytahují na břeh. Zatímco ten šťastnější z dvojice se zachytil plovoucího dřeva a policistům se ho podařilo vytáhnout, druhého proud unášel dál.

Kocmánek proto jel autem po proudu, až narazil na dva policisty běžící podél řeky. „Ti mi řekli, že je na jejich úrovni, ale uprostřed proudu,“ popsal. Nadjel si a zatímco ho ostatní jistili lanem, vběhl do vody. Proud ho začal strhávat, kalná voda mu sahala nad hrudník. Počkal však, až proud muže v bezvědomí přinese k němu a vytáhl ho na břeh.

Skok do rozprouděné vody vnímal jako svou pracovní povinnost. „Člověku v hlavě neběží nic. Nepřemýšlel jsem nad tím,“ popsal. I přes snahu zdravotníků muž později v nemocnici zemřel. Za svůj hrdinský čin získal Kocmánek ve středu spolu s dalšími lidmi z rukou prezidenta Miloše Zemana ocenění Zlatý záchranářský kříž.

Jekyll a Hyde

Spolu s Kocmánkem Zeman ocenil další výjimečné či profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků či policistů, ale i laiků. Mezi nimi například veslařskou trenérku Martinu Součkovou a bývalého námořníka Radovana Stránského, kteří neváhali skočit do Vltavy a zachránit tím dva tonoucí hledače takzvaných kešek (celý příběh můžete číst zde).  

Masáží srdce zachránil život cyklistovi, kterého postihla srdeční příhoda, policista Ladislav Kubák, když se vracel z výletu na kole i on. Ve Velkých Svatoňovicích resuscitoval postiženého do příjezdu záchranářů sedm minut.

„Nejkurióznějším záchranářským činem“ se stala záchrana muže, který usnul v kontejneru na papír v Kroměříži a o pomoc si zavolal ze vnitřku vozu, kde už je papír lisován. Policista Miroslav Slavík zvládl po telefonu rychle nalézt svážecí firmu i zajistit vypnutí lisu. 

Zeman vyznamenaným řekl s odkazem na románovou dvojici Jekyll a Hyde, že každého člověka, když se setká s kritickou situací, jeho jedna část vyzývá, aby utekl, zároveň ho ale úcta nutí, aby pomohl. „Děkuji vám, že všichni ocenění vyslyšeli tichý vnitřní hlas své sebeúcty,“ řekl prezident. 

Soutěž Zlatý záchranářský kříž vyhlašuje od roku 1999 časopis Rescue report. Letos hodnotitelé posuzovali 73 nominací. Od roku 2008 předává ocenění prezident.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Tropické teploty s třicítkami vydrží do pátku, o víkendu se ochladí

Letní teploty vylákaly k vodě obyvatele Tábora. (3. června 2019)

Česko v následujících dnech čekají další tropické dny. Až do pátku budou teploty místy atakovat třicítku, až 32 stupňů...

Moravsko-slezské piráty vyloučili z voleb oprávněně, potvrdil Ústavní soud

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Ministerstvo vnitra postupovalo správně, když z volebního klání do europarlamentu vyřadilo Moravskou a Slezskou...

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Najdete na iDNES.cz