Ženy v autech bourají méně než muži

  1:00aktualizováno  1:00
Statistika je jednoznačná. Z každé tisícovky mužů, kteří řídí auta, zavinilo šestačtyřicet dopravní nehodu. U žen je toto číslo čtyřikrát menší. Znamená to tedy, že ženy nejsou tak špatné řidičky, jak se obecně traduje? Řada dopravních odborníků si to myslí.

"Způsob mužského a ženského řízení se liší. Muž lépe reaguje na nenadálé situace. Ale zase je za volantem daleko agresivnější," soudí Václav Špička, šéf Autoklubu.

"Ženy jezdí mnohem opatrněji. Z tohoto pohledu bych proto řekl, že jsou lepší řidiči než muži," dodal.

V Česku je šest milionů řidičů, z toho dva a půl milionu žen. Loni se stalo bezmála dvě stě tisíc nehod, ženy jich zavinily osmadvacet tisíc.

Důvodů, proč ženy bourají méně, je víc. Ženy především zřejmě najezdí méně kilometrů.

"Řada mužů si pořád myslí, že ženy na místo řidiče nepatří. Je to předsudek, ale pomalu se to mění k lepšímu," tvrdí dopravní psycholožka Vlasta Rehnová.

I ženy za volantem jsou viníky tragických nehod. Loni v září například vyjela devětačtyřicetiletá řidička u Katovic na Strakonicku do protisměru a srazila se čelně s jiným autem. Na místě zemřela, s ní i spolujezdec z druhého vozu.

O zbytečné agresivitě mužů svědčí případ Tomáše Horáka, který v opilosti havaroval loni u Teplic a zabil pět lidí. Soud ho za to poslal na deset let do vězení. Horák už dřív napadl nožem muže, který jej předjel.

Muži jsou agresivnější, ženy zodpovědnější
Policejní statistiky za uplynulý rok, zveřejněné vůbec poprvé, jednoznačně dokládají, že ženy mají na svědomí 28 206 nehod. Celkem přitom policisté evidují přes 196 484 havárií.

"Jestli mám posoudit, kdo řídí lépe, tak řeknu, že muži. Prostě si myslím, že k tomu mají vlohy," řekl šéf republikové dopravní policie Zdeněk Bambas. "Je však jednoznačné, že ženy jako řidičky řídí daleko zodpovědněji," dodal.

Jedním z hlavních důvodů, proč ženy havarují méně než muži, je fakt, že neřídí tak často. Řidiček přitom v Česku postupně přibývá. Ke konci loňského roku evidovalo ministerstvo dopravy šest milionů řidičů. Ženy z nich tvořily víc než třetinu.

V evidenci jsou však i starší řidičky, které získaly řidičské oprávnění po své plnoletosti a od té doby už za volant nesedly.

Proč jezdí ženy méně? Vysvětlení je snadné. Zatímco v zahraničí je běžné, že rodiny mají dvě i více aut, v Česku vlastní manželé většinou jen jeden vůz. A ten řídí převážně muži. Řada z nich zároveň svým manželkám rodinné auto nepůjčuje. "Muži prostě podceňují schopnosti svých manželek," konstatuje Václav Špička.

Herečka Zora Jandová strávila v polovině devadesátých let dva roky v kokpitu sportovního auta. Měla možnost se účastnit automobilových závodů. Říká, že vždy ráda jezdila rychle a zkušenosti ze závodního vozu se jí občas hodí i na českých silnicích. Především je to pohotovost reagovat na nečekané situace.

"I mně se občas stane, že potkám nějakého řidiče, který se chová zmateně, a hlavou mi probleskne: Á, ženská za volantem," směje se herečka. "Ale jinak si myslím, že za volantem špatné rozhodně nejsme. Ženy o dost víc dodržují dopravní předpisy, zbytečně neriskují. Chlapi naopak mají pořád pocit, že musí s někým soutěžit, a to se často projevuje na jejich agresivním chování za volantem," dodává.

Její manžel, hudební skladatel Zdenek Merta, si je s odpovědí na otázku, jestli řídí lépe on, nebo jeho žena, jistý. "Myslím, že jsem dobrý řidič. Ale pokud bych měl závodit se Zorou, tak bych určitě prohrál," konstatuje. "Ona je za volantem mnohem jistější. Lépe reaguje na to, co se na silnici děje."

Jeho názor na ženské řidiče není tak ojedinělý, jak by se mohlo zdát. S tím, že ženy nejsou za volantem tak špatné, jak se obecně traduje, souhlasí i Václav Špička. Zároveň říká, že najít odpověď na otázku, kdo je lepší, je téměř nemožné.

"Ženy i muži se chovají v autě rozdílně. Muži za volantem mnohem méně zmatkují, dokážou se lépe orientovat. Na druhou stranu často zbytečně riskují. Kvůli ješitnosti závodí a předjíždějí na nebezpečných místech," míní Špička.

"Ženy si naopak mnohem víc uvědomují riziko nehody. Jezdí díky tomu obezřetněji a dodržují povolenou rychlost. Je to i díky tomu, že s sebou často vozí své děti," dodal Špička.

Většina mužů má přesto stále tendenci ženy za volantem podceňovat. Na tomto názoru si někteří obchodníci založili i byznys. V běžných obchodech je dokonce možné koupit samolepky s nápisem: "Pozor! Toto auto řídí žena."

Psycholožka: Žen za volantem bude čím dál víc

Muži, kteří kritizují ženy za volantem, si budou muset zvyknout, že řidiček bude přibývat. Dokládá to situace v řadě evropských zemí.

"Stačí se postavit třeba před nějaké obchodní centrum a sledovat, kdo řídí přijíždějící auta. Většinou to budou ženy," říká dopravní psycholožka Vlasta Rehnová z Centra dopravního výzkumu.

"Vyplývá to ze současného životního stylu, kdy se musí na nákupy jezdit někam na periferii. A protože nakupovat jezdí častěji ženy, potřebují k tomu auto," dodává.

Nejde však jen o nakupování. Mnohé rodiny žijí v satelitních městečkách nebo na vesnicích a ženy, které zůstávají v domácnosti, potřebují vůz, aby dojely pro děti do školy nebo své potomky odvezly k lékaři. Rovněž se musí dopravit do práce.

Stále více žen také pracuje na pozicích, kdy je běžné, že mají k dispozici služební automobil. Služební vůz pak často firma nechá dotyčné i pro soukromé cesty. "Myslím, že s tím, jak ženy získávají postupně lepší místo ve společnosti, bude takových povolání přibývat," soudí Rehnová.

Mnohá povolání přímo řízení požadují. Stačí se podívat na inzeráty, v nichž je uvedeno: podmínkou přijetí je řidičský průkaz. Situace se však mění jen pozvolně.

Řada mužů si nedovede představit, že by svou manželku nechali řídit rodinné auto. A pokud ano, tak třeba jen z nějaké slavnosti či zábavy, kdy muž pije alkohol. Žena je v podstatě jen v roli šoféra.

Především starší muži své manželky stále podceňují a možnost řídit jim upírají. I když: není to vždy jen otázka dlouholetých manželských párů. "Hodně záleží na toleranci. Znám případ mladé ženy ze sousedství, která vždy řídila velmi dobře a ráda. Bylo to však jen do chvíle, kdy se provdala," konstatuje Ivan Jedlička, manžel profesionální řidičky kamionů.

"Manžel jí hned na začátku řekl, že ji za volant do společného auta nepustí, protože je údajně špatná řidička. Ztratila sebevědomí a teď se už bojí řídit," dodal.

Rovněž psycholožka Rehnová si je vědoma, jakou roli hrají tolerance a předsudky. "Předsudky jsou typické především pro starší generaci. Řada starších žen řidičský průkaz vlastní, ale v podstatě nikdy aktivně neřídily," uvádí Rehnová.

"Žena jezdí jinak, ale to přeci neznamená, že nemůže být dobrým řidičem. Partneři by si o tom měli především v klidu promluvit a vyříkat si to," dodává psycholožka.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ČSSD trvá na Šmardovi. Pokud do 1. srpna nebude jmenován, koalice asi končí

Vedení ČSSD po jednání předsednictva strany.

Předsednictvo ČSSD trvá na tom, že místopředseda strany Michal Šmarda je kandidátem do vlády na post ministra kultury....

Babiš a Hamáček se sešli. Požádali o schůzku s prezidentem Zemanem

Zleva předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček odcházejí po...

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček se dopoledne sešli na Úřadu vlády. „Výsledkem je, že jsme požádali o...

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Jaroslav Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR při projevu na XXVII. Sněmu...

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se opřel do studentů, kteří po světě stávkují za ochranu klimatu....

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz