Zemřel Petr Uruba, nejstarší pilot slavné 311. bombardovací perutě RAF

  17:25aktualizováno  17:25
Ve věku 92 let zemřel plukovník Petr Uruba, nejstarší pilot 311. československé bombardovací perutě Britského královského letectva. Zažil boj s nacisty i šikanu komunistického režimu.

Plukovník Uruba na oslavě svých 90. narozenin | foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Plukovník zemřel v neděli 1. března ráno v Praze v hospicu pro válečné veterány, informoval Ústav pro studium totalitních režimů.

Petr Uruba prožil všechny klíčové okamžiky československých moderních dějin. Narodil se 15. prosince 1916 v obci Rusava. V roce 1935 dobrovolně vstoupil do československé armády a dva roky poté ukončil výcvik bombardovacího letce.

Po okupaci se dobrovolně připojil k rodícímu se zahraničnímu odboji v Polsku. Po pádu Francie se s dalšími kolegy ve zbrani evakuoval do Velké Británie. Patřil mezi zakládající členy legendární 311. perutě RAF. Zúčastnil se náročných operačních letů nad okupovanou Evropou a Třetí říši.

Wellington Mk.IC 311. perutě. Na tomto typu letounu uskutečnil Petr Uruba šest operací.

Pak přežil více než čtyři roky v německých zajateckých táborech. V roce 1944 byl odsouzen k trestu smrti za pozdvihnutí zbraně proti "své" Říši, ale přežil díky včasnému zásahu britské armády.

Po únoru 1948 patřil mezi nenáviděné "zápaďáky". Byl vyhozen z armády. Následovalo vystěhování na Rusavu. Stejně jako ostatní příslušníci RAF žil pod dohledem Státní bezpečnosti. Jeho rodina musela po návratu do Olomouce každý den v jednu hodinu ráno rozsvěcet celý být, aby pracovníci StB věděli, že neutekli za kopečky.

Při jednom z výslechů na místní úřadovně StB byl tak zmlácen, že nemohl ani chodit. Až do roku 1963 pracoval bývalý kapitán letectva, který ovládal pět světových jazyků, v nekvalifikovaných dělnických profesích.

Druhý zleva seržant Petr Uruba jako příslušník Třistajedenáctky

V průběhu šedesátých let se dočkal částečné rehabilitace a byl povolán do armády, ze které však musel v době normalizace odejít.

Petr Uruba měl to štěstí, že se dočkal pádu totalitního režimu v listopadu 1989. Byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka letectva. Završením jeho válečné kariéry bylo vyznamenání řádem Čestné legie, který v roce 2006 převzal z rukou francouzského prezidenta Chiraka.

Ústav pro studium totalitních režimů vydal v prosinci knihu Ladislava Kudrny Jeden ze zapomenutých mužů. Právě na osudech Petra Uruby jsou v ní popsány procesy, kterými se komunistická totalitní moc snažila znepříjemnit život pilotům RAF.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz