Oficiální snímek budoucího prezidenta Miloše Zemana | foto: Herbert Slavík

Retuše prezidentský portrét vylepšily, sepnuté ruce ho ozvláštňují

  • 162
Oficiální snímek českého prezidenta ještě nikdy nezpůsobil v Česku takový rozruch jako fotografie nedávno zvoleného Miloše Zemana. Lidé si z něj buď dělají legraci a vyrábějí koláže, nebo se podivují nad tím, jak nový prezident zkrásněl.

Pozoruhodnější než make-up na tváři a retuš, jež vylepšily prezidentovu tvář, je však gesto Zemanových rukou. Je to vůbec poprvé, co jsou na oficiálním portrétu českého či československého prezidenta vidět ruce.

"Toto gesto je typické pro intelektuála a myslitele. Pro prezidentský portrét je nezvyklé a může také znamenat potřebu se ozvláštnit," vysvětluje psycholog Slavomil Hubálek.

Hodně pomohli vizážisté

Stačil by malý pohyb rukou, kdyby je Zeman stejně sepnuté sklopil směrem dolů, už by nepůsobil zamyšleně. Význam takového gesta by byl "rozmačkám tě na kaši". Zeman ruce spojil pod bradou sám, když s fotografem Herbertem Slavíkem zkoušeli několik pozic. Nic přitom není samoúčelné, triky slouží k vylepšení Zemanova vzhledu.

"Retušovalo se naprosto standardně. Pleti jsem nejvíce pomohl jen měkkým nasvícením a důležití byli i vizážisté. Obojí je zcela běžné při focení třeba pro magazíny," popisuje Slavík.

Ještě na jeden trik je třeba upozornit. Ruce spojené pod bradou kromě "intelektuálního významu" rovněž pomáhají skrýt podbradky, z jejichž počtu si expremiér Zeman sám dělá legraci.

"I já jsem Václava Havla fotil z nadhledu, aby nebyla vidět brada," poukazuje na běžnou strategii fotografů autor prvního Havlova portrétu Dušan Šimánek.

Zajímavé je, jak by gesto s rukama sepnutýma pod bradou četli neslyšící. Podobné gesto je totiž součástí znakové řeči a mnozí neslyšící by jím mohli být - s nadsázkou řečeno - poněkud zaskočeni. V Česku se totiž podobný znak používá pro slova tvrdý nebo suchý. Angličané v něm mohou vidět slovo Vánoce a Asiaté krysa.

Druhý zajímavý a výrazný moment fotografie je výraz tváře budoucího prezidenta. Smířlivý pohled budí podle specialistky na neverbální komunikaci Noemi Zárubové pozitivní emoce. "Zejména náznak úsměvu, vrásky kolem očí a pohled, který není direktivní, ale jako by pouze měkce spočíval na celém národu, což značí: Budu váš dobrotivý ochránce," popisuje Zárubová, jak může snímek na diváka působit.

Zamyšlené gesto, dobrácký pohled. To vše je pro Zemana hodně netypické. Lidé si ho pamatují většinou s hlavou skloněnou na stranu a s očima obrácenýma v sloup.

Na portrétu se shodli fotograf, Zeman i jeho tým

"Při focení portrétů nikoho do ničeho nenutím. Gesto ani pohled jsme neplánovali, není to předem promyšlená pozice. Vznikla naprosto spontánně. Chtěl jsem vytvořit důstojný portrét, a pokud se mi tam tohle podařilo dostat, tak je to dobře," reagoval na poznámky odborníků autor portrétu Herbert Slavík.

Fotograf je rád i za to, že si Zemanův tým nakonec z celé série vybral snímek, který se vymyká světovým zvyklostem. "Nad touto fotografií jsme se všichni shodli, že se nám všem líbí nejvíc. Nejvíc se líbila také Miloši Zemanovi," říká mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová.

Pokud vedle sebe postavíte portréty hlav států, najdete jen málo takových fotek, jakou má Zeman. Od Baracka Obamy přes George Bushe po Ronalda Reagana, britskou královnu Alžbětu II. či Nicolase Sarkozyho jsou oficiální snímky prosté gest i přehnaného úsměvu. Výraz tváře bývá co nejvíce neutrální.

"Jejich přímý pohled lze označit jako vůdčí," říká Zárubová. To, jak se Zeman odlišuje, možná naznačuje jeho budoucí působení v úřadu. Už v předvolební kampani sliboval změny, například že bude aktivně chodit na jednání vlády. To dosud čeští prezidenti činili spíše sporadicky.

Takřka monopol na oficiální portréty prezidentů dosud měla agentura ČTK, fotila Václava Klause, Gustáva Husáka či Ludvíka Svobodu. I v tom se Zeman vymyká. Herberta Slavíka si sehnal sám a služeb veřejnoprávní ČTK nevyužil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video