Zeman ocenil Vondráčka za cestu do Ruska. Česko nemá black list, řekl

  10:57aktualizováno  11:22
U prezidenta Miloše Zemana našel zastání předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO. „Velmi jsem ocenil cestu pana Vondráčka do Ruska. Velmi jsem ocenil, že se setkal s nejvyššími ruskými parlamentními představiteli, s nimiž se setkávají i mnozí jiní západní politici bez ohledu na sankční seznam,“ řekl Zeman.

„A protože Česká republika je suverénní země a já jsem si nepovšiml, že by Česká republika vypracovala black list, tak nejenže proti tomu nic nemám, ale naopak to velice podporuji,“ uvedl prezident Zeman při odchodu ze Sněmovny, kam přišel, když poslanci začali projednávat rozpočet na příští rok.

Fotogalerie

Poslanci se budou ve středu mimořádně zabývat okolnostmi cesty šéfa Sněmovny Vondráčka, který se tam vypravil spolu s poslanci zdravotního a školského výboru a v rámci cesty se setkal i s předsedy obou komor parlamentu Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou.

Oba jsou na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států. Na něj se dostali po ruské anexi ukrajinského Krymu v roce 2014, která byla v rozporu s mezinárodním právem a konkrétně dohodou, kterou Rusko dříve garantovalo neměnnost hranic Ukrajiny.

Bezpečně se prokázalo, že ČR vyráběla novičok, řekl Zeman

Prezident Zeman se před novináři vrátil také ke svému dřívějšímu tvrzení, že se v České republice vyráběla nervově-paralytická látka novičok, kterou se nedávno ve Velké Británii někdo pokusil otrávit bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který přeběhl na druhou stranu. Britové za pachatele označili dva příslušníky ruské vojenské rozvědky.

Podle české vlády se novičok v Česku nevyráběl. S tvrzením o opaku přišli Rusové, když odmítali odpovědnost za útok na Skripala, podle nich to mohl udělat někdo jiný. Jen Zeman jako jediný český politik říkal, že se novičok v Česku vyráběl, vláda to popřela. „Bezpečně se prokázalo, že Česká republika vyráběla novičok,“ řekl ve středu znovu Zeman ve Sněmovně. „I mikrosyntéza je výroba,“ uvedl český prezident.

Při odchodu ze Sněmovny ještě Zeman novinářům řekl: „Já se s vámi rozloučím tím, že mi před chvílí přinesli krásnou fotografii na internetu. Ta fotografie je krásná proto, že jsem na ní já. Z té fotografie vychází bublina a tam je napsáno: Mám rád novináře, možná že je pozvu na večeři na saudskoarabské velvyslanectví.“ Na velvyslanectví Saúdské Arábii v Turecku byl přitom zabit saúdský novinář Džamál Chášukdží a jeho tělo zmizelo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz