Hilšer kritizuje ponížené jednání Vondráčka v Moskvě. Má obavy z Ruska

  13:25aktualizováno  13:25
Nový senátor Marek Hilšer při svém prvním vystoupení v horní komoře parlamentu kritizoval šéfa Sněmovny Radka Vondráčka z ANO. „V ponížené formě odjel jednat do Moskvy, v podstatě nevím, o čem tam vyjednával. Ohrožení vnímám ve vytvoření energetické závislosti na Rusku, pokud by se měl dostavovat Temelín nebo Dukovany,“ řekl Hilšer.

Nový senátor Marek Hilšer, který ohlásil vstup do klubu Starostové a nezávislí. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Představa, že by předseda Senátu jezdil podobným způsobem do ruského parlamentu, je pro mě nepřijatelná,“ uvedl Hilšer, který ve čtvrtek stejně jako další prezidentský kandidát Jiří Drahoš vstoupil v Senátu do klubu Starostové a nezávislí.

Vondráček v Rusku jednal i s předsedy obou komor parlamentu Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států. Na něj se dostali po ruské anexi ukrajinského Krymu v roce 2014, která byla v rozporu s mezinárodním právem a konkrétně dohodou, kterou Rusko dříve garantovalo neměnnost hranic Ukrajiny.

Vondráček však udělal i víc, než jen to, že se sešel v Rusku s politiky, vůči nimž země Evropské unie uplatňují sankce. „Považujeme za úplně normální posoudit v Evropské unii objem a rozsah těchto sankcí. Měli bychom o tom otevřeně mluvit,“ řekl Vondráček v Rusku podle agentury RIA Novosti. Kritikem sankcí je dlouhodobě také prezident Miloš Zeman.

„Četl jsem mnohé, co se píše v českých médiích. Vězte ale, že mínění většiny českého národa není takové, jak by se mohlo z mediálních informací zdát,“ prohlásil také Vondráček podle ruských médií po schůzce s Matvijenkovou.

Vláda bude rozhodovat o jaderných blocích, zájem má i Rosatom

Do Ruska se přitom vydal právě v době, kdy se blíží klíčové rozhodnutí české vlády, kde má nejsilnější pozici Vondráčkovo hnutí ANO, jakým způsobem bude Česká republika postupovat při výstavbě dalších jaderných bloků, přičemž jedním ze zájemců je ruský Rosatom. Právě proto Hilšer mluvil o riziku možné energetické závislosti na Rusku.

Opoziční strany budou ve Sněmovně usilovat o to, aby musel Vondráček poslancům vysvětlovat, co vlastně v Rusku dělal. „Budu od něj žádat vysvětlení jeho kroků, které v parlamentní diplomacii činí,“ uvedl místopředseda zahraničního výboru za Piráty Jan Lipavský.

„Cesta byla primárně organizována výborem pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny. Připojil se také školský výbor. V případě výjezdů sněmovních výborů mimo Evropskou unii bývá zvykem, že je doprovází zástupce vedení Sněmovny, v tomto případě se role zhostil pan předseda,“ sdělila iDNES.cz Vondráčkova mluvčí Barbora Štenglová.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Sledují každý váš krok. Městské kamery využívají technologie tajných služeb

ilustrační snímek

Muž se na náměstí nenápadně natáhne pro kufřík člověka, který po návštěvě banky odpočívá na zahrádce restaurace, a...

Kojení v některých porodnicích stále naráží na nepochopení, ukázal průzkum

Kojení

I přesto, že za důležité kojení považují téměř všechny dotázané ženy, s jeho nedostatečnou podporou se v porodnici...

Kauza Staněk byla od Zemana zjevné porušení Ústavy, řekli ústavní právníci

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Za zjevné porušení Ústavy ze strany prezidenta Miloše Zemana označil ústavní právník Jan Kysela Zemanovo počínání v...

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz