Prezident Miloš Zeman slavnostně otevřel lávku v Lánské oboře. Místo je...

Prezident Miloš Zeman slavnostně otevřel lávku v Lánské oboře. Místo je přístupné veřejnosti a postupně tam vznikne volnočasový areál včetně Muzea Lesní správy Lány. (3. června 2021) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Zeman udělil před svou hospitalizací další milost. Stíhaný je nemocný

  • 22
Prezident Miloš Zeman udělil v úterý před vlastní hospitalizací milost těžce chronicky nemocnému, který je stíhán za zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Omilostněnému byl prominut také půlroční podmíněný trest, který dostal za ohrožení pod vlivem návykové látky.

V úterý to v tiskové zprávě uvedl Hrad na svém webu. Zeman podle něj přihlédl k zdravotnímu stavu stíhaného.

Udělení milosti Pražský hrad zveřejnil ve stejnou dobu, kdy je Zeman hospitalizován. Důvody pobytu hlavy státu v Ústřední vojenské nemocnici dosud Pražský hrad nevysvětlil. Zeman už udělil 20 milostí, v druhém funkčním období 11.

„Prezident republiky nařídil, aby se u omilostněného nepokračovalo v trestním stíhání za zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a dále rozhodl o prominutí šestiměsíčního podmíněného trestu odnětí svobody uloženého za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. 

Prezident udělil milost muži, který se léčí s onkologickým onemocněním

Zeman podle něj přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. „Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě. Na současně uložený trest zákazu řízení motorových vozidel se milost nevztahuje,“ dodal mluvčí.

Zemanovo rozhodnutí o zastavení trestního stíhání podle Ovčáčka spolupodepsal premiér Andrej Babiš. Návrh na milost prezidentovi předložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Zeman byl v úterý dopoledne převezen do ÚVN, důvody hospitalizace dosud Pražský hrad nekomentoval. Mluvčí ani kancléř Vratislav Mynář nezvedli telefon a nezareagovali ani na zaslaný dotaz. Na Twitteru, kde Ovčáček o krocích prezidenta informuje, v úterý pouze mluvčí několikrát reagoval na návštěvu papeže Františka na Slovensku.

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil to, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Tyto zásady několikrát nesplnil, omilostnil například doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

Dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostal v roce 1998 doživotí. Josef Klíma se jeho případem zabýval a poukazoval na nesrovnalosti v něm. Kajínkovi, který se sám hodně proslavil svým dramatickým útěkem z věznice Mírov v roce 2000, nakonec prezident Miloš Zeman udělil v roce 2017 milost a propuštěný vězeň se stal rázem mediální hvězdou.

Loni se také Zeman rozhodl milost udělit muži jako ocenění za to, že rychlou první pomocí zachránil život ženě na venkovním pracovišti. Muž si odpykával dvouletý trest za zanedbání povinné výživy. V prosinci prezident udělil milost muži potrestanému za pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví, který zachránil život tonoucí ženě.

Podmínku závažného zdravotního stavu nesplnila ani matka pěti dětí, která se podle Zemana vzorně stará o své potomky a v případě jejího nástupu do vězení, by děti musely být umístěny v různých dětských domovech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video