Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin

Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin | foto: Reuters

Zeman nepojede na přehlídku do Moskvy, posprejování Churchilla ho urazilo

  • 269
Prezident Miloš Zeman nepojede na vojenskou přehlídku do Moskvy při příležitosti 75. výročí konce 2. světové války. Důvodem jsou opatření v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. Nemožnost účasti na přehlídce prezidenta mrzí, řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman rovněž pověřil českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, aby ho jako „osobní zástupce“ na přehlídce zastoupil. „Pana prezidenta mrzí, že se nemůže oslav vítězství v druhé světové válce z důvodu opatření v souvislosti s pandemií koronaviru zúčastnit,“ uvedl Ovčáček.

Přehlídka se měla původně, tak jako každoročně, konat 9. května, kvůli šíření koronaviru ji ale ruský prezident Vladimir Putin odložil. Zeman měl v plánu se původního termínu zúčastnit.

Pořadatelé už dříve oznámili, že zahraniční účastníci a hosté vojenské přehlídky budou muset po příletu do Moskvy absolvovat prohlídku a podstoupit testy na koronavirus. Předtím by měli být doma 14 dnů v karanténě.

Rusko patří mezi země s nejvyšším počtem nakažených. Od vypuknutí epidemie covidu-19 se v Rusku už nakazilo přes 553 000 lidí. Nemoci způsobené koronavirem už v zemi podlehlo 7478 nakažených.

Posprejování soch by se mělo trestat, řekl Zeman

Posprejování sochy britského státníka 20. století Winstona Churchilla prezidenta Miloše Zemana velmi urazilo. Uvítal by, kdyby se podobné činy víc trestaly, například veřejně prospěšnými pracemi. Vyzdvihl Churchillovu zásluhu na zachování národní identity Čechů. Zeman to řekl ve středu na Pražském hradě při jmenování nových předsedů krajských soudů.

Zeman v projevu před soudci kritizoval to, že se v poslední době podle něj rozmáhá vandalismus, žhářství a trestné činy podobného typu. „Domnívám se, že to někdy zbytečně podceňujeme. Že závist až nenávist vůči těm, kdo vytvářeli hodnoty, od těch, kdo žádné hodnoty vytvořit nedokázali, se v naší společnosti rozšiřuje,“ poznamenal.

Poukázal právě na případ posprejování Churchillovy sochy z minulého týdne. Řekl, že nebýt Churchilla, Velká Británie by v roce 1940 uzavřela separátní mír s hitlerovským Německem. 

„Právě proto, že to Churchill tehdy odmítl, musíme mu být jako národ vděčni, že jsme zachovali svůj národní svéráz, svoji identitu, a dokonce i svoji fyzickou existenci. A když tyto dvě ženy se dopustí vandalského činu, je to vlastně popření naší historie,“ řekl Zeman.

Novým předsedkyním a předsedovi krajských soudů popřál, aby se v jejich praxi a v praxi jejich podřízených tyto trestné činy výrazněji trestaly. „Mnohdy adekvátním trestem by byly veřejně prospěšné práce,“ řekl. Přispěly by podle něj k tomu, že „různé čmáranice na sochách a budovách by odstraňovali právě ti, co je způsobili“. Dodal, že má Churchilla rád a čin ho velmi urazil.

„Na životech černochů záleží“

Minulý týden se na podstavci Churchillovy sochy na náměstí pojmenovaném po britském premiérovi objevily nápisy Byl rasista a Black lives matter (Na životech černochů záleží). Policie čin vyšetřuje pro podezření z trestného činu poškození cizí věci.

K odpovědnosti se autorky přihlásily na internetovém deníku Alarm. Uvedly, že nápisem o Churchillově rasismu chtěly vyvolal debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost.

Někdo posprejoval sochu Churchilla na Žižkově, jako protest proti rasismu

Protesty z posledních týdnů proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jiných zemích rozpoutala smrt černocha George Floyda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu. Doprovázejí je útoky na sochy politiků a dalších osobností kritizovaných kvůli rasismu.

Churchill vedl Velkou Británii v době války proti hitlerovskému Německu. Autorky nápisu v prohlášení napsaly, že nechtějí snižovat povědomí o jeho úspěších. Poukázaly ale na jeho podíl na hladomoru v Bengálsku, použití chemických zbraní proti demonstrujícím v Iráku, střílení do stávkujících horníků ve Walesu v roce 1910, zmiňují britské detenční tábory v Keni. 

Rozporují tezi, že jeho rasismus a antisemitismus nebyl v dobovém kontextu výjimečný. „Pevně doufáme, že jsme minimálně přispěly k otevření debaty, i když se jí bohužel nemůžeme účastnit nebo dostaneme za uši,“ uzavřely své prohlášení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video