Železného pád smířil vládu s Novou

  • 169
Odstranění Železného se majitelům Novy vyplatilo. Podle informací MF DNES se Stanislav Gross teď "neformálně" dohodl se společností PPF, na výhodném obchodu: pokud Nova "zklidní" svou protivládní notu ve zpravodajství a publicistice, nebude koalice usilovat o to, aby televize přišla o licenci.

Informaci, kterou MF DNES získala ze spolehlivého zdroje, potvrdil jeden z ministrů kabinetu. Vzhledem k citlivosti tématu ovšem pouze pod podmínkou anonymity.

Stanislav Gross nepopírá, že se společností PPF, která je spolumajitelem Novy opravdu v posledních dnech jednal. "Dostal jsem od předsednictva vlády mandát k jednání o možnosti, že by se PPF aspoň symbolicky podílela na úhradě desetimiliardové pokuty z arbitráže," řekl Gross.

Ale PPF podle Grosse jakýkoliv "příspěvek" na arbitráž odmítla. Už na čtvrteční tiskové konferenci premiér Vladimír Špidla prohlásil, že "neexistuje šance", jak vymáhat aspoň část arbitrážní pokuty ze současných majitelů Novy. Přesto, že ještě nedávno hovořil o žalobách, které by k tomu mohly vést.

Ministr kultury Pavel Dostál tvrdí, že dál zpracovává stížnost na porušování zákona ze strany Novy. "Nikdo mi neřekl, že o to už nestojí, navíc ten materiál nezpracovávám pro vládu, stranu ani žádné její grémium," řekl Dostál.

Kdo vystřídá ředitele Železného?
Českým mediálním světem hýbou spekulace na téma, kdo nahradí Vladimíra Železného na postu šéfa televize Nova. Podle mluvčího Novy Petra Kostky se ředitel už hledá. Nova už i vytipovala okruh kandidátů. "Jsme ale na začátku, a proto nelze zatím nikoho jmenovat," řekl Kostka.

Mathé: Neříkám ne
Lidové noviny včera uvedly, že se mezi možnými adepty objevil také někdejší ředitel České televize a bývalý kancléř prezidenta Ivo Mathé. "Slyšel jsem o tom, ale jsem teď několik dní v Římě a nikdo z Novy mě zatím nekontaktoval," říká Mathé.

Na otázku, zda by ho ředitelování Novy lákalo, Mathé odpovídá: "Je to samozřejmě vždycky zajímavé, ale je potřeba řadu věcí kolem prověřit. Já nikdy neříkám nikdy." Shodou náhod i druhý z okruhu potenciálních ředitelů právě pobývá v Římě - jde o Mathého partnerku, bývalou redaktorku ČT a mluvčí IPB Barboru Tachecí. Ta však své možné angažmá v čele Novy na přímý dotaz jednoznačně vyloučila.

Šanci má Šmuclerová
Novu teď společně řídí dvojice Libuše Šmuclerová - Petr Chajda (finanční ředitel Novy). Také jeden z nich by mohl Železného definitivně nahradit. Libuše Šmuclerová už Novu fakticky řídila v době, kdy se Železný věnoval své politické kariéře anebo svým problémům.

Pro Chajdu by zase mluvil fakt, že patří do nejužšího vedení PPF, která v Nově hraje nejdůležitější úlohu. Podle informací MF DNES však Chajda nejspíš zůstane na svém současném postu. Už od podzimu se v kuloárech mluví také o bývalé šéfce Primy Kateřině Fričové, která to však nechtěla komentovat.

Deset let Železného na Nově - cesta nahoru a zase dolů

Deset let bylo jméno Vladimíra Železného spjato s televizí Nova. Byl zakladatelem, šéfem, mluvčím i maskotem. Nova byla Železný a Železný byl Nova. Jak těch deset let probíhalo? Ve dvou etapách. Šest let stoupal Vladimír Železný stále vzhůru a poslední čtyři roky byly ve znamení jeho sestupu.

Pokud bychom přirovnali Železného působení k fotbalovému zápasu, můžeme říci, že v první půli měl silný tah na branku, ale ve druhém poločase už pořád jenom bránil. A fotbaloví fanoušci vědí, že donekonečna se jenom bránit nedá.

Dne 4. února 1993 vysílala TV Nova první zprávy. Nebyly bůhvíjaké, tehdy vypadaly proti těm zavedeným, veřejnoprávním, jaksi nedokonale. Přeřeknutí, chyby, nesprávná výslovnost. "Profíci" z České televize nad nimi ohrnovali nos. Železný přesto na zahajovacím večírku zářil štěstím. Věřil, že se Nova rozjede.

Přišel úspěch a bohatství
O necelý rok později už nikdo z České televize nad Novou nos neohrnoval. Sledovaností předčila konkurenci, zpravodajství bylo sice plné nehod, ale postupem času začalo vykazovat stále více úspěchů.

Nova získávala na síle a začala ji politicky využívat. Jako jedno z prvních médií začala více kritizovat ODS a Václava Klause, což tehdy nebylo v českých médiích zvykem. Přispěla k tomu i skutečnost, že Železný měl blízko k lidovcům, a jeho ředitel zpravodajství Jan Vávra zase cítil náklonnost k ODA.

Vladimír Železný rozjížděl nové a nové podniky spjaté s televizí - restaurace, prodej knih a hudby, časopis Ano. Jeho vliv i majetek rostly závratným tempem. V roce 1998 Železný politicky otočil.

Po chybné informaci o Klausově vile ve Švýcarsku přišlo mimosoudní vyrovnání Novy a Klause a pozice ODS v nejsledovanější televizi se zásadně zlepšila. Pak přišel rok 1999 a s ním zlom. Američané chtěli televizi prodat, Železný se vzepřel a byl odvolán z čela televize. Poprvé.

Tanec mezi paragrafy
Vzal licenci k vysílání, spojil se s mladými finančníky ze skupiny MEF a rozjel "novou" Novu. S politickou podporou Miloše Zemana a Václava Klause. A zároveň tehdy odstartoval svůj sestup. I když to tak nevypadalo.

Přišla řada soudních sporů a žalob - od Laudera, bývalých společníků i od státu. Železný kličkoval mezi paragrafy a občas při tom chyboval. Chyby přinášely další problémy s policií i ztráty majetku.

Nekonečný tanec mezi paragrafy vyvrcholil loni v červnu. Opustil jej i věrný právník Rozehnal, spojil se s finanční skupinou PPF a chtěl jej odvolat z čela televize. Podruhé.

Před odchodem zachránilo Železného až další účelové spojenectví, právě s PPF. Té se však stal letos nepohodlným. Země prohrála miliardovou arbitráž a Železný je symbolem této prohry.

Dráždil vládní koalici, která ovládla vysílací radu a hrozila, že Nově vezme licenci. To by bylo drahé. A tak byl Železný odvolán z čela televize. Potřetí. Asi naposledy. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video