S ideou spolupráce s KSČM přišel krajský šéf zelených Jan Korytář.

S ideou spolupráce s KSČM přišel krajský šéf zelených Jan Korytář. | foto: Roman Čejka

Zelení si na Liberecku namlouvají komunisty, uvažují o koalici

  • 36
Zelení v Libereckém kraji koketují s myšlenkou spojenectví s komunisty. Nevylučují povolební koalici. Jejich straničtí kolegové z dalších regionů se shodují, že s KSČM by zelení neměli vládnout ani na úrovni krajů. Stranické usnesení, které by takovou spolupráci zakazovalo, však neexistuje.

V Libereckém kraji dnes vládnou občanští a sociální demokraté. Zelení se ale cítí na víc než být jen opoziční stranou. Minule získali necelá tři procenta, tentokrát chtějí alespoň deset. Cestou k moci by jim mohlo být povolební spojenectví s komunisty a ČSSD, které by občanské demokraty vyřadilo.

"Pokud si ODS, která je v kraji nepřetržitě u moci, půjde sednout do opozičních lavic a hráli by v tom svoji roli komunisté, musíme na to být připraveni," řekl iDNES.cz předseda liberecké krajské organizace zelených Jan Korytář. Právě on povede zelené coby lídr do podzimního volebního klání.

Uznává, že na rýsování povolebních koalic je ještě příliš brzy, ale spolupráci s komunisty by se nebránil. "Pokud jde o můj názor jako krajského předsedy, dá se o tom jednat a uvažovat," řekl. "S komunisty se o tom ale ještě nebavíme."

Ti ale mluví trochu jinak. "Pan Korytář mne oslovil na úrovni statutárního města Liberec, kde jsme spolu v zastupitelstvu. Předpokládám, že pokud budeme mít dílčí programové propojení, tak v tom nevidím problém," potvrdila iDNES.cz předsedkyně liberecké krajské rady KSČM Dana Lysáková.

Pouhé pomatení mysli?
Korytářovo prohlášení kolegy v krajích zaskočilo. "Pokud se týká spolupráce s KSČM, můžu říci už teď, že pro Ústecký kraj to alternativou není," řekla iDNES.cz zdejší předsedkyně zelených a ministryně Džamila Stehlíková.

Přiznává, že výjimečně taková spolupráce probíhá na komunální úrovni, ale ani tam není vnímána pozitivně. "Na té krajské by to byl problém ještě větší, protože to je úroveň mezi komunální a celostátní politikou," dodala.

Koalice s komunisty v krajském zastupitelstvu se nelíbí ani Stanislavu Pencovi, který vede zelené v Královéhradeckém kraji.

Korytářovo vyjádření považuje za "pomatení mysli". "V žádném případě bych nebyl pro to, aby se Strana zelených s komunisty jakkoli dohadovala. Zvláště po 25. únoru, kdy se jejich vedení přihlásilo k odkazu února 1948, je pro mne tato strana naprosto nedůvěryhodná," řekl Penc iDNES.cz.

Předseda pardubické krajské organizace Pavel Křivka nechtěl Korytářova slova komentovat vůbec. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl.

Kuchtová: Ústředí se do toho krajům nebude míchat
Zelení mají spolupráci s komunisty zakázanou na centrální úrovni, kdy si před parlamentními volbami zapověděli účast v koalici, která by se o komunistické hlasy opírala.

"Neexistuje ale žádné usnesení na úrovni krajské či celorepublikové, které by takovou komunální spolupráci ošetřovalo," řekla iDNES.cz Stehlíková.

Místopředsedkyně strany Dana Kuchtová souhlasí, usnesení se týká jen vlády. "Že bychom nespolupracovali s komunisty, takto to definováno nemáme. Nevyhýbáme se spolupráci na konkrétních tématech, budeme s nimi jednat na všech úrovních," řekla iDNES.cz Kuchtová. Příkladem podle ní byla prezidentská volba.

Jak by se vedení k případné krajské koalici postavilo, nechtěla předjímat. "Taková situace zatím ještě nenastala. Ale nepředpokládám, že by ústředí předepisovalo krajům, jaké koalice smí, nebo nesmí uzavřít, vždy je to hodně záležitost regionální," dodala.

Kuchtová a Stehlíková věří, že si celá záležitost zaslouží širší debatu. "Není vyloučeno, že to bude tématem některého ze stranických orgánů," uvedla Stehlíková.

. liberecké třenice

Předseda liberecké krajské organizace zelených Jan Korytář čelí ve svém kraji kritice kvůli sestavování kandidátky do krajských voleb.

Podle předsedy liberecké Strany zelených Miloše Krčmáře připomínaly stranické primárky spíše frašku. "Jako delegát jsem se účastnil krajské konference v České Lípě. O žádné volby se však nejednalo, vše měla dohodnuto skupina lidí kolem krajského předsedy pana Korytáře," napsal Krčmář v dopise, který má redakce iDNES.cz k dispozici.

Krčmář tvrdí, že Korytářovi lidé měli předem připravený volební klíč a kandidátku obsadili předjednanými kandidáty. Jeho vlastní liberecká organizace, třebaže je druhá největší v kraji, prý přišla zkrátka. Žádný její člen se na kandidátku nedostal.

"Krajský předseda byl jistotou své kandidátky tak zaslepen, že zapomněl přednést svůj kandidátský projev a rovnou se nechal zvolit do čela kandidátky," uvedl Krčmář.

Korytář však taková nařčení odmítá. "Krajská konference proběhla standardní cestou, byl tam i zástupce ústřední revizní komise, který kontroloval, zda vše probíhá tak, jak má," řekl iDNES.cz Korytář.

Že se liberečtí na kandidátku nedostali, přiznává. Podle něj je to ale díky jejich pasivitě. "Pokud nijak nekomunikují, nemají velké výsledky a politicky nepracují, tak není důvod, aby byli na kandidátce. Nejde přece rok nic nedělat a pak se tam dostat. Zkrátka si vzpomněli pozdě," namítl.

Korytář odmítl i Krčmářovo nařčení, že ze samé jistoty nad zvolením nepřednesl ani svůj kandidátský projev. Bylo to prý proto, že se příliš soustředil na správné dodržení volební procedury sjezdu. "Pan Krčmář má pravdu, že formálně jsem projev nepronesl. Ale že bych byl pro lidi neznámý nebo nečekaný, o tom nemůže být vůbec řeč," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video