Demisi ministra Dusíka premiér akceptoval a už ji poslal i na Hrad.

Demisi ministra Dusíka premiér akceptoval a už ji poslal i na Hrad. | foto: MŽP

Zelení bojují s Fischerem o nového ministra. Jde o miliardy a zájem ČEZ

  • 46
Hledání nového ministra životního prostředí rozdělilo politiky. Zelení by ve vládě rádi viděli svého člověka Františka Korbela, pro premiéra je ale prioritou, aby byla povolena rychlá rekonstrukce Prunéřova, což zelení nechtějí. "Nebudeme jednat o ministrovi, jehož kvalifikací by byla přijatelnost pro ČEZ," řekl iDNES.cz šéf zelených Ondřej Liška. S premiérem se v pátek na ničem neshodl.

Jednání Lišky s Fischerem budou pokračovat v pondělí. Náměstka Korbela ještě před svou demisí Dusík určil jako svého statutárního zástupce, to ale nemusí mnoho znamenat. Jednou z možností totiž je, že by křeslo ve vládě už neobsazovali zelení.

Pro zelené je Prunéřov tématem, na němž se mohou blýsknout před svými voliči, to ale Fischer odmítá akceptovat. Dusíkovu demisi, kterou ráno dostal, přijal a stejně se zachoval i prezident Václav Klaus.

Ministr oznámil odchod z vlády ve čtvrtek. Nesouhlasil s požadavkem premiéra, který po něm chtěl, ať ministerstvo životního prostředí vydá posudek vlivu na životní prostředí EIA k rekonstrukci hnědouhelné elektrárny Prunéřov, kterou chystá společnost ČEZ.

Dusík odchází. Zelení chtějí zůstat

Komentář Martina Komárka

Končící ministr, jehož do vlády vyslala Strana zelených, trval - stejně jako ekologické organizace - na tom, že by firma při rekonstrukci elektrárny měla použít nejlepší na trhu dostupnou technologii, aby se zvýšila účinnost spalování uhlí a zároveň Prunéřov vypouštěl méně škodlivých zplodin. (více o důvodech rezignace Dusíka čtěte zde)

on-line rozhovor s dusíkem

Čtenáři se ptali bývalého ministra životního prostředí

Podle Dusíka měla firma alespoň nabídnout dostatečné kompenzace, protože ČEZ prosazuje méně finančně náročnou úpravu elektrárny. Ta by ale zároveň znamenala, že za rok Prunéřov do ovzduší vypustí o 200 tisíc tun oxidu uhličitého více .

Získá křeslo někdo více nakloněný plánům firmy ČEZ?

Po poledni si Fischer pozval šéfa zelených Ondřeje Lišku, aby se s ním bavil o obsazení postu ve vládě. Je tu ale problém - zelení nejsou ochotni nabídnout nikoho, kdo by kývl na rekonstrukci Prunéřova podle představy firmy ČEZ. Oba politici se proto skoro na ničem nedohodli.

"Předseda Strany zelených premiéra ujistil o tom, že nevidí důvod k ukončení podílu strany na projektu této vlády," uvedl mluvčí Prorok. Podle Lišky zatím žádná jména nepadla a další obsazení místa ve vládě není proto jasné.

Fischer teď nespíš požádá o návrh na obsazení ministerstva životního prostředí i ODS a ČSSD, které spolu se zelenými "úřednickou vládu" skládaly. Spekuluje se přitom o možnosti, že by místo ve vládě mohla dostat současná náměstkyně Rut Bízková blízká ODS.

Jak upozornila ČTK, Bízková v minulosti v ČEZ pracovala, v 90. letech byla tiskovou mluvčí uhelných elektráren společnosti.

Paroubek: I my můžeme nabídnout jméno do vlády

Sociální demokraté tvrdí, že ministerstvo životního prostředí porušuje zákon, když stanovisko EIA k Temelínu dosud nevydalo. "Závěrečné stanovisko mělo být nejpozději 4. ledna," řekl stínový ministr životního prostředí ČSSD Petr Petržílek.

Šéf oranžových Jiří Paroubek uvedl, že očekává, že i jeho Fischer kvůli obsazení místa ve vládě osloví. "Můžeme také přijít s naším návrhem," prohlásil v pátek Paroubek.

Ve hře je podle informací iDNES.cz ještě jedna možnost - že kompetencemi pro řízení ministerstva životního prostředí do voleb premiér pověří některého ze současných členů vlády, který bude ochoten stanovisko EIA k Prunéřovu vydat. Teoreticky by ministerstvo mohl dočasně řídit i premiér sám.

Liška v pátek přišel s teorií, proč se na rekonstrukci Prunéřova tak spěchá. "Jedná se o obří zakázku za 25 miliard korun. Vzbuzuje proto pochybnosti, že ČEZ trvá na řešení, které je méně šetrné k životnímu prostředí. Zaslechl jsem i úvahu, zda již dávno neexistuje dohoda, kdo má být dodavatelem zakázky," řekl šéf zelených.

Rychlou rekonstrukci Prunéřova podporuje Fischer mimo jiné proto, že to podle něj pomůže při zachování pracovních míst. Projekt, s nímž přišel ČEZ, podpořili již dříve zástupci odborů a zaměstnavatelů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video