Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Zdanění náhrad církvím prošlo. Chcete zavřít hubu komunistům, řekl Pirát

  6:33aktualizováno  12:26
Zdanění náhrad církvím schválili poslanci. Zákon má platit od roku 2020. Změnu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi navrhli komunisté, byla to jejich klíčová podmínka, aby umožnili vznik vlády Andreje Babiše. Zákon nyní bude projednávat Senát, který ho nejspíš vrátí, a boj o něj zřejmě skončí až u Ústavního soudu.

„Zákon nemá šanci u Ústavního soudu obstát,“ řekl Mikuláš Ferjenčík, poslanec za Piráty. „Chcete zavřít hubu komunistům, pardon, ústa, aby podpořili vládu. A současně nechcete, aby to ve skutečnosti prošlo,“ řekl Ferjenčík.

Pro bylo 106 ze 172 přítomných poslanců z ANO, ČSSD, KSČM a SPD, ostatní strany se zdaněním náhrad církvím nesouhlasily.

Výši náhrad totiž strany, které domluvily podobu vlády - tedy ANO, sociální demokraté a komunisté - považují za nadhodnocenou. „Byly prodražené o 54 miliard a proto už pět let říkám, že je třeba to zdanit,“ řekl před zformováním své menšinové vlády tolerované komunisty premiér a předseda ANO Andrej Babiš. V minulém volebním období ANO a ČSSD zdanění náhrad nemohly prosadit, protože byly v koalici s KDU-ČSL a pro křesťanské demokraty to bylo nepřijatelné.

Rozhodne ústavní soud?

Jako pošlapávání právního státu, hřích proti ústavě a úlitbu menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD komunistům komentovali výsledek hlasování o zdanění církevních restitucí ve Sněmovně zástupci opozičních stran. Stejně jako poslanci KSČM očekávají, že spor o zdanění náhrad za nevydaný majetek skončí u Ústavního soudu. Opozice míní, že restituce byly součástí vyrovnání se státu s komunistickou minulostí. KSČM argumentuje rovností všech při danění jakýchkoli příjmů a nespokojeností obyvatel země s pět let starým zákonem.

Stát by ročně mohl získat zpět 380 milionů

Stát by zdaněním náhrad mohl podle KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím posílá. Platný zákon počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.

Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Zákon má také pomoci k postupné odluce státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se totiž postupně snižují až na nulu v roce 2030.

„Jsem přesvědčen o tom, že všechny příjmy mají být zdaněny. Náhrada poskytovaná pojišťovnou je také daněna, protože to je příjem,“ uvedl po schválení zákon předseda KSČM Vojtěch Filip. „Daňová sazba je jako pro každého jiného, to znamená 19 procent,“ uvedl Filip. Tvrdí, že jeho strana vychází vstříc požadavkům občanů, z nichž až 80 procent považuje zákon o církevních restitucích za nespravedlivý.

Kdyby to bylo protiústavní, nepodpořili bychom to, řekl Chvojka

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se proti kritice opozice ohradil. „Nikdo nezpochybňuje princip, že co bylo ukradeno, má být vráceno. Ale v reálné ceně,“ zdůraznil Faltýnek.

Historik Šebek:

Zdanění je dárek komunistům k výročí znárodnění majetku církví

Historik Jaroslav Šebek v komentáři k dnešnímu rozhodnutí parlamentu připomněl, že  před 70 lety komunistický režim zavedl kontrolu nad životem církví a náboženských společností v Československu tzv. církevními zákony. "Řada původně církevních památek a staveb pak ve vlastnictví státu zchátrala, je to (návrh na zdanění) od komunistů farizejské," řekl Šebek. Rétorika komunistů se podle něj ani za 70 let nezměnila.

„Hrajete tuhle nefér cinknutou odpornou hru, ale neuvědomujete si, že tím opovrhujete právním státem. A říkáte to všem občanům. Proč by měli občané dodržovat právní pořádek v České republice, když jím opovrhuje premiér a jeho nejbližší spolupracovníci,“ prohlásil ve Sněmovně na adresu vládního hnutí ANO šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Na moravských biskupstvích pan Faltýnek a na českých biskupstvích pan Babiš říká nemusíte se bát, on nám to ten Ústavní soud shodí,“ tvrdil Kalousek.

Vyčetl šéfovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubovi Michálkovi, že při jednání na ústavněprávním výboru zákon podpořil. Michálek řekl, že měl k podobě církevních restitucí přijatých za bývalé vlády také výhrady, protože je považuje za netransparentní, ale způsob jaký zvolila KSČM, je podle něj vadný.„Nepodpořili bychom návrh, o kterém bychom si mysleli, že je v rozporu s Ústavou,“ řekl také předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

„Vláda nedoložila údajné předražení církevních restitucí v době, kdy byly přijímány. A bez toho, aby vláda doložila takové předražení, máme za to, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že tento návrh zruší Ústavní soud jako protiústavní,“ řekl ve Sněmovně Ferjenčík.

Faltýnek mluvil o reálné ceně lesa a zemědělské půdy

Oponoval mu Faltýnek. „Tady žádnou analýzu nepotřebujete, stačí, když se řídíte selským rozumem,“ řekl Faltýnek. Argumentoval tím, jak je i nyní cena lesní a zemědělské půdy.

„Výpočet byl proveden, že náhrada za nevydatelnou lesní půdu byla spočítána na 27,74 Kč za metr, což je 277 400 Kč za hektar. Zkuste si dneska tržně koupit les. Když si dneska chcete tržně koupit les - dneska, v roce 2019 - tak zaplatíte v průměru plus minus do 150 tisíc Kč za hektar,“ uvedl před poslanci šéf klubu ANO.

Pokud se týká zemědělské půdy, výpočet byl spočítán v částce 44,48 Kč za metr čtvereční, což je 444 800 Kč za hektar. „A když dneska půjdete kupovat hektar zemědělské půdy, v roce 2019, tak průměrná cena za hektar podle bonity, ale řeknu průměrná, a střelím od pasu, protože ta cena se pohybuje od 60 tisíc za hektar v marginálních oblastech, vysokohorských oblastech, kde se nedá pěstovat, kde jsou pouze louky, pastviny atd., až po, řeknu, 250, 300 tisíc na těch nejlepších bonitách, tak pojďme na tu průměrnou cenu někde kolem 150 tisíc za hektar, což je 15 Kč za metr, ale ne 44,48. To je vše. Jenom čistá statistika, nic víc,“ řekl ve Sněmovně Faltýnek.

Chcete znovu okrást okradeného, vyčítal vládě Kalousek

Opoziční poslanci tuto argumentaci neakceptovali. „Tady je snaha popřít základní principy právního státu tím, že zloděj tady křičí zdaňte, co jsem ukradl. Skutečně ten zákon není o ničem jiném, než o tom, že zloděj volá musíme zdanit, musíme zdanit to, co jsem ukradl,“ uvedl lidovec Marek Výborný.

Na Ústavní soud se obrátí církve či pravicová opozice. Náhrady církvím totiž garantuje nejen zákon, ale také smlouvy, které se státem zastoupeným expremiérem Petrem Nečasem církve podepsaly.

Zabýváme se evergreenem, který Ústavní soud shodí,“ řekl ve Sněmovně už při dřívějším projednávání zákona místopředseda lidovců Ondřej Benešík. Stejný názor mají TOP 09 i ODS.

23.ledna 2019 v 11:47, příspěvek archivován: 23.ledna 2019 v 12:22

Argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi v PS byly ostudné a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho podobného třicet let od pádu komunismu dočkám.

„Netroufnu si říkat s jistotou - vždyť ten Ústavní soud to zahodí, tak proč bychom pro to hlasovali, my přece nebudeme dopředu hlasovat o věci, o které víme, že Ústavní soud to zahodí. Já bych také mohl říci, že to je určité ovlivňování, tlak na Ústavní soud, aby tak rozhodl, protože tady přece v té diskusi zní od významných politických veličin, že přece Ústavní soud to zajisté, zajisté odmítne. Snad neodmítne, nechme to na tom soudu,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Začátkem ledna rozpočtový výbor podpořil návrh poslance ODS Marka Bendy na odklad zákona o dva roky, když pro to byli i poslanci ANO. Ale když se začali komunisté zlobit, šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek to označil jen za „šum“ a on i ministryně financí Alena Schillerová řekli, že zákon má začít platit již od roku 2020. A přesně tak to poslanci ve středu schválili.

Jako vítězství populismu nad zdravým rozumem označil schválení novely o zdanění peněžité části restitucí generální sekretář České biskupské konference Stanistav Přibyl. 

23.ledna 2019 v 12:00, příspěvek archivován: 23.ledna 2019 v 12:24

Když pořád chtějí přepočítávat tzv. církevní restituce, tak za zničené osudy, vraždy a věznění, internace a šikany stovek a tisíců kněží, řeholnic, věřících laiků a jejich dětí, co nemohly studovat, by se komunisté nedoplatili. Tomáš Petráček (Organizátor blahořečení J. Toufara) https://t.co/AeozMPUClM


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Měla místenku v první třídě, diví se dráhy vzkazu Grety o přeplněném vlaku

Švédská aktivistka Greta Thunbergerová napsala, že při cestě domů přes Německo cestovala přeplněnými vlaky. Svá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drtivé vítězství Johnsonových konzervativců, mají absolutní většinu

Britské předčasné volby vyhrála drtivě Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. V parlamentu bude mít absolutní...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Menší města budou protestovat proti Babišovi, zapojí se jich na 200

Protestní akce za odstoupení premiéra Andreje Babiše, které svolal spolek Milion chvilek, se v pondělí uskuteční po...

VIDEO: Asiaté s rouškami chtějí chránit okolí, vysvětluje jeden z Okamurů

Působí to zvláštně. Procházíme-li se po Praze či dalších turisty vyhledávaných městech a potkáme skupinu asijských...

Teplé počasí se udrží celý týden, teploty se přehoupnou i přes 10 stupňů

Do Česka, tedy zejména do jižních a středních Čech, začal v neděli proudit teplý vzduch, který se ve střední Evropě...

Roudnickou nemocnici koupila Penta Hospitals, cenu transakce nezveřejní

Společnost Penta Hospitals CZ podepsala s majitelem Jakubem Zavoralem smlouvu o převzetí 100 procent Podřipské...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.

Najdete na iDNES.cz