Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaplať a kyčel bude dřív. Reformní zákon v otázkách a odpovědích

  • 498
Po dlouhém zápolení se mohl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek radovat. Včera ustoupil lidovcům ve formulaci ve sporném zákoně o zdravotním pojištění a vláda jeho návrh schválila. Proč je zákon důležitý a jaké změny přinese? Především určuje, co je standard a na co si lze u lékaře připlatit.

1. Proč chce ministr upravit zákonem, na co má člověk nárok ze zdravotního pojištění?

V současné době není úplně jasné, co za pacienta platí pojišťovna. Lékaři a nemocnice ho léčí podle svých finančních možností. Pokud například starší, nicméně sportu holdující člověk chce kloub, který by mu pojišťovna neschválila právě kvůli vyššímu věku, musí si nový implantát zaplatit celý. Nový zákon umožní doplatit si pouze rozdíl mezi kloubem hrazeným pojišťovnou a lepším implantátem.

2. Bude možné zaplatit si za to, že operaci povede konkrétní lékař "kapacita"?

Ano, novela zákona to umožní. Nastávající maminky si tak například budou moci zvolit, aby jejich dítě rodil odborník, kterému stoprocentně důvěřují. "Nebude se tak dít pomocí pololegálních darů porodníkovi, jak je tomu často nyní," zdůrazňuje náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň. Současná praxe někdy vede k tomu, že matky v nemocnici zaplatí tisíce za vybraného lékaře, ale pak mají smůlu. Dotyčný neměl službu a k porodu musel jeho kolega. Problém je v tom, že když platba za nadstandard není uzákoněna, nemůže si "ošizená" rodička nikde stěžovat.

3. Nehrozí, že "chudé" pacienty budou operovat nezkušení lékaři?

Obava, že dobří doktoři se budou věnovat jen bohatým klientům, je podle ministerstva zdravotnictví neopodstatněná. V zákonech, které prosazuje Tomáš Julínek, bude zároveň přísně stanoveno, jaké vzdělání a praxi bude muset mít lékař, aby mohl provádět určité operace. Takže pokud bude chtít specialista na ušní, nosní, krční operovat štítnou žlázu, k operačnímu stolu ho "pustí" až po půlročním tréninku.

4. Nebude české zdravotnictví výhodné jen pro bohaté?

Podle nového zákona mají všichni pacienti nárok na péči, která odpovídá nejnovějšímu vývoji v medicíně. Náměstek Hroboň dává jako příklad kontaktní čočky. "Všichni budou mít nárok na pružnou čočku, která je velmi kvalitní. Ale bude-li někdo stát o čočku zabarvenou do žluta, není důvod, aby si ji nemohl připlatit. Nejedná se o ochranu jeho zdraví, ale o komfort, který chce navíc,ů vysvětluje.

5. Bude možné si připlatit za to, že pacient předběhne plnou čekárnu a lékař ho vezme přednostně?

Ne. Zkrácení doby, kterou musí pacienti čekat před ordinací, než je lékař vezme na vyšetření, chce ministerstvo dosáhnout jinak. Lékaři, kteří prodlouží ordinační dobu tak, že budou pacientům jednou týdně k dispozici až do šesti hodin, dostanou od pojišťovny více peněz. "Chceme, aby zavedli objednávkový systém," dodává náměstek Hroboň.

6. Bude možné se díky příplatku dostat dříve na operaci kloubu?

Ano. Kritici Julínkových záměrů upozorňují, že ti pacienti, kteří si připlatí, se na operaci dostanou dříve. To je pravda. Ale Julínek se hájí, že zákon zároveň poprvé ustanoví, jak dlouho by měli pacienti na operaci maximálně čekat. Nyní tuto lhůtu nikdo nehlídá a pořadníky se mění spíše díky úplatkům a známostem.

7. Bude se připlácet za nadstandardní pokoj?

Ano, s tím nové zákony počítají. Oproti dnešku bude přesně definováno, na jaký komfort mají hospitalizovaní nárok, aniž je to něco stojí. Pokud budou chtít něco lepšího, budou si muset připlatit. Jak to bude přesně vypadat, se ještě neví. Ministerstvo nicméně zdůrazňuje, že pokud v nemocnici budou běžné dvoulůžkové pokoje, nebude možné je prohlásit za nadstandard a chtít po pacientech peníze za něco, co dosud měli bez příplatku. "Když budou hospitalizovaní chtít na pokoji sledovat televizi, je to už něco jiného," upozorňuje Pavel Hroboň.

8. Kdy vzniknou katalogy standardů?

Od ledna budou připravené standardy týkající se ubytování, výběru lékařů, očních čoček a kloubních implantátů. Další katalogy se budou připravovat postupně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video