S tablety začne v průběhu listopadu pracovat 528 žáků a 65 učitelů devatenácti základních škol a víceletých gymnázií. Na každé škole se projektu účastní vždy jen jedna třída, na iPadech budou děti pracovat v minimálně třech předmětech. Každý žák dostane svůj tablet, i nadále mu však zůstanou i papírové sešity.
Žáci podle ředitelů zúčastněných škol většinou přijali změny s nadšením. "Děti jsou na tom často co se týče informačních technologií lépe než dospělí. Bylo nám proto jasné, že nemůžeme jít cestou zákazů, ale spíše aktivního osvojování nových technologií v praxi. Začneme s tablety příští týden," uvedla ředitelka 5. ZŠ v Mladé Boleslavi Marcela Pavlíková.
Na její škole se budou žáci učit pomocí tabletů přírodopis, zeměpis a výchovu k občanství. "Vytipovali jsme tři vyučující, kteří v této oblasti patří mezi více gramotné. Pokud by tápali, máme koordinátorku, na kterou se můžou obrátit. Případně pomůžou i děti. Mohlo by to vylepšit jejich vztahy s učiteli," míní Pavlíková. Pozitivně prý projekt přijali i rodiče, které škola pozvala na schůzku.
"Rádi si ověříme, co to přinese. Tablety budou v hodinách češtiny, fyziky a dějepisu," doplnil Ladislav Čása, ředitel ZŠ Horní Bříza v Plzeňském kraji. Podle Pavlíkové však bylo nutné s dětmi i jejich rodiči stanovit pravidla, která by měli dodržovat. Žáci si například nesmí stahovat hry ani mazat nahrané školní aplikace a učebnice.
Na iPadech budou jak klasické učebnice v elektronické podobě, tak aplikace s multimediálním obsahem (audio, video či animace). Školy, které se projektu účastní, musejí mít interaktivní tabule, dataprojektory a stálé připojení k internetu. Většinu tabletů poskytli partneři projektu, část si zaplatily samy školy.
Přínos technologií ve výuce je zatím sporný
Vyhodnocování projektu bude formou dotazníků a rozhovorů probíhat již v tomto školním roce, od příštího září by se měl pokus rozšířit na více než tisíc žáků. Společnost Kalibro a výzkumníci z CERGE-EI srovnají znalosti a dovednosti žáků, kteří pracovali s iPady, s těmi ostatními.
V případě dobrých výsledků chtějí tvůrci projekt rozšířit do více škol, nezbytná je však podle nich finanční pomoc státu. Spolupráci zatím přislíbil stínový ministr školství Marcel Chládek.
Stát zavádění iPadů či netbooků do výuky neplánuje, neexistuje ani centrální projekt na digitalizaci škol. "Základem pro výuku jsou stále učebnice v papírové podobě," uvedla Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva školství.
Podle resortu se však zvyšuje využívání elektronických verzí učebnic promítaných například na interaktivních tabulích. Roste i aktivita nakladatelů při tvorbě digitálních pomůcek. Ministerstvo také připomíná, že základní a střední školy s podporou EU nově dostávají digitální učební materiály (takzvané DUM). "Jejich obsah a formu ale nyní neurčuje žádný zákon ani vyhláška," dodala Holíková.
Tvůrce nejnovějšího projektu, nakladatelství Fraus, s iPady navazuje na svůj předchozí projekt Vzdělání21, během kterého od roku 2009 žáci na šesti školách (například v pražských Kunraticích, České Kamenici či Českých Budějovicích) vedle klasických učebnic používají i netbooky.
Z analýzy dosavadního fungování Vzdělání21 však vyplývá, že přínos technologií ve výuce je zatím sporný. Odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy totiž zjistili, že klíčový vliv na výsledky výuky má stále učitel a jeho způsob výuky či jeho vztah s třídou. A učitelé často učí stále stejným stylem, nové pomůcky navíc pro ně představují zátěž.