Studenti pražské DAMU na protest proti reformám vytvořili lidský řetěz kolem

Studenti pražské DAMU na protest proti reformám vytvořili lidský řetěz kolem své školy (27. února 2012) | foto: ČTK

Začal Týden neklidu, studenti DAMU bránili školu vlastními těly

  • 249
V univerzitních městech začal Týden neklidu, při němž studenti a akademici vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou vysokého školství. V Praze studenti DAMU vytvořili kolem školy lidský řetěz, čímž chtěli ukázat, že brání svou "alma mater."

Protesty odstartovala v neděli debata o vysokoškolské politice v zaplněném pražském Divadle Komedie. Při diskuzi zazněla kritická slova nejen na adresu ministra školství, ale i dalších politiků a zástupců hlavního města Prahy za jejich přístup k vysokým školám a jejich reformě.

"Studenti mají právo se vyjádřit, já jim ho neberu," reagoval v pondělí na start studentských akcí ministr školství Josef Dobeš s tím, že doufá, že Týden neklidu poslouží i k tomu, aby vysokoškoláci zjistili o reformě více informací. Právě ty jim podle nedávného průzkumu chybějí (více o průzkumu čtěte zde). Dobeš zároveň oznámil ústup od původního plánu na celoplošné školné, platit budou jen ti, kteří studují déle nebo více oborů (o podobě školného čtěte zde).

Dobeš couvá, školné pro všechny nebude

Na protest proti reformám vytvořili studenti pražské DAMU lidský řetěz kolem své školy a několika okolních domů. Protestujících bylo odhadem přes dvě stovky. Na budově visel transparent kritizující Dobeše. "Nám jde především o zachování autonomie vysokých škol, protože je považujeme za součást budování demokratické společnosti. A tyto reformy by mohly tyto svobody narušit," vysvětlila ČTK Kateřina Součková z DAMU.

V pondělí se také v Praze na několika fakultách konal happening Vzplanutí akademických svobod. "Pomocí megafonu jsme vyzvali studenty, aby opustili školu, protože 'hoří' akademické svobody," popsala iDNES.cz Marta Harasimowicz z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Podle ní se do čtvrthodinové akce zapojila zhruba dvoustovka studentů.

Ve středu vyjdou studenti do ulic

Největší protestní akcí bude středeční protestní průvod, kterého se podle organizátorů zúčastní tisíce studentů. Kromě něj jednotlivé univerzity budou pořádat diskuse, přednášky či koncerty.

Akce se chystají nejen v Praze, ale i v Brně, Olomouci, Opavě, Liberci, Ústí nad Labem, Plzni, Zlíně nebo Hradci Králové. Tamní studenti chtějí ve škole přespávat a ve středu je čeká šestikilometrový průvod městem (více čtěte zde). V Ostravě studenti "obsadí" tamní menzu a hodlají v ní přespávat. Chystají i řadu koncertů a přednášek otevřených i pro veřejnost (o akcích v Ostravě čtěte zde).

Smyslem protestů je přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů. Odpůrcům reforem se nelíbí zavedení školného, bojí se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou. Původně měly jít návrhy zákonů na vládu v březnu, kvůli výtkám legislativní rady vlády se ale projednávání minimálně o několik týdnů odloží.

Reformy se připravují už několik let, kvůli nesouhlasu akademiků ale nikdy neprošly.

Týden neklidu pořádá iniciativa Za svobodné vysoké školy, k níž se hlásí například kněz Tomáš Halík, dokumentaristka Olga Sommerová nebo filozof Erazim Kohák. Studenty podpořili i kardinál Miloslav Vlk a bývalý ministr školství a šéf Strany zelených Ondřej Liška. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video