Děti dostaly „vízo“ v bazénu i na parníku. Rozdával ho Zeman i Valachová

  10:18aktualizováno  17:04
Na většině škol byl ve čtvrtek poslední den školního roku. V Brně prvňáčci základní školy Chalabalova přebírali vysvědčení na parníku, zlínští školáci se pro vysvědčení potápěli do bazénu, vyjeli baťovským výtahem na mrakodrap nebo si ho odnesli z parku. Řadě dětem předali vysvědčení ministryně školství či prezident.

Vysvědčení už dostaly i děti na pražské Základní škole Eden (30. června 2016). | foto:  Michal Šula, MAFRA

V Brně je předávání vysvědčení na hladině přehrady tradicí, která byla přerušena jen v době, kdy byla nádrž vypuštěná. Vždy se dostane na jednu školu. Třem prvním třídám neobvyklý zážitek umožnil Dopravní podnik města Brna, který propůjčil pro tento účel loď Utrecht.

V Česku jsou asi čtyři tisíce základních a přibližně 1 300 středních škol. Základní školy v končícím školním roce navštěvovalo zhruba 880 000 žáků, víc než půl milionu z nich na prvním stupni. Na střední školy chodilo víc než 400 000 dětí, z nichž byly přibližně tři čtvrtiny v maturitních oborech.

Prezident Zeman se během své návštěvy v kraji Vysočina zastavil v třebíčské průmyslové škole, kde předal vysvědčení 14 žákům. Podle ředitele školy Zdeňka Borůvky dostali nabídku převzít vysvědčení od prezidenta studenti s nejlepším prospěchem napříč obory i ročníky. „Souhlasili téměř všichni, jeden student odmítl kvůli dřívějšímu odjezdu na prázdniny,“ řekl Borůvka.

Ministryně připomněla význam malých škol

Ministryně školství Kateřina Valachová tentokrát pro návštěvu vybírala z pražských škol, v září v Brně povede dceru do první třídy. Chtěla narušit stereotyp, kdy její předchůdci navštěvovali zejména větší a známé školy v centru Prahy. „Chtěla bych tak dát také najevo, jak moc jsou důležité takové malé školy a jejich udržení v našich obcích,“ řekla médiím.

Fotogalerie

Sama v dětství navštěvovala základní školu jen s prvním stupněm. I dětem se svěřila, že tehdejší kamarádství přetrvávají dodnes. „Vztahy mezi dětmi v prvním, druhém, třetím, čtvrtém a teď i pátém ročníku jsou z mého pohledu nejhlubší a myslím si, že na to budou děti nejvíc vzpomínat,“ uvedla.

Zatímco dětem a učitelům začínají dvouměsíční prázdniny, ministryně si volna tolik neužije. Příští týden se sice chystá na chalupu s dětmi, v srpnu pak na dovolenou v České republice, lákají ji lázně Jeseník, jinak však bude mít program pracovní. „Bude to o jednání o rozpočtu, psaní zákona o sportu, prosazování změn financování regionálního školství, takže samé skvělé úkoly,“ dodala.

Prázdniny se mohou dětem prodloužit

Ze školy v ústecké čtvrti Předlice, kterou navštěvují téměř výhradně Romové, si děti vedle vysvědčení odnesly i drobné dárky. Výjimečné tady není to, že děti opakují už první třídu. Na jejich prospěchu se odráží sociální situace rodiny, řekl dnes ředitel školy Martin Košnar.

Radost z hezkých známek i pocit mírného zklamání z výsledku hodnocení ročního snažení bylo možné vyčíst z očí osmi desítek dětí, které z rukou učitelů dostaly vysvědčení v základní škole ve Městě Libavá na Olomoucku. Obec s šesti stovkami obyvatel vznikla na začátku letošního roku vyčleněním z Vojenského újezdu Libavá. Školu, jejíž chod dosud financovala armáda, převezme v září.

Právě ve čtvrtek končí školní rok na většině základních a středních škol. Někde však už například kvůli rekonstrukcím začaly prázdniny dříve. Školní rok 2016/2017 začne 1. září. Ministerstvo školství může povolit odklad jeho začátku, pokud se stavební práce za prázdniny nemohou stihnout.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Zeman se v úterý sejde s Babišem. Do Lán přijedou i Bartoš a Výborný

Premiér Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. (20....

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Společně budou zřejmě opět řešit...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Najdete na iDNES.cz