Výstava ukazuje známky za stovky kilogramů zlata i telegram z Titaniku

  11:51aktualizováno  11:51
Na filatelistické Světové výstavě Praga 2018 jsou v kongresovém hotelu Clarion k vidění cenný Bombajský dopis nebo telegram z Titaniku. Akce se koná od středy do soboty na čtyřech místech v hlavním městě a návštěvníci mohou zhlédnout více než 380 exponátů vystavovatelů z 67 zemí z celého světa.

Dvůr hotelu Clarion obsahuje nejvzácnější a nejslavnější exponáty akce. Mezi nimi jsou legendární známky prvního vydání ostrova Mauritius z roku 1847 s nápisem Post Office, kterých vyšlo jen několik stovek. 

Fotogalerie

Konkrétně jde o kompletní sérii červeného a modrého Mauritia a o takzvaný Bombajský dopis, na němž se nachází dvě známky červeného Mauritia. Pocházejí ze sbírky českého investora. Následně pak známky vycházely s pozměněným nápisem Post Paid.

„Když se na přelomu 70. a 80. let 19. století zjistilo, že jsou bezpečně pravé, tak se o ně začali zajímat nejslavnější sběratelé světa. Doslova na ně byl hon. To už nebyla ani otázka peněz, ale prestiže. Když se rozšířila informace, že jich zůstalo 500 – a našlo se jich asi deset v té době – tak zejména v Německu, které mělo velké styky s Mauriciem, a ve Francii se i obyčejní sběratelé snažili tuto známku najít. Jednomu se to podařilo,“ řekl místopředseda organizačního výboru výstavy František Beneš.

„Korunu všemu nasadil budoucí král Jiří V., zapálený filatelista. Jako následník trůnu si koupil v aukci jednu tuto dovezenou známku za astronomickou cenu 1 450 liber, což představovalo kolem roku 1905 ve zlatých mincích asi deset kilogramů zlata. Nevědělo se, kdo známku koupil, protože se tak stalo přes aukčního agenta. Vypráví se, že při nějaké recepci ho oslovil dvořan a zeptal se ho, zda veličenstvo ví, že nějaký pošetilec utratil deset kilo zlata za jednu malou známku. Budoucí král odpověděl: ‚Vím o tom, ten pošetilec jsem já.‘ Tím se známka dostala do nejvyšších sběratelských kruhů a bylo otázkou prestiže nejslavnějších sběratelů světa, aby ji měli,“ dodal Beneš.

Bombajský dopis byl odeslaný roku 1850 z Mauricia do Bombaje. „Je to jediný dopis, na kterém jsou dvě červené známky. Je nejdražší na světě. V roce 1968 byl prodán v aukci v USA za ekvivalent, který tehdy odpovídal 300 kilogramům zlata,“ uvedl Beneš. K vidění na výstavě je i telegram z Titaniku, který loď vyslala ve chvíli, kdy se potápěla, na loď Carpathia.

Pořadatelé ze Svazu českých filatelistů chtějí výstavou mimo jiné připomenout několik výročí: 100 let od vzniku československé republiky, konce první světové války, založení Poštovního muzea České pošty a vydání prvních československých známek. Akce se koná pod patronátem Mezinárodní filatelistické federace (FIP) a Evropské federace filatelistických svazů (FEPA).

Soutěžní exponáty jsou kromě Clarionu vystaveny v Poštovním muzeu, nesoutěžní jsou v Muchově muzeu. Součástí je výstavní burza Expo v hotelu Olympik Congress, kterou pořádá společnost Double Impact. Na něm má několik stánků Česká pošta, která je poprvé generálním partnerem výstavy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zoufalství na dálnici. Sedíte a brečíte, vyprávějí manželé o nocích v Polsku

Eva Ševcová s manželem Janem. Celou cestu do Polska a zpět byla za volantem...

Měla to být vysněná dovolená. Kvůli porouchanému autu se z ní však stal horor. Pětičlenná rodina uvázla na polské...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Vnitro se soudí za zrušený tendr na policejní auta. ÚOHS si stojí za svým

Ministr vnitra Jan Hamáček vystoupil 23. července 2019 v Praze na tiskovém...

Ministerstvo vnitra podalo v úterý správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušit...

Senát vytáhl do boje proti Zemanovi. Projedná ústavní žalobu na prezidenta

Prezident v projevu na francouzské ambasádě chválil navrhovaného českého...

Počínáním prezidenta Miloše Zemana, které je podle některých politiků již v rozporu s Ústavou ČR, se bude odpoledne...

Po nehodě kamionu se na D1 jezdí jen pravými pruhy, kvůli opravě svodidel

Polský kamion naložený šamotovými cihlami blokoval provoz na dálnici D1...

Až do sedmi hodin večer blokoval v úterý převrácený kamion celou šíři dálnice D1 nedaleko Ostravy. Teprve pak ho těžká...

Najdete na iDNES.cz