Vysočina se bojí o peníze

Vysočina - Zástupci kraje kritizují zdlouhavé zahájení státního programu Internet do škol, jehož součástí je vzdělávání pedagogů v práci na počítačích. Ministerstvo školství slíbilo, že v rámci projektu vzdělávání pedagogů do tuzemských základních a středních škol vloží tři sta milionů korun. Za tyto peníze by si tuzemské školy měly zajistit pro své pedagogy základní počítačové kursy.

V přepočtu na kraj Vysočina se jedná přibližně o dvacet milionů korun; představitelé kraje se však obávají, že se jim nemusí podařit do konce roku tyto peníze ve vzdělávacích kursech proinvestovat a kraj o ně přijde.

"Bude asi velmi obtížné to narychlo zorganizovat, ale nemůžeme si dovolit ty peníze neproinvestovat, či je dokonce nepřijmout. Příčina problému je v tom, že ministerstvo školství chce do poslední chvíle všechno organizovat samo centrálně a kraje ke spolupráci přizvalo až teď, když už je skoro pozdě - v polovině října," řekla zástupkyně krajského hejtmana Alena Štěrbová.

Ministerstvo školství region vyzvalo, aby vybral třicet až padesát škol či soukromých firem, které by byly schopny vzdělávací kursy pro pedagogy vést. "To bude problematické stihnout, jenže se bojím, že když ty peníze neproinvestujeme, zmizí zpět ve státním o rozpočtu a kraj o ně navždy přijde," řekl vedoucí krajského odboru školství Zdeněk Ludvík.

Ministerstvo školství obavy rozptyluje: kraje prý nemusí mít obavu, že o přidělené peníze přijdou. "Tyto prostředky jsou vázány výhradně k tomuto projektu, v případě potřeby budou přesunuty do dalšího roku, kdy mohou být proinvestovány," řekla mluvčí ministerstva Dagmar Němečková.

Představitelé kraje mají ministerstvu za zlé, že už na jaře, kdy projekt Internet do škol představilo, kraje nevyzvalo, aby se do něj zapojili. "Byli bychom pak schopni se na to nachystat. Školám, které jsme postupně od jara přebírali od státu, bychom  tuto činnost uvedli do zřizovacích listin a zajistili jim na ní akreditaci," řekla Štěrbová.

Kurs je určen především těm pedagogům, kteří dosud s prací na počítači prakticky nepřišli do styku. "Základní kurs by měl být v rozsahu 12 až 20 hodin školení v učebně s lektorem, kde by se učitelé často vůbec poprvé osmělili s počítači pracovat," řekl Miloslav Vyskočil, ředitel jihlavského krajského pedagogického centra. To bude vhodné školy a soukromé firmy na školení pedagogů ve spolupráci s krajským úřadem v nejbližších týdnech vybírat.

Zda se kraji podaří svůj příděl peněz včas proinvestovat, záleží také na tom, kdy se fyzicky peníze objeví na kontech škol. "Víme, že se to nějak pozdrželo, ale kdy peníze přijdou, to nevíme. Do konce roku bychom však snad neměli mít problém je utratit," řekla ředitelka jihlavské základní školy Seifertova Stanislava Prokešová.

Start projektu Internet do škol se zdržel poté, co jej Nejvyšší kontrolní úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v létě pozastavil. Stalo se tak  po odvolání neúspěšných účastníků o pozici generálního dodavatele počítačového vybavení, které je součástí jednoho z dílčích projektů programu. "Odvolací řízení těch, kteří neuspěli ve veřejné soutěži, probíhá do 25. října. Pak se může projekt rozjet," řekla mluvčí ministerstva školství Němečková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video