Vyšetřovatel StB má za mučení podmínku

  13:15aktualizováno  13:15
Uherské Hradiště - Okresní soud v Uherském Hradišti odsoudil bývalého vyšetřovatele Státní bezpečnosti Vladimíra Zavadilíka na dva roky vězení s pětiletým podmíněným odkladem. Zavadilík podle obžaloby v padesátých při výslechu mučil odpůrce komunistického režimu. Stejný soud přitom Zavadilíka už jednou osvobodil, případ k došetření ale vrátil Krajský soud v Brně.ČTĚTE:Vyšetřovatelova oběť rozsudek neslyšela.

Soudkyně Drahomíra Veselá v odůvodnění rozsudku uvedla, že zvolila nižší a podmíněný trest díky dobré pověsti Zavadilíka. "Obžalovaný se nevyhýbal soudním líčením a nikdy nebyl trestán," upřesnila.

Na druhou stranu zohlednila vysokou společenskou nebezpečnost trestného činu a proto rozhodla o pětiletém podmínečném odkladu trestu.

Po roce 1989 potrestaly soudy za zločiny komunismu 9 lidí. "Není to tedy naštěstí první případ odsouzeného důstojníka StB," řekl iDNES náměstek Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Řízení probíhají i s dalšími třemi lidmi, kteří jsou obžalováni ze zločinů komunismu z let 1948 do roku 1989. "Zavadilík je dalším z nich, není totiž ještě pravomocně odsouzen, může se odvolat," dodal Bret.

Mezi odsouzenými nejsou jen bývalí důstojníci StB ale i soudci či pohraničníci. Nejvyšší trest, pět let nepodmíněně, dostal v roce 1997 Jaroslav Daniel. Vyšetřovateli StB v Brně soud dokázal, že prováděl nezákonné metody výslechů a používal fyzického násilí.

Nové důkazy potvrdily vinu
Soudkyně Veselá upřesnila, že oproti předcházejícímu projednávání případu, který skončil osvobozením bývalého vyšetřovatele StB, se objevily zcela nové nepřímé důkazy.

"Zde sehrál významnou roli Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který poskytl informace potvrzující obžalobu. Většina obvinění a výpovědí svědků tak byly věrohodnější," prohlásila soudkyně.

Při jednání bylo v soudní síni zcela plno. Většinu míst obsadili novináři a také členové Konfederace politických vězňů. Její předseda Vladimír Drábek byl s výsledkem jednání spokojen.

"Chtěli jsme jakýkoliv rozsudek. Nám nešlo o to, aby šel do vězení, ale aby se uznalo, že někdo ta zvěrstva v padesátých letech páchal," prohlásil Drábek.

Zavadilík se cítí nevinen
Vladimír Zavadilík se po vyslechnutí rozsudku k výši trestu nevyjádřil a nechal si lhůtu k promyšlení, zda se odvolá. Při odchodu ze soudní síně novinářům řekl, že je zklamán: "Cítím se nevinen. Už dopředu mě ovšem odsoudila média, a tak bylo jasné, jak celý případ dopadne."

K rozsudku se nevyjádřil ani státní zástupce, který v závěrečné řeči požadoval pro Zavadilíka dva roky vězení.

V tomto případu byli obžalováni i další bývalí vyšetřovatelé Státní bezpečnosti Alois Grebeníček a Ludvík Hlavačka. Trestní stíhání obou členů obávané uherskohradišťské "vyšetřovačky StB" bylo na začátku roku přerušeno ze zdravotních důvodů.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Pouštěl do bot elektřinu, řekl svědek

"Zavadilík mě nutil dělat dřepy a pak mi přikázal, abych si dal do bot dvě elektrody. Na stole mačkal nějaká tlačítka a pouštěl mi do bot elektřinu. Bylo to hrozné,"  vzpomínal u soudu při projednávání případu v září tohoto roku svědek Ladislav Dohnalík.

Ten je ale jediným žijícím svědkem, který Zavadilíka, navíc s nejasnostmi, usvědčuje. Další buď zemřeli, nebo vypovídali v Zavadilíkův prospěch. Tvrdili, že přístroj na elektrické šoky mohla používat pouze elitní skupina starších vyšetřovatelů, ke kterým Zavadilík rozhodně nepatřil.

Okresní soud už jednou - loni v lednu - Vladimíra Zavadilíka obžaloby pro nedostatek důkazů zprostil, státní zástupce se ale proti rozhodnutí odvolal. Krajský soud v Brně našel důkazy podporující obžalobu a případ vrátil k došetření.

Měl by tu sedět někdo jiný, říká obžalovaný
"Na mém místě měl být někdo jiný. Asi mám sehrát roli nějakého obětního  beránka," říkal. "Jsem tu jen proto, že já chodím k soudu, a ti druzí ne. Věřte, že ani mně se ta svědectví o mučení elektrickým proudem neposlouchají lehce. Nemám s nimi ale nic společného, žádného násilí jsem se nedopustil," obhajoval se Zavadilík.

Už dříve ale připustil, že svým způsobem nepřímo přispěl ke strádání a útrapám Ladislava Dohnalíka ve vězení. "Je mi to líto a prosím ho za prominutí," prohlásil.

CHRONOLOGIE PŘÍPADU VLADIMÍRA ZAVADILÍKA
1997 - Tři členové obávané uherskohradišťske vyšetřovačky StB Alois Grebeníček, Ludvík Hlavačka a Vladimír Zavadilík byli obžalování, že v padesátých letech krutě týrali vězně.
leden 2000 - Okresní soud v Uherském Hradišti Vladimíra Zavadilíka zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Státní zástupce se ale proti rozhodnutí odvolal.
srpen 2000 - Krajský soud v Brně vyhověl odvolání žalobce a vrátil případ Vladimíra Zavadilíka k došetření Okresnímu soudu v Uherském Hradišti.
leden 2001 - Trestní stíhání Aloise Grebeníčka bylo přerušeno ze zdravotních důvodů, stejně jako předtím Ludvíka Hlavačky.  Více...
červen 2001 - Státní zastupce podal novou žalobu na Vladimíra Zavadiláka. Případ dostala na starosti opět soudkyně z Uherského Hradiště Drahomíra Veselá, což se nelíbilo členům Konfederace politických vězňů.  Více...
září 2001 - Při projednávání případu u soudu v Uherském Hradišti vypovídal jeden z týraných odpůrců komunismu Ladislav Dohnalík: "Zavadilík mě nutil dělat dřepy a pak mi přikázal, abych si dal do bot dvě elektrody. Na stole mačkal nějaká tlačítka a pouštěl mi do bot elektřinu. Bylo to hrozné."  Více...
listopad 2001 - Vladimír Zavadilík byl za týrání lidí v padesátých letech odsouzen na dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. "Objevily se nové nepřímé důkazy, které obvinění potvrdily," řekla soudkyně Drahomíra Veselá.  Více...

Odsouzený bývalý vyšetřovatel StB Vladimír Zavadilík hovoří s novináři před vynesením rozsudku. Zavadilík byl odsouzen za týrání odpůrců komunismu na dva roky s pětiletým odkladem. (29.11.2001)

Odsouzený bývalý vyšetřovatel StB Vladimír Zavadilík hovoří s novináři po vynesením rozsudku. Zavadilík byl odsouzen za týrání odpůrců komunismu na dva roky s pětiletým odkladem. (29.11.2001)

Odsouzený bývalý vyšetřovatel StB Vladimír Zavadilík před Okresním soudem v Uherském Hradišti. Zavadilík byl odsouzen za týrání odpůrců komunismu na dva roky s pětiletým odkladem. (29.11.2001)

Odsouzený bývalý vyšetřovatel StB Vladimír Zavadilík odchází od Okresního soudu v Uherském Hradišti. Vedle něj jsou političní vězni, kteří byli v tomto případu jako svědci. Zavadilík byl odsouzen za týrání odpůrců komunismu na dva roky s pětiletým odkladem. (29.11.2001)

Bývalý vyšetřovatel StB Vladimír Zavadilík u Okresního soudu v Uherském Hradišti. Zavadilík byl odsouzen za týrání odpůrců komunismu na dva roky s pětiletým odkladem. (29.11.2001)

Bývalý vyšetřovatel StB Vladimír Zavadilík byl za týrání odpůrců komunismu v padesátých letech odsouzen na dva roky vězení s pětiletým podmíněným odkladem (29. listopadu 2001).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Cifršpioni zajistili rekordní částku, jedná se o více než sedm miliard

Ilustrační snímek

Česká finanční zpravodajská jednotka FAÚ má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Za loňský rok cifršpioni...

Mynář se podle exministra spravedlnosti mohl dopustit trestného činu

Krajskému lídrovi Zemanovců Vratislavu Mynářovi nepomohla do Sněmovny...

Jednáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se scházel s některými soudci, by se podle exministra spravedlnosti...

Klaus: Na BIS mám stejný názor jako Zeman. Její zprávy jsou bezcenné

Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES (16. ledna 2019)

Po Novém roce vzbudil poprask tím, že nevyloučil opětovnou kandidaturu na prezidenta. Václav Klaus však pokládá za...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz