Online reportáž

21:41

Vážení čtenáři, celodenní přenos z akcí k výročí událostí 17. listopadu 1989 končí. Přejeme Vám hezký zbytek svátečního večera a dobrou noc.

21:39

ImageText

21:35

SHRNUTÍ- Události spojené s listopadem 1989 si dnes připomněly tisíce Čechů v Praze i v dalších městech. - Hlavní část oslav se konala na Národní třídě v Praze, kde byly po celý den koncerty a různé happeningy. U pamětní desky zde položili květiny a zapálili svíce i mnozí politici. S odporem protestujících se tam setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. - Po shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti policisté v centru Prahy zadrželi dva lidi pro neuposlechnutí výzvy. Přívrženci DSSS se po ukončení demonstrace při pochodu ulicemi dostali do menší potyčky s těžkooděnci. - Po celý den byli vidět v ulicích i mnozí kandidáti na prezidenta. Prezident Miloš Zeman se na veřejnosti neobjevil, dopředu avizoval, že výročí věnuje tichou vzpomínku. - Večer se konal na Václavském náměstí Koncert pro budoucnost, který přilákal tisíce lidí. Prezidentský kandidát Michal Horáček si stěžoval médiím, že na rozdíl od tří dalších kandidátů - Marka Hilšera, Jiřího Drahoše a Pavla Fischera - nedostal prostor hovořit na pódiu. V půl osmé večer ovládl Václavské náměstí pískot - "minuta hluku" - za svobodu a demokracii. - V Národním divadle byly uděleny Ceny Paměti národa. Obdrželi je političtí vězni František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a také Otto Šimko, který byl opakovaně perzekvovaný kvůli svému židovskému původu. - Různé akce se konaly i na jiných místech Česka. Stovky lidí přišly na náměstí Svobody v Brně na vzpomínkovou akci, její pořadatelé vydali přes 1000 trikolor. V Jihlavě bylo na programu satirické představení divadelníků, v Liberci se lidé sešli u Památníku obětem komunismu a před radnicí, v Českých Budějovicích napsali zástupci několika institucí na dlažbu náměstí velký nápis Demokracie a Zlínem pochodovali studenti na náměstí Míru.

21:20

Program na Národní třídě i na Václavském náměstí se chýlí k závěru. Na Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí koncertuje slovenský jazzový trumpetista Laco Déczi.

21:14

Předávání Cen Paměti národa ukončil na přání oceněného Františka Lízny Svatováclavský chorál.

21:07

ImageText

21:36

Posledním oceněním letošního ročníku Cen Paměti národa je šestasedmdesátiletý katolický kněz František Lízna, který byl za komunismu odsouzen z politických důvodů celkem pětkrát. Stále se věnuje charitativní práci, duchovní správě vězňů a práci s menšinami. V roce 2001 mu prezident propůjčil Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

"Naštěstí jsem byl v komunistických lágrech, tady mě naučili žít podle pravdy," říká František Lízna, na kterého vzpomíná jako na jednoho z nejlaskavějších lidí spousta vězněných disidentů.

ImageText

21:08

"Mám se dobře, protože nežiju ve strachu, kdy u nás zazvoní estébáci," řekla po převzetí Ceny Paměti národa Mária Matejčíková.

ImageText

20:51

Další laureátkou Ceny Paměti národa je šestaosmdesátiletá Mária Matejčíková, která byla v roce 1952 odsouzena k pěti letům vězení za ukrývání katolického kněze. V roce 1968 byla rehabilitována. Po pádu komunistického režimu v listopadu 1989 se angažovala v rehabilitacích politických vězňů a nespravedlivě stíhaných osob.

20:38

ImageText

20:37

Michal Horáček na Twitteru připomíná zlomové okamžiky potlačení studentské demonstrace na Národní třídě 17. listopadu 1989

20:33

ImageText

20:32

Cenu Paměti národa převzal devadesátiletý František Suchý, politický vězeň 50. let. Jeho otec za druhé světové války odmítl likvidovat popel obětí nacistických perzekucí. Díky Suchým se tak zachovala evidence obětí. František Suchý bojoval se zbraní na konci druhé světové války za Pražského povstání. Po únoru 1948 se zapojil do protikomunistického odboje. Za pokus o státní převrat byl odsouzen k 25 letům vězení, v kriminálech strávil více než 12 let. Během vězení se samostudiem stal ceněným technickým konstruktérem, po propuštění se živil jako zámečník.

20:20

ImageText

V Národním divadle se předávají Ceny Paměti národa. Na snímku jeden z oceněných Otto Šimko.

20:12

ImageText

20:11

Prezidentský kandidát Michal Horáček si stěžuje, že nemohl vystoupit na Václavském náměstí na Koncertu pro budoucnost jako někteří jeho soupeři ve volbách. A to navzdory tomu, že mu část "svého" času nabídl kandidát na prezidenta Marek Hilšer.

19:56

ImageText

19:55

U příležitosti oslav svátku 17. listopadu byly během slavnostního večera v Karolinu předány Ceny Arnošta z Pardubic. Cenu pro vynikajícího vyučujícího na UK si odnesl Petr Charvát z Pedagogické fakulty UK, cenu za vědecký počin si odnesl tým složený z učitelů, studentů a absolventů Právnické fakulty UK vedený Michalem Urbanem za program Street Law – zažít právo jinak. In memoriam byl oceněn profesor Jan Suda.

19:53

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ve svém projevu v Karolinu zdůraznil, jak důležitou a nezastupitelnou roli pro vývoj demokracie a občanské společnosti hrají studenti a vzdělaní lidé. „Vzdělaní lidé znamenají pro jakoukoli protototalitní či totalitní moc nebezpečí vždycky. Svobodného, kritického myšlení a vzdělaných lidí se diktátoři všude na světě obávali a obávají ze všeho nejvíc. Čím je společnost vzdělanější a poučenější, tím méně je náchylná k tomu, nechat se zmanipulovat, nechat se svést anebo zastrašit. A v dnešní době je nutné mít tuto skutečnost na paměti stejně jako dříve,“ uvedl.

19:50

ImageText