Výměna přísedících zdržuje práci soudů

Uherské Hradiště - Výměna přísedících, kteří u soudu spolurozhodují o vině či nevině obžalovaných, komplikuje a zdržuje projednávání závažné trestné činnosti u Okresního soudu v Uherském Hradišti. Může se totiž lehce stát, a někde už se tak děje, že soudní případ, který mohl být vyřešen za tři týdny, se povleče ještě několik měsíců. Noví přísedící se totiž musí seznámit s celým případem.

Přísedícím, kteří u případů závažnější trestné činnosti tvoří součást takzvaného soudního senátu a spolurozhodují o vině či nevině obžalovaných, skončilo v některých okresech jejich čtyřleté funkční období, a na to následující už zvoleni nebyli.

Další přísedící, kteří nastoupili místo nich, ale nejsou seznámeni s již projednávanými případy. Často složité a třeba i půl roku trvající důkazní řízení se proto musí opakovat.

"Určitě je to komplikace," připouští uherskohradišťský soudce Eduard Ondrášek.

Právě Okresní soud v Uherském Hradišti patří k těm, kde přísedícím skončil jejich čtyřletý mandát. Soudce kvůli tomu musel před týdnem odročit případ bývalého starosty Polešovic. Ten je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Obžaloba ho viní z toho, že neoprávněně nakládal s šesti miliony korun, které obec dostala od Státního fondu životního prostředí jako dotaci na výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod.

"Za přítomnosti nového senátu budeme muset provést celé dokazování znovu," zdůvodnil odročení případu soudce Ondrášek.

Kromě plýtvání finančními prostředky to může znamenat komplikaci pro svědky, kteří k soudu cestovali stovky kilometrů. "Je to pro mě docela odrazující zážitek," tvrdil svědek, který přijel z Prahy.

Případů, které už musel nebo ještě bude muset během června kvůli opakovanému dokazování odročit, má jen soudce Eduard Ondrášek třináct.

"Je to nepříjemnost, ale u okresního soudu nemá žádné následky. Dovedu si představit, že kdyby se něco podobného stalo například u krajského soudu, kde je větší dokazování a už přípravné řízení trvá mnohem déle, bylo by to horší."

V praxi by to podle soudce v krajním případě mohlo znamenat například i předčasné propuštění vraha z vazby. Skončila by totiž zákonem daná vazební lhůta, případně by ji vrchní soud neprodloužil, protože zdržení nezpůsobily obstrukce ze strany obžalovaného.

Na problémy s přísedícími upozorňovali soudci v Uherském Hradišti už dříve. Spíš symbolicky placená dobrovolná práce nové zájemce příliš neláká. V poradním orgánu předsedy senátu proto usedají nejčastěji starší lidé. Mladé možná odradí nízká odměna. Sto dvacet osm korun za den, k tomu cestovné a stravné, to není příliš lukrativní nabídka.

Problém může být i s uvolňováním ze zaměstnání. Vzít si třeba dvacetkrát za rok v práci volno, byť na něj mají ze zákona nárok, to si především zaměstnanci soukromých firem sotva dovolí.

"V soukromé firmě vám podobnou činnost buď zakáží, nebo vás vyhodí. Kdybych nebyl starostou, tak k soudu nechodím," prohlásil už dříve starosta Tupes Cyril Churý. K soudu jezdí jako přísedící pětadvacet let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video