Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Volební preference: hra bez záruky

  0:01
Všechno nakonec dopadne úplně jinak. Každý, kdo před volbami s oblibou studuje výsledky průzkumů veřejného mínění, by si tuhle větu měl opakovat stále dokola. Zkušenost totiž říká: zatím všechny volby v polistopadové éře dopadly vždy velmi odlišně od toho, co naznačovaly průzkumy. Ani letošek nebude zřejmě výjimkou.

Podle lidí z výzkumných agentur za to nemůže náhoda a už vůbec jejich nepřesná práce. Především: v průzkumech mohou dotázaní bez rizika říkat, co je napadne. U volební urny se už lidé rozhodují daleko zodpovědněji a chodí k ní i lidé, kteří se v průzkumech označují za "nerozhodnuté". Tím se důvody, proč se výsledky a průzkumy, ale i data různých agentur tolik liší, zdaleka nevyčerpávají.

Volebními preferencemi se dlouhodobě zabývají tři firmy: státní CVVM (dříve IVVM) a komerční STEM a TNS Factum (dříve Sofres Factum). Právě jejich průzkumy bývají obecně považovány za nejsolidnější a směrodatné.

Dávat pozor na to, která z těchto tří agentur své výsledky právě předkládá, má však také svůj dobrý důvod. Nemá totiž žádný smysl porovnávat třeba po týdnu data dvou různých agentur a ještě z toho třeba vyvozovat, že "ODS opět vystřídala v čele ČSSD" nebo naopak. Důvod je prostý: i když všechny agentury pracují se zhruba stejně důvěryhodným vzorkem, jejich metody se přece jen významně liší.

Co znamená, když se řekne:

• velikost vzorku: CVVM a TNS Factum se ptají zhruba tisícovky lidí, STEM dvojnásobku. Sociologové považují takové množství za dostačující: na tisícovce respondentů se statistická chyba pohybuje na úrovni 2,8 %. Od 1500 respondentů výše se chyba ustálí přibližně na dvou procentech.

"kvótní výběr": Při sestavování vzorku jej používají všechny významné agentury. Respondenti by měli být vybráni podle pěti charakteristik (věk, pohlaví, vzdělání, velikost sídla a region), aby to co nejlépe odpovídalo poměru v celé populaci.

• "otevřená" vs. "uzavřená otázka": První metodu používají STEM a CVVM, které se respondentů ptají na to, koho by volili, pokud by se volby konaly příští týden. TNS Factum voličům navíc předkládá kartičky se jmény vybraných stran, používá tedy "uzavřenou otázku".

Hlavní rozdíl se skrývá ve způsobu otázky. STEM i CVVM se svých respondentů pouze ptají: "Koho byste volili, kdyby byly příští týden volby?" a zaznamenávají odpovědi. TNS Factum navíc předkládá i kartičky se jmény vybraných stran.

"Myslíme si, že tak lépe přibližujeme situaci u volební urny," vysvětluje Stanislav Hampl z TNS Factum. "Nechci říkat, která metoda je lepší, obecně uznávané jsou obě," reaguje ředitel STEM Jan Hartl. "Ale obecně platí, že při našem způsobu, bez kartiček, vycházejí velkým, zavedeným stranám větší čísla, kartičky zase přinášejí lepší výsledky těm malým."

"Karetní metoda" už jednou vnesla do české politiky velké vzrušení. V dubnu 1998 totiž Sofres Factum oznámil senzaci: do sněmovny by pronikla i strana Důchodců za životní jistoty (DŽJ). Ačkoliv jejich preference zůstaly v rámci statistické chyby (ze 4,6 se zvedly na 5,7), začaly se dít věci. "Důchodci jsou hned na začátku abecedy, navíc měli pro starší lidi atraktivní název, tak si je nezávazně a trochu na protest vybrali," vysvětluje vliv "kartičkové metody" ředitel STEM Jan Hartl.

Stoupající akcie důchodců však po velkém zájmu médií vzápětí potvrdily i jinak se tázající STEM a IVVM a v půlce května, měsíc před volbami, dal Sofres Factum důchodcům dokonce přes 11 procent.

"Možná, že je lidé chvíli brali jako alternativu k ČSSD, ale když se o nich začalo psát a oni museli jít ven se svými lidmi a programem, podpora zase klesala," říká Stanislav Hampl z TNS Factum. Volby nakonec pro DŽJ dopadly katastrofou: se třemi procenty se důchodci vrátili ke svému výsledku z roku 1996.

Těsně před volbami by už měly být teoreticky výsledky přesnější: lidé se víc zajímají o politiku, a navíc je už jasné, kdo vlastně kandiduje. Jenže i průzkumy v tomto čase mají svá rizika. "Je možné říci, že silní ještě sílí a slabí slábnou," říká Jan Hartl.

Takový efekt průzkumů poznala nejlépe v roce 1992 ODA. Ačkoliv se celé jaro pohybovala kolem deseti procent, poslední průzkum (tehdy ještě monopolně IVVM) jí dal necelých pět procent, navíc ji Československá televize (též monopolní) na obrazovce nezařadila mezi šest "postupujících" stran. Lídři ODA jsou dodnes přesvědčeni, že šlo o záměr: ODA se totiž nakonec vůbec nedostala do federálního parlamentu a do českého jen těsně.

"Tehdy byl opravdu vliv průzkumů na voliče větší než dnes," připouští Adéla Seidlová z CVVM. Stížnosti politiků však shodně odmítají Hartl i Hampl: "Vliv to mít mohlo," připouští Hampl. "Průzkumy ale pouze zachycují určité nálady, ale ne to, jak a co dělají politici.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43

Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

ANALÝZA: Putin zase budí přízrak atomovek. Co tím sleduje právě teď

10. května 2024

Premium Kreml s výslovným odvoláním na nedávné komentáře západních vůdců týkající se války na Ukrajině...

Operace Vrbětice: divné náhody a záhady. Jakou roli hrál majitel firmy

10. května 2024

Premium Třetí díl seriálu MF DNES popisuje podivné jednání šéfa firmy Imex Group, Petra Bernatíka, která...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...