Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl
Volby, sčítání hlasů a povolební vyjednávání minutu po minutě
Vážení čtenáři, on-line reportáž z voleb do Sněmovny končí. Děkujeme vám za pozornost, kterou jste jí věnovali už od pátečního poledne. O dalším vývoji povolebních jednání vás budeme informovat v článcích. Redakce iDNES.cz
18:11
Předseda Věcí veřejných Radek John možná bude muset přehodnotit svůj postoj k politickým dinosaurům. Ve vládě totiž může sedět s Miroslavem Kalouskem z TOP 09. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz čelil John dotazům, co bude dělat. "Je to lidsky složitá situace. Každopádně výsledek koaličního vyjednávání budou muset schválit véčkaři v referendu," odvětil John. - celý on-line rozhovor najdete zde
17:45
Prezident Václav Klaus se v pondělí naplno vloží do jednání o nové vládě. Postupně se setká se všemi lídry vítězných stran. Začne Bohuslavem Sobotkou z ČSSD.
17:02
Odchod Jiřího Paroubka z čela ČSSD může mít dopad i na jeho nejbližší spolupracovníky v Lidovém domě. S uzavřením volebních místností skončila práce volebního manažera Jaroslavu Tvrdíkovi, který byl také šéfem Paroubkových poradců. Zatím nemá jasno o své budoucnosti, stejně jako šéf marketingu oranžových Petr Dimun. - více si přečtěte zde
  • Pavel Bém odchází poté, co rezignoval na post předsedy pražské ODS (30. května 2010)

    Pavel Bém odchází poté, co rezignoval na post předsedy pražské ODS (30. května 2010) / Autor: MF DNES

16:26
Poslanecký klub ODS bude mít až do 30. června staronové vedení. Budou v něm všichni bývalí členové orgánu, kteří obhájili mandát. Předsedou tak zatím zůstává Petr Tluchoř.
16:26
Nečas odmítl komentovat, o jaké posty ve vládě bude ODS usilovat. Připomněl jen názor občanských demokratů, že není šťastné stranicky oddělit obsazení funkcí premiéra a ministra financí. "Minulá vláda ukázala, že to není šťastné řešení," vzpomněl Nečas. Tehdy byl premiérem předseda ODS Mirek Topolánek a správcem státní kasy lidovec Miroslav Kalousek.
16:20
Poslanecký klub také schválil, aby ODS usilovala o snížení počtu funkcionářů ve Sněmovně, včetně vedení. Za všechny funkce se berou příplatky a stát musí šetřit, zdůvodnil Nečas. Občanští demokraté také budou usilovat o to, aby ve vedení nezasedali komunisté.
16:18
Nový poslanecký klub ODS schválil lídrovi Petru Nečasovi složení týmu k vyjednávání o vládě. Nečas navrhuje skupinu ve složení on, první místopředseda strany David Vodrážka a šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř. Musí to schválit ještě výkonná rada strany, která zasedne večer.
15:36
Výsledek českých parlamentních voleb je podle slovenského premiéra Roberta Fica úspěchem nových politických stran. Naznačil, že tyto strany získaly vysokou podporu i díky úřednické vládě premiér Jana Fischera. S nadsázkou dodal, že pokud by Fischer vytvořil vlastní stranu, volby by vyhrál. (Celý článek čtěte zde)
15:09
Žalostným výsledkem zelených se bude dnes večer zabývat předsednictvo této strany. Pak předstoupí před novináře. Předseda Ondřej Liška už včera řekl, že odstoupí.
14:25
Petr Bendl ze Středočeského kraje, kde ODS vyhrála, podpoří na šéfa strany Petra Nečase. Uvedl to v chatu se čtenáři iDNES.cz. (Celý článek čtěte zde)
13:56
Vládní koalice ODS, TOP 09 a VV se může střetnout v otázce priorit ohledně obří zakázky na likvidaci ekologických škod. Karel Schwarzenberg soudí, že na ni dojít musí, Radek John chce napřed upravit legislativu, "aby se nemohlo krást a pak likvidujme ekologické škody".
13:49
David Rath uznal, že se smráká nad hrazením poplatků ve zdravotnictví kraji. Regiony (kromě Prahy ve všech vládne ČSSD) tuto formu odporu zvolily jako kličku, kterou eliminovaly zavedení poplatků Topolánkovou vládou.
"Případná pravicová vláda na to bude silně tlačit. Zda to ustojíme, či ne, bude záležet na tom, jaké prostředky zvolí. Mám ale obavy, že to neustojíme," řekl iDNES.cz Rath.
(Celý článek čtěte zde)
  • Lídři stran úspěšných ve volbách v Otázkách Václava Moravce - (zleva) Bohuslav Sobotka (ČSSD), Petr Nečas (ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Praha (30. května 2010)

    Lídři stran úspěšných ve volbách v Otázkách Václava Moravce - (zleva) Bohuslav Sobotka (ČSSD), Petr Nečas (ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Praha (30. května 2010) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

13:45
Předseda pražské ODS Pavel Bém dává k dispozici svou funkci. Jeho krok projedná ve 14:00 grémium oblastní buňky, které má probrat prohru strany v Praze i personálie. (Celý článek čtěte zde)
13:29
Začíná nová éra politické kultury v Česku?
Radek John: "Já v to doufám. Doufám, že skončily hrůzy předvolebního boje. Když ČSSD navrhne, jak snížit zadlužení, já ty návrhy budu s radostí prosazovat."
Bohuslav Sobotka: "Stojíme na počátku jednání. Pocit budeme mít až po něm. Bude ovlivněn i tím, jak se bude nová vláda chovat k opozici."
Vojtěch Filip: "Byl bych šťastný, kdyby to období agresivity skončilo.
Petr Nečas: "Teď půjde o to, naplnit politiku konkrétním obsahem. Já jsem na to připraven."
13:28
Radek John přiznal, že záměr Věcí veřejných sloučit ministerstva vnitra a obrany "je ambiciózní projekt, který asi je na víc volebních období".
12:55
Debata plyne ve věcném duchu, Bohuslav Sobotka ocenil její konstruktivitu. Lídři ale nejsou příliš konkrétní, asi nejvýraznějším závěrem diskuse o utahování opasků je shoda Vojtěcha Filipa s Karlem Schwarzenbergem, že pokud se nic se zadlužováním státu neudělá, "půjde republika do Prčic".
Speciál iDNES.cz zpravodaj Zprávy iDNES.cz zpravy.idnes.cz Volební speciál iDNES.cz prilohy Přílohy Inspirujte se ve volebním rádci, sledujte on-line sčítání hlasů http://zpravy.idnes.cz/volby-na-idnes-cz-ozivi-prime-prenosy-ci-scitani-az-na-uroven-obci-p9f-/prilohy.asp?c=A100525_173434_prilohy_klu 2010-05-25T17:34:34.140 Portál iDNES.cz společně s deníkem MF DNES nabídne z voleb do Sněmovny unikátní informační servis. Čtenáři se mohou v příloze Volby.iDNES.cz těšit nejen na nepřetržitou on-line reportáž, ale také na přímé přenosy z volebních štábů. http://i.idnes.cz/10/053/superfototyp/JB336211_volby_combo.jpg Volební lídři stran, které mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. A100525_173434_prilohy_klu