Volitelé by měli podle Tluchoře chodit za plentu jednotlivě.

Volitelé by měli podle Tluchoře chodit za plentu jednotlivě. | foto: ČTK

Volba prezidenta bude tajnější než posledně, prosadil Tluchoř

  • 80
Ve Sněmovně se poprvé sešla společná volební komise, aby probrala detaily prezidentské volby. Její členové se shodli na způsobu zajištění tajné volby. "Poslanec by v žádné chvíli neměl být v kontaktu s dalším svým kolegou," řekl Tluchoř iDNES.cz.

Volební komise nemá sama pravomoc rozhodnout, zda bude volba veřejná, či tajná. O tom bude všech 281 zákonodárců hlasovat až přímo před začátkem schůze 8. února.

Aktuální situace nahrává spíše volbě tajné, kterou zastává především ODS. Z opozice se ozývají požadavky na veřejné hlasování, sociální demokraté sami ale nejsou jednotní. Například předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček sám preferuje hlasování tajné.

Přesné technické parametry ale stanoví právě volební komise obou parlamentních komor. Její dnešní jednání trvalo asi hodinu. Členové komise se zabývali mimo jiné tím, jak dosáhnout co největší možné diskrétnosti tajné volby v případě, že se poslanci a senátoři na jejím konání shodnou. "Je nutné, bude-li tajná volba, zajistit její skutečnou tajnost a ještě ji o trochu posunout oproti minulé volbě," řekl iDNES.cz předseda volební komise Sněmovny a zároveň šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Docílit toho chce například tím, že by zákonodárci přistupovali za plentu s volební urnou vždy jen po jednom. "Chtěl bych, aby volící zákonodárce nebyl v žádné chvíli hlasování v kontaktu s dalšími. Aby se třeba nechodilo po dvojicích," vysvětlil.

Tluchoř tak naráží na nápady, které zaznívají z Lidového domu. ČSSD totiž své zákonodárce zavázala k hlasování pro Jana Švejnara, ve straně ale panuje nervozita a poslanci a senátoři se vzájemně podezírají, že se chystají při tajné volbě "zradit". Jiří Paroubek by proto rád své straníky kontroloval, někteří zase, aby se vyhnuli případným obviněním, si chtějí alibi zajistit pro jistotu sami.

Členka komise, sociální demokratka Anna Čurdová, uznává, že při minulé volbě k podobným situacím docházelo. "Vím, že v některých případech si ve volebních místnostech volitelé své lístky kontrolovali," řekla iDNES.cz. Mezi kluby by však podle ní měla panovat spíše větší důvěra. "Některá opatření mi připadají až nad míru a přitažená za vlasy," komentovala Tluchořův návrh.

Nakonec však volební komise předložená opatření schválila jednomyslně. Poslanci tak budou mít vlastní volební místnost, stejně tak senátoři. Hlasovací lístek každý dostane jednotlivě teprve před vstupem do místnosti, odcházet bude protějšími dveřmi.

Komise připustila, že se tak volba protáhne. Navrhovaný způsob by tak znamenal sto minut na vydávání lístků, dalších pětačtyřicet na sčítání. "Volíme prezidenta republiky a nebudeme řešit, jestli ho volíme hodinu nebo dvě hodiny, prostě volíme hlavu státu," řekla ČTK místopředsedkyně sněmovní části volební komise Vlasta Bohdalová z ČSSD.

Celkově by se tak všechna tři kola volby včetně projevu kandidátů a jejich volitelů mohla protáhnout na bezmála osm hodin. Prezident, pokud se na něm Parlament shodne, by tak mohl být známý mezi třetí až dvaadvacátou hodinou.

Pro důstojnost volby se nedávno vyjádřil i sám prezident. "Přál bych si, aby to byly férové volby. Jako před pěti lety. Aby nikdo nefotil nikomu lístky, aby nikdo nekontroloval, jak kdo volil," řekl Václav Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video