Luboš Xaver Veselý

Luboš Xaver Veselý | foto: Michal Sváček, MAFRA

Veselý, Lipovská a Matocha v Radě ČT. Poslanec lituje, že dal důvěru vládě

  • 1382
Třemi novými členy Rady České televize byli zvoleni rozhlasový moderátor Lubomír Xaver Veselý, ekonomka Hana Lipovská a novinář Pavel Matocha. Poslanec ČSSD Roman Sklenák v reakci na tento výsledek váhá, zda nenaletěl, když podpořil při hlasování o důvěře menšinovou vládu ANO a ČSSD. Opoziční politici mluví o ohrožení svobody a nezávislosti veřejnoprávní televize.

V tajné volbě ve středu neuspěli psycholog a protidrogový expert Ivan Douda, děkan FAMU Zdeněk Holý a mediální manažer Michal Klíma.

Už v březnu do Rady České televize poslanci zvolili bývalého šéfa zpravodajství ČT Romana Bradáče, bývalého viceguvernéra České národní banky Pavla Kysilku a exposlance za ČSSD a bývalého hokejového reprezentanta Jiřího Šlégra.

Počty poslanců v tajné volbě

Lipovská 114 hlasů
Veselý 111 hlasů
Matocha 108 hlasů
Holý 72 hlasů
Klíma 70 hlasů
Douda 60 hlasů

„Plnou odpovědnost za likvidaci nezávislé veřejnoprávní televize nese ČSSD. Já vím, že oni takhle nevolili. Ale měli možnost tomu zabránit a neudělali to. To je možná horší zločin, než přímá účast na zločinu,“ komentoval výsledek tajné volby šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„My máme svědomí čisté,“ ohradil se místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Zdůraznil, že nikdo nechodí s jednotlivými poslanci za volební plentu a že jim ani nikdo nenařizuje, jak mají volit. Řekl Kalouskovi, ať to řeší s těmi poslanci, kteří nové členy Rady ČT podpořili.

Nenaletěl jsem? Kaje se Sklenák z ČSSD

Diametrálně jinak než místopředseda sociální demokracie Veselý hodnotí výsledek volby řadový poslanec ČSSD Roman Sklenák. „Jedním z nejsilnějších důvodů, proč hlasovat pro důvěru současné vládě, byl pro mě závazek v programovém prohlášení, že bude důsledně podporovat nezávislost veřejnoprávních médií. Říkal jsem si, že bez nás udělají z ČT vládní televizi. Nevím, jestli jsem tak trochu nenaletěl,“ napsal na Twitteru Sklenák.

„Poslanci některých stran porušili dohody o vyváženém personálním složením rad a upřednostnili vlastní zájmy spočívající v kontrole a ovlivňování České televize. Prosadili tam své vlastní koně, kteří se nestydí dávat najevo vlastní vůli zasahovat do programu a obsahu veřejnoprávních médií. Byť jsme jako opozice vystupovali jednotně s cílem bránit nezávislost České televize, hlasovací mašina komunisticko-populisticko-fašistické koalice je zkrátka v přesile,“ komentoval výsledek hlasování místopředseda STAN Petr Gazdík.

Lipovská zpochybnila smysl veřejnoprávních médií

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové všichni tři ve středu nově zvolení členové Rady ČT v minulosti svými vyjádřeními potvrdili, že nemají zájem na objektivní a nezávislé veřejnoprávní televizi. Například Lipovská loni na jaře zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií.

„Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Zárukou nestrannosti či svobody slova nejsou – rozhlas přece existoval i během německé okupace, televize vesele sloužila komunistickému režimu. Nikoho by dnes nenapadlo volat po „veřejnoprávních novinách“, je proto nepochopitelné vyžadovat (a platit) veřejnoprávní rozhlas a televizi,“ řekla Lipovská loni na jaře v rozhovoru pro parlamentnilisty.cz

Volba měla dramatickou předehru. Vedení televize šokoval e-mail, který poslancům rozeslal šéf volebního výboru Stanislav Berkovec za ANO. Zveřejnil ho web Info.cz. Berkovec doporučil, koho mají poslanci volit a koho ne, a to podle vztahu k šéfovi ČT či Milionu chvilek pro demokracii. Opozice ho kvůli tomu vyzvala k rezignaci.

Berkovec k tomu řekl, že v soukromé korespondenci napsal svůj soukromý názor a omluvil se za to, že svůj soukromý názor sdělil někomu dalšímu. Řekl, že při nejbližší příležitosti nabídne svou funkci k dispozici. To se ale nestalo. Vypukla pandemie koronaviru, vláda vyhlásila nouzový stav, který trval až do 17. května, a když už se poslanci mimořádně sešli, řešili hlavně vládní protikoronavirová opatření.

Poslanci rozhodovali i o obsazení jednoho místa v Radě Českého rozhlasu. Soupeři byli dosavadní šéfka rady Hana Dohnálková a historik Jaroslav Šebek. Ani jeden ale neuspěl. Již v březnu byl zvolen do rady galerista Marek Pokorný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video