Miroslav Sígl byl v roce 1968 redaktorem Československé televize. Na začátku normalizace z ní za své vysílání z doby invaze musel odejít.

Miroslav Sígl byl v roce 1968 redaktorem Československé televize. Na začátku normalizace z ní za své vysílání z doby invaze musel odejít. | foto: M. Pithart, archiv M. Síglapro iDNES.cz

Vlastenecký vysílač maskovala v srpnu 1968 i rudá hvězda

  • 10
Po obsazení Československa v srpnu 1968 se okupanti snažili umlčet média a nahradit je vlastní produkcí zpráv. Naráželi ale na vynalézavost, která získala věhlas i v zahraničí. Jeden ze srpnových příběhů připomněl při spuštění webu k roku 1968 i bývalý redaktor Československé televize Miroslav Sígl.

Improvizované vysílací studio zprovoznil Miroslav Sígl s kolegou Jiřím Hradeckým 21. srpna už v 16 hodin v hloubětínské Tesle. To už byly hlavní budovy televize, ČTK a rozhlasu obsazené.

Hesla "Jsme s vámi, buďte s námi" nebo "Pravda zvítězí - ale nikoliv tištěná azbukou", která studio vysílalo, nejsou pamětníkům invaze neznámá. Okupantům, kteří už 21. srpna většinu vysílacích míst obsadili nebo rovnou rozstříleli, ale hloubětínské improvizované studio uniklo. Proti tankům se postavila vynalézavost, vtip i soudržnost.

Pod pěticípým rudým svícnem byla "tma"
Zřejmě nejkurióznější ochranou, která studio v hloubětínské Tesle kryla, byla velká rudá hvězda na střeše podniku. Symbol Moskvy pracovníci na začátku okupace vypnuli.

Jenže na konci lana antény v noci jasně zářil obloukový výboj třicetikilowattového vysílače. "Hvězdu jsme tedy znovu zapnuli a její světlo zamaskovalo obloukový výboj," vzpomíná dnes dvaaosmdesátiletý Miroslav Sígl. Jejich lest účel splnila. "Před rudou hvězdou měli Sověti respekt."

. ČTĚTE TAKÉ

* Archiv vydal zapomenuté záznamy ze srpna ´68, poslechněte si ukázky

* Web k roku 1968 odkrývá zaprášená svědectví o okupaci

Vojáci Rudé armády nasadili v Praze i goniometrické vozy, kterými chtěli "neposlušné" vysílače zaměřit. Ani to se jim ale nepodařilo. Studio ve sklepě Tesly, v němž panovalo čtyřicetistupňové horko, dostalo vždy včas varování, když se vozidlo s goniometrickým zaměřováním blížilo.

Jindy zase vojáky a jejich auta zastavily dopravní značky a rozkopané silnice, které byly ještě před několika desítkami minut průjezdné.

Švýcaři českou vynalézavost ocenili, Rusové nepochopili
České vysílání, které okupanti označovali za ilegální, dosáhlo i do zahraničí. Švýcarské noviny Neue Züricher Zeitung psaly o "obdivuhodné odvaze a neslýchané obratnosti", proti které nic nezmohla ani dobře vyzbrojená okupační armáda.

"Neue Züricher Zeitung dokonce vyzval švýcarskou vládu, aby si vzala z rozhlasového odporu proti okupaci v Československu příklad a posílila schopnost Švýcarska odolávat případné okupaci podobně jako my," říká Sígl.

Pozoruhodně nápaditý nenásilný odpor ale dováděl okupanty k šílenství. "Používali to jako argument a říkali nám: vidíte, z toho je jasné, že jste se na boj a invazi museli připravovat, že to bylo plánované," vzpomíná Sígl.

Po týdnu přišel obrat, hrozby a konec
Jeden z hlavních úkolů, zpravodajství ze 14. sjezdu KSČ, redaktoři Svobodného vysílání Československé televize splnili. Díky vojenským směrovacím pojítkům, která přenášela záznamy ze sjezdu ve vysočanské budově ČKD, se sjezd, později prohlášený za neplatný, nepodařilo vypátrat.

Týden po příchodu okupačních vojsk ale už bylo vše jinak a vrch získali okupanti.

"Premiér Oldřich Černík řekl, a bral jsem to jako varování i sobě, že on sice spoluobčany zatýkat nebude, ale že v zemi působí i sovětští agenti. Zdráhat se začali i technici Tesly a představitelé vedení KSČ," vypráví Sígl. Týden po invazi hlas okupanty neodhaleného vysílače na vlně 490 metrů umlkl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video