Vláda zvýší učitelům platy

V poslední den školního roku slíbili ministr školství Eduard Zeman a premiér Miloš Zeman učitelům, že se letošní kritická situace ve školství nebude opakovat. Vláda podle ministra školství příští rok počítá s patnáctiprocentním zvýšením tarifních platů pedagogických pracovníků - tedy nejen učitelů, ale také například vychovatelů. Učitelé totiž letos na téměř dvouměsíční dovolenou odcházeli s vědomím, že v rozpočtu školy mnohde nezbývají peníze ani na křídy.
Že jim zatím nikdo není přesně schopen vysvětlit, co bude s jejich školou v lednu, kdy začne platit reforma veřejné správy a školy začnou patřit do působnosti krajů, které je budou z velké části i financovat.

A také, že zvýšení tarifních platů o sedmnáct procent, které jim kabinet loni zařídil, mnozí z nich vůbec nepocítili. "Na mzdy dostáváme stále stejné peníze, takže učitel sice dostane v tarifním platu víc, ale v odměnách či osobním ohodnocení míň. Žádný z mých kantorů tudíž zvýšení platu nepocítil," prohlásila ředitelka jazykové Základní školy v pražské Mikulandské ulici Věra Perlínová.

Podobné hlasy zní i z dalších škol - učitelé se podle šéfa školských odborů Jaroslava Rösslera cítí odstrkováni a klamáni. "Domnívám se, že pokud tato situace nebude uspokojivě vyřešena přes prázdniny, lze očekávat nárůst nespokojenosti. Odbory se samozřejmě do čela takovéto nespokojenosti postaví," prohlásil odborový předák.
Školství by kromě větších platů vůbec mělo dostat hodně přidáno.

"V návrhu státního rozpočtu na rok 2001 je školství a vzdělávání prioritou číslo jedna této vlády. Vracíme se tak k dílu, které jsme museli dočasně na rok opustit, protože nejprve bylo nutné oživit ekonomiku," zdůvodnil premiér Zeman. Ministr školství pak upřesnil, že ve vznikajícím návrhu rozpočtu by do školské pokladny mělo přijít o sedmnáct miliard korun víc než v letošním roce.

Kabinet se tak snaží plnit svůj programový slib, podle něhož má jít každý rok na školství zhruba o půl procenta hrubého domácího produktu víc - tak, aby v roce 2002 činily výdaje na školství šest procent HDP. "To předpokládá každoročně přidat sedm miliard korun, což jsme letos nesplnili. Vloni sice šlo na školství sedm a půl miliardy, ale letos jen necelé dvě miliardy korun," přiznal ministr.

V předpokládaném sedmnáctimiliardovém navýšení jsou zahrnuty peníze, které kabinet v dubnu přislíbil na zavádění informačních technologií

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video