ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Komunálním politikům se má přidat o deset procent, avšak z místních kas

  • 15
Finanční odměny členů zastupitelstev obcí, měst i krajů by se od příštího roku měly zvýšit na návrh vlády o deset procent. K zvýšení jejich odměn by tak mělo dojít po dvouletém zmrazení platů komunálních politiků kvůli pandemii covidu-19. Zvýšení platů, v případě schválení návrhu, budou obce a kraje platit ze svých rozpočtů.

Návrh na zvýšení platů komunálních politiků po dvouletém zmrazení avizoval už v půlce října ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka poté, co pro Právo uvedl, že nebude usilovat o zmrazení platů ústavních činitelů, tedy poslanců, senátorů či soudců, na příští rok.

„Vláda svým usnesením uložila ministru vnitra úkol předložit legislativní návrh na zvýšení odměn členům zastupitelstev k 1. lednu následujícího kalendářního roku vždy, pokud se průměrná mzda v národním hospodářství za předminulý kalendářní rok zvýšila nejméně o 2,5 procenta,“ sdělila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá s tím, že k naplnění podmínek došlo, jelikož se průměrná hrubá mzda za minulý kalendářní rok zvýšila o 4,8 procenta.

Radnice, které mohou přidat, ale ze svého

O zvýšení navíc podle mluvčí žádali i sami zástupci územních samosprávných celků. „Zda a o kolik se odměny k 1. lednu 2023 navýší, je pak především politickým rozhodnutím na úrovni vlády,“ dodala Malá.

Zvýšení nebude automatické pro všechny

Pokud nařízení vláda schválí, radnice si budou muset na zvýšení odměn najít peníze ve vlastních kasách. Ze státního rozpočtu na to peníze nedostávají.

Ministerstvo vnitra podle Práva, které se zprávou přišlo, odhaduje, že celkem se na odměny vyplatí o 648 milionů více. U obcí by mělo jít o 588 milionů, u krajů 28 milionů a hlavního města Prahy 32 milionů.

Mluvčí však podotýká, že resortní návrh stanovuje výši odměn za výkon funkce uvolněným členům a maximální výši odměn za výkon funkce neuvolněným členům zastupitelstev. Přičemž obce či kraje si samy rozhodují, kolik budou mít uvolněných členů zastupitelstev, tedy lidí, kteří vykonávají svou volenou funkci na plný úvazek a jsou tedy jakoby zaměstnanci obce. Svá rozhodnutí mohou navíc v průběhu funkčního období měnit.

Platy politiků mohou od ledna vzrůst až o desítky tisíc, zmrazení bere zasvé

„Je jen na jejich vůli, zda v případě neuvolněných členů zastupitelstev k navýšení odměn přistoupí,“ dodává Malá.

Někteří politici jsou k návrhu neutrální, jiní s ním vyloženě nesouhlasí. Mezi ty druhé se řadí i šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba.

„Zvyšování odměn zastupitelů považuji v této době za nesprávný krok. Vzhledem k tomu, jak jsou zatíženy veřejné rozpočty, a k tlaku, pod který se kvůli inflaci a cenám energií dostávají české rodiny a soukromý sektor, jsem přesvědčen, že rozhodně není správné přicházet v této chvíli s takovým návrhem,“ řekl Právu Kuba.

„Kdykoli vyvstane otázka na platy politiků, tak v naší kultuře je vždy velká nevole. Nikdo nechce slyšet, že lidé placení z daní by měli dostat víc. Lidé nevnímají potřebnost politiků. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že ti lidé to mají jako standardní zaměstnání,“ řekl novinám zase primátor Teplic Hynek Hanza.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video