Vláda se dočkala pochvaly za summit

  • 39
Navzdory urputnému odporu opoziční ODS Poslanecká sněmovna pochválila vládu za to, jak si vedla při jednání o blížícím se vstupu Česka do Evropské unie na summitu v Kodani. Nijak lehké to však vládní koalice v parlamentu neměla. Tak jako o týden dříve, snažila se opozice prosadit zcela opačné znění usnesení.

Tedy že výsledek je pro Čechy špatný a budou v unii jen druhořadými členy.
"Přijal bych, kdyby vláda řekla: Ano, udělali jsme strašně těžké rozhodnutí. Ale ona se tváří, jako kdyby vyjednala něco geniálního, a to pravda není," poznamenal bývalý šéf ODS Václav Klaus.

Bouřlivá diskuse byla plná pochvalných až oslavných slov poslanců vládní koalice, kritických výstupů zástupců ODS a odmítavých poznámek komunistů vůči Evropské unii.

Debata, která nemá v jiných kandidátských zemích obdoby, v mnoha případech sklouzávala do tak nevážné tóniny, že se sněmovna otřásala smíchy.

Například předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban přednesl návrh usnesení, že současná vláda je nejlepší v historii, že ji máme rádi.

Nakonec prošel text, který přivítal úspěšné dokončení jednání na kodaňském summitu. Sněmovna také poděkovala dosavadním českým premiérům a ministrům zahraničí, kteří se podíleli na vytvoření podmínek pro vstup.

Poslanecká sněmovna se včera proměnila na několik hodin v pingpongový zápas, během kterého se protihráči předháněli ve vynalézavých smečích. Koaliční poslanci hráli s opozicí o to, kdo má pravdu o budoucnosti obyvatel Česka v Evropské unii.

I když výsledek nakonec přál Špidlově koalici - prosadila usnesení, jež přivítalo podmínky ukončení jednání o vstupu Česka do EU - neměla to při odrážení záplavy výpadů od opozice (hlavně ODS) snadné.

"Podmínky vstupu by později nebyly tak výhodné jako dnes a výhody, které nám vstup přinese, bezpochyby vysoce převáží nad případnými dílčími nevýhodami, které je nutné akceptovat," obhajoval postup vlády Vladimír Špidla.

Vysvětlení však neuspokojilo experta na zahraniční politiku ODS Jana Zahradila. "Ani toho omezeného vyjednávacího prostoru, který Evropská unie vůbec byla ochotna poskytnout, česká vláda nedokázala využít," prohlásil.

A stejně jako další jeho souputníci varoval vládu, že by měla začít občanům říkat pravdu o tom, že pro ně nedokázala vybojovat dobré podmínky.

To se podle ODS týká především peněz, které má Česko od EU dostávat v prvních letech členství. Při jednom z možných rozpočítání totiž vychází, že občané ČR budou mít na hlavu nejméně z kandidátských zemí, tedy méně než bohatší Slovinci.

"To slavné vítězství má hodnotu pět korun," vypočítal si finální částku příspěvku na jednoho občana šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Vládní poslanci naopak svorně chválili a děkovali vládě současné i té předchozí a týmu vyjednavačů za jejich mnohaletou práci.

Pavel Svoboda z Unie svobody si pak posteskl, že zatímco v kterékoli jiné kandidátské zemi se završení přístupových jednání s EU oslavuje, u nás se jen nedůstojně diskutuje.

"Místo tolik očekávaného jednotného vystupování navenek vůči Evropské unii se dostáváme do malicherných a ponižujících diskusí o virtuálních číslech," řekl Svoboda.

Zástupci ODS se i díky své razanci, s jakou obvykle hodnotí EU jako takovou, včera opět točili v bludném kruhu. Poté co plamenně vyjmenovali své kritické připomínky, neopomněli zdůraznit, že nebudou vést kampaň proti vstupu do EU, protože jsou pro členství.

Místopředseda ODS Petr Nečas připomněl, že jsou to především voliči jeho strany, kteří na rozdíl od příznivců ČSSD podporují vstup země do unie.

"Bez podpory voličů ODS je referendum o vstupu do Evropské unie odsouzeno k neúspěchu," uvedl Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video