Byl to Bělobrádek, který pro kapitolu vědy a výzkumu, kde panovaly spory, navrhl kompromis, aby celkový objem peněz byl 35,6 miliardy korun.
Za navýšení rozpočtu pro vysoké školy přišli už potřetí v pondělí ráno před Úřad vlády demonstrovat akademici s hesly „Konec levných akademiků“, „Investice do vědy stejně jako do tunelů“ nebo „Je to k pláči“.
O navýšení částky pro vysoké školy vládní špičky jednaly ještě před samotným jednáním kabinetu na jednání předsednictva vlády. Kabinet pak dohodu, která vychází vstříc VŠ, potvrdil.
Ministr školství Stanislav Štech při příchodu na Úřad vlády řekl protestujícím, že jejich požadavky jsou oprávněné a řekl jim ještě před jednáním vlády, že věří, že se rozpočet vysokých škol podaří alespoň o tři miliardy navýšit.
Tři miliardy korun pro VŠ byly minimem potřebným pro rozvoj vysokého školství i pro Bělobrádka. Řekl to dvěma desítkám vysokoškolských studentů a doktorandů, s nimiž přišel před Strakovu akademii v pondělí ráno i šéf konference rektorů Tomáš Zima.
Ministr zahraničí a hlavní volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se podivoval, že vyšší platy než na VŠ už jsou i na školách středních.
Vysoké školy původně požadovaly navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, které jim na jaře přislíbila exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD. Minulý týden oznámily, že když jim vláda dá méně než tři miliardy korun navíc, budou protestovat v rámci Týdne pro vzdělanost počátkem října.
Vláda v pondělí schválila a do Sněmovny posílá návrh státního rozpočtu na příští rok. Již dříve se vládní politici shodli na navýšení platů ve veřejné sféře o deset procent, u učitelů v regionálním školství o 15 procent od 1. listopadu a také na valorizaci průměrných důchodů o 475 korun měsíčně (více o schválení rozpočtu zde).