V nejbližších dnech meteorologové výrazné oteplení a tedy i větší tání neočekávají. - více zde
Ministr zemědělství Jaroslav Palas po zasedání kabinetu novinářům řekl, že na odtávání extrémního množství sněhu se vodohospodáři chystají stejně jako lidé zodpovědní za bezpečnost.
O riziku vzniku povodní už byly informovány kraje a radnice velkých měst.
Při rychlém oteplení podle ministra hrozí katastrofální povodně, riziko se zvyšuje každým dnem zimy. Největší problém bude zvládnout Vltavu a Moravu. "V povodí Vltavy leží 1,6 miliardy kubických metrů sněhu, kaskáda je přitom schopna zachytit čtvrtinu," upozornil Palas.
V povodí Moravy je podle něj nádrží málo; pomohou Nové mlýny. "Kdyby tam nebyly nádrže, v této situaci by tam vznikla katastrofa," konstatoval ministr. Zároveň se ohradil proti požadavku ekologů držet hladinu nádrží pod Pálavou dlouhodobě nízko.
Při rychlém oteplení a prudkém tání hrozí podle Palase, který je zodpovědný za protipovodňová opatření, záplavy i přes to, že vodohospodáři už větší část nádrží vypustili. Na horách leží průměrně metr a půl až dva metry sněhu. Na Labské boudě překročila sněhová pokrývka tři metry, ještě v noci na čtvrtek má sněhu přibýt.
"Bojíme se té nejhorší varianty, riziko se zvyšuje s oddalováním příchodu jara, musíme být v pohotovosti," konstatoval Palas. Jarní povodně jsou podle něj daleko nebezpečnější než letní kvůli teplotě. Při jarním tání totiž brání průchodu vody koryty řek led, a voda se tak nekontrolovatelně šíří do krajiny. "K tomu má šest stupňů a zabíjí, v takové vodě se plavat nedá," konstatoval ministr.
Tým zodpovědný za ochranu před povodněmi už podle Palase prověřil cesty aktivace krizových štábů a dalších subjektů.
Informace o vodním stavu jsou pravidelně aktualizovány na internetových stránkách www.voda.mze.cz. Vláda také vyzvala ministerstvo vnitra, aby v co nejdřív svolalo zasedání ústředního krizového štábu.