Kramářova vila je jednopatrová, tak zněla kdysi podmínka magistrátních úředníků.

Kramářova vila je jednopatrová, tak zněla kdysi podmínka magistrátních úředníků. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Úřad vlády řeší energetickou náročnost svých budov. Za audit dá 341 tisíc

  • 63
Kvůli energetické krizi mnoho českých domácností řeší možnosti vytápění či hledá úspory, kde na nich ušetřit. Energetickou náročnost svých budov tak řeší i Úřad vlády. Ten si nechá zpracovat energetický audit náročnosti svých staveb. Kontrola se týká celkem osmnácti míst. Za to soukromé firmě zaplatí 341 220 korun. „Zhotovitel je povinen provést kompletní dílo do 150 kalendářních dnů,“ stojí ve smlouvě.

Většina ministerstev, jak redakce iDNES.cz před několika dny upozornila, vytápí budovy, ve kterých sídlí, plynovými kotli. Úřady už předem avizovaly, že nastávající zimu sníží teplotu, na kterou dosud kanceláře vytápěly. Pro větší energetické úspory navíc některé resorty své budovy zateplují a mění okna, jiné zacházejí ještě dál a přecházejí na vytápění tepelnými čerpadly. Fotovoltaika pro většinu z nich není reálná.

Do auditu energetické náročnosti se nyní pustil i Úřad vlády. Ten s firmou IR Inspections za 341 220 korun podepsal smlouvu s názvem Zpracování energetických auditů a průkazů energetické náročnosti budovy. Společnost zkontroluje celkem osmnáct míst.

Mluvčí Úřadu vlády Vanesa Šandová pro iDNES.cz uvedla, že důvodem akce je především končící platnost stávajícího energetického auditu. Na základě výsledků plánuje úřad modernizaci stávajících technologií.

„Energetický audit slouží k pochopení výše spotřeby energie na úrovni jednotlivých pracovišť, objektů, procesů nebo vozového parku,“ doplnila Šandová. Akce podle jejích slov dále slouží k určení a vyčíslení nízkonákladových a snadno vyčíslitelných příležitostí ke snížení energetické náročnosti a určení a stanovení kapitálově náročnějších energetických příležitostí v obecné rovině k plánování jejich realizace:

„Energetický audit určí přehled kroků, které musí být realizovány a jsou potřebné pro generování úspor,“ dodal úřad.

Hlavní zdroj: nízkotlaká teplovodní elektrokotelna

Jedním z míst je Strakova akademie. Smlouva v Registru smluv detailně popisuje, že je to památkově chráněný objekt, administrativní budova, areál, který se skládá z hlavní budovy a vedlejší provozní budovy.

Hlavní budova pochází z roku 1899, provozní budova je ze 70. let 20. století. Na obou objektech došlo podle dokumentu v několika uplynulých letech ke stavebně technickým úpravám, které zlepšily jejich tepelně-izolační vlastnosti například částečnou výměnou oken. Dokument rovněž uvádí, že spotřeba elektrické energie činí 915,287 MWh. Spotřeba elektrické energie topení a TUV pa 2 105,723 MWh.

Hlavním zdrojem tepla a TUV pro obě budovy je nízkotlaká teplovodní elektrokotelna. „V přízemí provozní budovy jsou garáže autodopravy Úřadu vlády, která disponuje 32 dopravními prostředky, z toho dvěma zapůjčenými elektromobily,“ stojí ve smlouvě.

Úřad vlády ČR otevřel veřejnosti zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie v Praze, kterou během prázdninových měsíců zpřístupní každou sobotu. (9. července 2022)

Kramářova vila je rovněž památkově chráněný objekt určený pro reprezentační účely vlády. „Objekt byl postaven v roce 1912, hlavní budova A je členitý objekt se dvěma nadzemními podlažími, celá budova A je podsklepená, budova B je podsklepena částečně a slouží jako ubytovací prostor, garáže a prostor pro ostrahu objektu. Budova C je ubytovací prostor a byt správce,“ uvádí dokument.

Zdrojem tepla pro budovu A je domovní kotelna, ve které jsou dva plynové kondenzační kotle. V budově B jsou instalovány tři plynové kondenzační kotle. V budově C, bytě správce, je instalován plynový, závěsný turbokotel. Objekt je jedno odběrné místo elektrické energie z veřejné sítě, byt správce má podružné měření.

Energetický audit
Název budovy:Cena za audit:
Česká republika - Úřad vlády České republiky202 070 Kč
Strakova akademie – hlavní budova9 680 Kč
Strakova akademie – provozní budova9 680 Kč
Kramářova vila – objekt A7 260 Kč
Kramářova vila – objekt B7 260 Kč
Kramářova vila – objekt C7 260 Kč
Hrzánský palác18 150 Kč
Lichtenštejnský palác18 150 Kč
Slavíčkova vila12 100 Kč
Vladislavova12 100 Kč
Areál Chabry18 150 Kč
Areál vily Dr. Edvarda Beneše – objekt A9 680 Kč
Areál vily Dr. Edvarda Beneše – objekt B9 680 Kč
Celková cena s DPH341 220 Kč

Hrzánský palác má vlastní trafostanici. Podle smlouvy však není vytápěn centrálně, ale pomocí elektrických přímotopů, které jsou instalovány v jednotlivých částech objetu. „Objekt je využíván velmi nepravidelně podle potřeb vlády,“ podotýká smlouva s tím, že v objektu je instalován motorgenerátor jako náhradní zdroj při výpadku elektrické energie z veřejné sítě.

Název:Zdroj:
Lichtenštejnský palácNízkotlaká teplovodní kotelna
Objekt SlavíčkovaOtop objektu a dodávka TUV je realizována dvěma kotli. Spotřeba zemního plynu je 80,132 MWh (7 614 m3).
Objekt VladislavovaVytápění objektu je zajištěno z plynové kotelny sousedního objektu MF ČR.
Objekt ChabryZdrojem tepla pro tento objekt je nízkotlaká plynová kotelna vybudovaná v roce 1996 při plynofikaci objektu. Kotelna je v současné době osazena dvěma kondenzačními kotli.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video