Soudcům by díky novému zákonu výrazně ubylo práce. Ilustrační foto.

Soudcům by díky novému zákonu výrazně ubylo práce. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vláda chce, aby drobné trestné činy nemusely řešit soudy

  • 141
Může se to stát každému. Prostě nabouráte autem a někoho zraníte. Dnes vám hrozí několikaměsíční zdlouhavý proces a na jeho konci až dva roky vězení. A co jinak? Uznáte svou vinu a sami si navrhnete trest – třeba jen půlroční podmínku. Když s tím bude souhlasit státní zástupce i poškození, nemusíte vůbec k soudu.

Revoluční novinku v české justici navrhuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a dnes ji má schválit vláda. Jmenuje se to "dohoda o vině a trestu", má zrychlit a zjednodušit soudy.

Návrh se týká jen menších trestných činů, kde je dnes sazba do pěti let vězení. Tedy nehod, krádeží v obchodech či jízdy bez řidičského průkazu. "Soudům se uvolní ruce na řešení opravdu závažné trestné činnosti," vysvětluje záměr ministr Pospíšil.

Původně chtěl, aby se novinka týkala všech činů se sazbou do osmi let, ale proti byli někteří kolegové ministři a také opoziční ČSSD. Až na drobné výhrady jinak se změnou souhlasí, takže pokud ji schválí parlament, začne platit od příštího roku.

Dohoda žalobce s obviněným se přece jen bez soudce úplně neobejde: bude ji muset formálně posvětit, ale už bez složitého zkoumání. Může ji však zamítnout, pokud se mu navržený trest bude zdát příliš nízký.

Jak by takové urychlení a zjednodušení soudů v praxi fungovalo? Navrhnout si trest by mohl jen člověk, který sám uzná vinu a dohodne se s poškozenými o náhradě škody. Ti i státní zástupce musí s navrženým trestem souhlasit. Trest přitom musí být v rozmezí sazby, například u násilí je to šest měsíců až tři roky. Pachatel si tedy nesmí navrhnout pět měsíců.

"Je to dobrá věc. Dnes řadě obžalovaných, pokud jsou jasnými viníky, jde hlavně o to, kolik dostanou. Proto myslím, že to bude využívané," míní místopředseda Městského soudu v Praze Luboš Vlasák.

Ministr spravedlnosti Pospíšil připomíná, že nízké tresty nemají být hlavním lákadlem. Podle něho je hlavním bonusem rychlé řízení místo zdlouhavého soudního procesu. Až do této chvíle se záměrem většina právníků souhlasí.

Dohady jsou ještě kolem posledního kroku. Dohodu o vině a trestu mezi žalobcem a pachatelem vždy ještě musí formálně schválit soud. Ministr chce, aby soudy dohodu mohly zamítnout jedině tehdy, když půjde o "zjevnou nepřiměřenost". Tedy třeba příliš nízký trest.

To se moc nelíbí soudcům, ale třeba také ministru vnitra Ivanu Langerovi. Navrhují, aby bylo vyškrtnuto alespoň slovo "zjevnou", a soud tak měl větší volnost, kdy může dohodu shodit.

Poslanec opoziční ČSSD Jeroným Tejc jde ještě dál: chce ve Sněmovně prosadit, aby soud mohl dohodu o vině a trestu zamítnout kdykoliv, aniž by to musel jakkoliv zdůvodňovat.

"Každopádně skutečnost, že to celé podléhá schválení soudem, by měla být zárukou, že tu nebudou nesmyslně nízké tresty," říká soudce Vlasák.

Novinka funguje v mnoha zemích. Vláda si od ní mimo jiné slibuje, že Češi si už tolik nebudou stěžovat ve Štrasburku na pomalou justici. Stát většinou prohraje. Dohodu o vině a trestu zavedlo také sousední Slovensko, avšak tam se týká všech trestných činů, tedy třeba i vražd.

"Na Slovensku si to chválí, je s tím všeobecná spokojenost. Je to tam velmi využíváno," upozorňuje soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Na Slovensku novinku využil například patnáctiletý chlapec, který v základní škole bodl štětcem svého spolužáka, jenž zemřel. Uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu – dva roky vězení s tříletou podmínkou. Souhlasit museli i rodiče mrtvého chlapce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video