Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina
PŘEHLED AKTUÁLNÍCH POVODŇOVÝCH UDÁLOSTÍ
21:53
Mnozí nezaměstnaní lidé, kteří mají být podle návrhu ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha povoláni na odstraňování škod způsobených povodněmi, se již sami dobrovolně hlásí na úřadech práce. "Není potřeba tyto lidi nutit," uvedl Škromach v rozhovoru pro Českou televizi.
21:19
Krajské krizové štáby mají nejpozději v pondělí oznámit, kolik budou při odstraňování následků povodní potřebovat dezinfekčních prostředků na bázi chlóru. Stát tím chce s předstihem zajistit výrobu a plynulé zásobování a předejít přerušení likvidačních prací, řekl po zasedání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Stanislav Gross. Zásoby dezinfekčních prostředků jsou zatím dostatečné, a to ze státních rezerv, skladů veterinární správy i ze zahraničí.
21:15
Pražská paroplavební společnost dnes oznámila, že pravidelná lodní linka v úseku Děčín - Hřensko již nebude letos obnovena.
21:05
Dánsko využije svoji stávající pozici předsednické země Evropské unie k tomu, aby zajistilo a urychlilo unijní pomoc evropským zemím postiženým záplavami. Oznámil to dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. "EU musí konat rychle, aby pomohla všem postiženým zemím," prohlásil.
20:49
V Německu dnes byly řeky vesměs beze změn. Meteorologové a vodohospodáři však varují před novými vydatnými srážkami. Ty postupují od Rýna k Labi. Na velkém území proto trvá povodňová pohotovost.
20:40
Lidem v České republice a v Německu, které zasáhly rozsáhlé povodně, pomůže i Česko-německý fond budoucnosti. Na mimořádném zasedání dnes jeho správní rada rozhodla, že na projekty určené na podporu obětem povodní poskytne v rámci mimořádného programu "Solidarita po povodni" 500 tisíc eur (asi 15 milionů korun). Tato částka by měla postiženým pomoci likvidovat následky velké vody.
20:22
První stupeň povodňového nebezpečí stále platí na Labi v Ústí nad Labem a Děčíně. Povodňová komise přitom původně předpokládala, že dnes už voda klesne pod hranici 4,5 metru, což je úroveň prvního stupně.
20:21
Překvapení potkalo dobrovolné hasiče z Rychnovska, kteří pomáhají s odstraňováním povodňových škod v Dolních Beřkovicích na Mělnicku. Krátce po poledni našli pod varhany v místní zámecké kapli asi 20 církevních a světských cenností.
20:03
Zemědělci v Ústeckém kraji vyčíslili podle předběžných odhadů přímé škody a ztráty v důsledku povodní a záplavových dešťů na 146 milionů korun, dalších 242 milionů Kč budou činit následné škody.
20:01
Ztráty na dopravní infrastruktuře už podle Státního fondu dopravní infrastruktury dosáhly sedm miliard korun.
19:56
Severočeská plynárenská SČP už v Ústeckém kraji obnovila přívod plynu ve všech povodní postižených lokalitách s výjimkou části Dubí-Bystřice, kde má 50 zákazníků. Severočeská energetika zprovoznila od dnešního rána 14 trafostanic, zatopeno nebo vypnuto jich tak zůstává 65. Celkem je v oblasti kolem Labe postižené povodněmi 1867 trafostanic.
19:34
Odboráři nesouhlasí s odkladem rozšíření platového systému z 12 tříd na 16, který by měl platit od roku 2003. Vláda zvažuje, že by zavedení nové platové soustavy ještě odsunula a získala tak asi deset miliard korun na odstraňování povodňových škod.
19:20
Finanční úřady budou vstřícné k žádostem podniků v postižených oblastech o odklad placení záloh daní. Tvrdí to náměstkyně ministra financí Yvona Legierská.
19:15
Ze 17 zaplavených stanic pražského metra hasiči a pracovníci téměř 20 firem za sedm dní vyčerpali přes 500000 metrů krychlových vody, nejvíce zatím ve stanici Malostranská.
19:15
Na vysokoškolských kolejích v Ústí nad Labem zůstává ubytováno 121 z původně 670 obyvatel, kteří v univerzitním areálu našli útočiště před záplavami. "Ale 43 z nich už ví, že se nemá kam vrátit, jejich domovy voda kompletně zničila," řekl ředitel kolejí Michal Vrbiček.
19:11
Na vládní povodňové konto zatím přišlo 43 milionů korun. Peníze vláda použije na výstavbu bytů a domů pro lidi, kteří přišli při povodních o bydlení, řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek, který předsedá centrální povodňové komisi.
19:09
Terezínský památník se pro turisty otevře možná už v příštím týdnu. Ačkoli se dosud zcela nezbavil povodňové vody, jeho ředitel Jan Munk s obnovením provozu nechce příliš otálet. "Nemůžeme si dovolit dlouhou prodlevu, peníze z turistického ruchu jsou naším hlavním zdrojem," řekl.
19:08
Obce, ve kterých záplavy vyřadily z provozu čistírny odpadních vod, zřejmě nebudou muset platit pokuty za nesplnění limitů. Po minulém týdnu je v pěti krajích poškozeno na 80 čistíren.
19:08
Vojenské vrtulníky minulý týden přepravily do bezpečí z oblastí, které byly nejvíce ohroženy povodněmi, celkem 1618 lidí.
18:27
Přispívat na odstraňování následků povodní prostřednictvím speciální linky 0900/609040 je ode dneška možné i z veřejných telefonních automatů Českého Telecomu.
18:23
Záplavy poškodily během týdne na území České republiky 30 velkých a dalších 47 malých čistíren odpadních vod. V postiženém území byla vyřazena z provozu třetina velkých čistíren. "Předběžné škody činí podle odhadu půl miliardy korun, některé čistírny jsou zatím ale ještě pod vodou a další škody se mohou projevit teprve v zimě, kdy mráz může potrhat potrubí, které se nyní zdá být nepoškozené," řekl ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Jaroslav Kinkor. Práce na obnově čistíren už začínají.
18:21
Severočeská policie vyšetřuje, kdo nese odpovědnost za špatné ukotvení lodí, které se minulý týden utrhly a nekontrolovaně pluly po rozvodněném Labi. Policie zjišťuje, zda se náhodou nestal trestný čin, a kdo se ho případně dopustil, řekl ředitel krajské policejní správy v Ústí nad Labem Jiří Vorálek.
18:02
České dráhy prodloužily bezplatnou kyvadlovou dopravu v oblasti hlavního města. Zdarma budou lidé moci využívat vlaky, které v Praze suplují nefungující metro, až do nedělní půlnoci. Od pondělí bude nulový tarif zrušen a všechny trasy budou součástí Pražské integrované dopravy.
17:48
Česká pošta nebude vybírat poplatky za balíky s materiální humanitární pomocí. Zásilky bude přijímat jako služební cenné balíky s udanou hodnotou do 5000 korun. Zásilky musejí být označeny na adresní straně výraznou poznámkou "Povodeň". Adresáty těchto zásilek mohou však podle mluvčího pošty Ladislava Vančury být pouze humanitární organizace, krizové štáby, městské nebo obecní úřady.
17:47
Belgie vysílá do záplavami postižené České republiky dopravní letoun s technikou. Nizozemsko, které již ČR poskytlo 100 vodních čerpadel, dále nabízí pomoc při opravě poškozených budov a památek.
17:46
Škody na jihu Plzeňska vyčíslil okresní krizový štáb zhruba na půl miliardy korun. Kvůli povodním se v sedmi obcích okresu zřítilo nebo bude muset být strženo 17 budov, dalších 14 staveb je narušeno. Velká voda zničila jeden silniční a jeden železniční most a vymlela sráz asi pod 40 metry vlakových kolejí.
17:43
Český statistický úřad, jehož budovu minulý týden zaplavila velká voda, zachránil všechna data získaná loni při sčítání lidu, domů a bytů. "Rozsáhlé soubory, na kterých byly výsledky sčítání uloženy, jsou zachovány, nicméně vzhledem k vzniklé mimořádné situaci bude zpožděno jejich zpracování," sdělila mluvčí ČSÚ Vladimíra Pavlíčková.
17:42
Hladina Vltavy v Praze - Malé Chuchli byla v 17:00 ve výšce 141 centimetrů. Běžná výška hladiny je na tomto místě 74 centimetry a řece tedy zbývá k jejímu dosažení již jen 67 centimetrů. Od svého maxima, kterého řeka dosáhla minulou středu, již klesla o šest a půl metru.