"Pikornaviry způsobují celou řadu lidských onemocnění od běžného nachlazení po život ohrožující záněty mozku. V extrémních případech tak může člověk i zemřít," vysvětloval čtyřiatřicetiletý Plevka, který dříve působil na Purdue University v USA.
Viry se přenášejí mezilidským kontaktem, nejčastěji kapénkovou infekcí, ale i takzvaně fekálně-orální cestou třeba u střevní chřipky.
V současnosti neexistují žádná léčiva proti infekcím způsobeným pikornaviry. Cílem výzkumu proto bude analýza jejich životního cyklu, která může přispět k objasnění vývoje nových léčiv.
"Pro získání grantu bylo důležité, že budeme studovat viry způsobující lidská onemocnění a naše výsledky tak mohou přispět ke zvýšení kvality lidského života," podotkl Plevka. Vědec nyní začne budovat mezinárodní tým výzkumníků. Na začátku bude mít čtyři členy, později devět.
Grant zaměstná Indy i Francouze
"Na jednotlivé pozice budu podávat inzeráty, zatím mám jednoho kolegu z Francie a druhého z Indie. Češi se z nějakých důvodů příliš nehlásí," řekl Plevka.
Trvalo mu dva měsíce, než žádost o grant sepsal a v říjnu loňského roku podal. Kladný výsledek obdržel minulý týden. "Zcela určitě je to pro mě prozatím vrchol kariéry," usmíval se mladý vědec.
"Pro CEITEC je získání tohoto grantu potvrzením, že jsme konkurenceschopní napříč všemi vědeckými instituty," uvedl ředitel Středoevropského technologického institutu Markus Dettenhofer.
Pavel Plevka vystudoval molekulární biologii a virologii na Karlově univerzitě v Praze. V roce 2009 získal titulu PhD na Uppsala University ve Švédsku. Od roku 2009 působil na Purdue University v USA. Od července 2013 pracuje jako vedoucí výzkumné skupiny Strukturní virologie v CEITEC.