Vdova po hrdinovi získá po padesáti letech důchod

  5:34aktualizováno  5:34
Rodině válečného hrdiny Josefa Brykse se padesát let po jeho smrti dostává částečného zadostiučinění. Bryks zemřel v komunistickém lágru v roce 1957 na následky dlouhodobého strádání. Jeho britské manželce Trudie však komunistický režim odmítal platit vdovský důchod a nic se na tom nezměnilo ani po pádu totality.

Právníci ignorovali fakt, že Bryks se v lágru ocitl právě proto, že byl komunistům jako stíhač RAF, který sloužil v československém letectvu, nebezpečný. | foto: Archiv

Ještě v říjnu 2007 právníci ministerstva obrany namítali: "Trudie Bryksová nemá na vdovský důchod nárok, protože její manžel nezemřel následkem úrazu v armádě, nýbrž na infarkt myokardu v pracovním lágru."

Ignorovali tak fakt, že Bryks se v lágru ocitl právě proto, že byl komunistům jako stíhač RAF, který sloužil v československém letectvu, nebezpečný.

MF DNES o byrokratickém přístupu k Josefu Bryksovi i jeho manželce opakovaně informovala, až jí dala nakonec za pravdu i ministryně obrany Vlasta Parkanová. Té – jak říká – došla trpělivost s právnickými kličkami, takže se raději spolehla na lidskost a zdravý rozum.

"Je zřejmé, že zdraví plukovníka Brykse podlomilo špatné zacházení v komunistickém vězení. Od prosince proto budeme Trudie Bryksové měsíčně vyplácet osm tisíc korun," říká Parkanová. A vysvětluje, že využila zákonné výjimky o odstranění tvrdosti zákona.

Přesto si je vědoma i jistého osobního rizika, pokud její rozhodnutí někdo napadne. "Počítám s tím a jsem připravena kritiku ustát," dodává ministryně.

Úředníkům navíc přikázala, aby zjistili, zda se její resort v minulosti podobně necitlivě nezachoval i k jiným vdovám po válečných hrdinech. "Jsem už dost alergická na právnický alibismus a nedostatek odvahy," dodává Parkanová, která je sama právnička.

Její rozhodnutí vyvolalo značný ohlas i mezi historiky či lidmi, kteří se zajímají o protinacistický odboj. Otakar Míka z Kraslic se například pod vlivem letitého cynismu právníků ministerstva obrany domluvil s přáteli, že budou Trudie Bryksové posílat měsíčně čtyři tisíce korun.

A platí to prý i poté, co Parkanová ve středu odmítavý verdikt svých právníků změnila ve prospěch vdovy. "Kterýkoliv z předchůdců ministryně to mohl už dávno udělat, ale nikdo z nich si nedal práci se s tragédií Josefa Brykse seznámit. Natož aby šel do sporu s vlastními právníky a do očí bijící nespravedlnost zvrátil," míní šéf historické letky československé Milan Mikulecký.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Expremiér Špidla se stará o vnuka autistu. Sociální systém pomoci nezvládá

Bývalý premiér Špidla se stará o vnuka autistu.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se stará o svého vnuka trpícího autismem. Pro takto postižené děti je podle něj klíčové...

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Najdete na iDNES.cz