Utýrali ho v lágru, jeho ženě odpírají vdovský důchod

  4:10aktualizováno  4:10
Válečný hrdina Josef Bryks zemřel v komunistickém lágru. Od komunistických soudců dostal třicetiletý trest vězení. Bryks byl režimu nebezpečný, za války bojoval proti nacismu v britském Královském vojenském letectvu (RAF). Komunistické zákony však otravují Bryksově manželce Trudie život i dnes.

Josef Bryks za svého působení v RAF. | foto: Archiv

Trudie totiž podle nejnovějšího verdiktu Vojenského úřadu sociálního zabezpečení "nemá nárok na vdovský důchod", přestože Bryks zemřel v nelidských podmínkách uranových dolů na fatální infarkt myokardu.

Týž úřad se dovolává zákonů z roku 1957 (shodou okolností rok Bryksovy smrti), když říká, že "nárok na vdovský důchod by Bryksova manželka měla, pokud by její manžel zemřel na úraz v ozbrojených silách".

V zajetí totalitního práva
"Bryks holt blbě zemřel. Kdyby ho umlátil bachař, tak by Trudie vdovský důchod dostala," říká s roztrpčením veterán Tomáš Sedláček.

Křivda na rodině válečného hrdiny Josefa Brykse není zdaleka jediným případem necitlivého jednání státu vůči lidem, kteří za jeho osvobození nasazovali život. "Absurdit, kdy totalitní paragrafy křivdily lidem v padesátých letech a tytéž zákony jim znovu ubližují i dnes, když by měli být za strádání odškodňováni, znám víc," říká advokát Jan Černý.

Úředníci ministerstva obrany se podle něj drželi striktně zákonů. A křivdit budou lidem pokaždé, když se postižení začnou dovolávat spravedlnosti podle stále platného "komunistického práva". Většina paragrafů byla totiž sepsána v letech totality.

Advokát Černý má přesto východisko: "Určitě by šlo prokázat souvislost mezi infarktem Brykse a jeho mnohaletým utrpením v uranových dolech. Rozumný soudce by to nepochybně uznal."

Vojenský úřad sociálního zabezpečení si nicméně v zamítnutí žádosti Trudie Bryksové o vdovský důchod vede svou: "Bryksovy zdravotní potíže se objevily několik měsíců před úmrtím, což svědčí o obecné chorobě, nikoliv o úrazovém ději."

Advokát Bryksovy manželky Lubomír Müller jim však připomíná precedentní rozhodnutí z roku 1976, podle něhož je infarkt pracovním úrazem, pokud mu předcházelo fyzické a psychické trauma. A Bryks strávil v komunistickém lágru devět let.

"Pokud věc dospěje až k soudu a ten rozhodne, že vdovský důchod můžeme vyplácet, tak to uvítáme i jako příklad pro další obdobné kauzy," říká mluvčí obrany Andrej Čírtek. A přiznává, že ministerstvu zákony z padesátých let nedávají žádný manévrovací prostor.

Ministerstvo obrany vyplatilo od roku 1990 Trudie Bryksové 457 000 korun. Požadavky na další odškodnění leží u soudu.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Šest miliard navrch a dost. Víc zdravotnictví nedostane, říká Vojtěch

Briefing po jednání krizového štábu proti kolapsu zdravotnictví s ministrem...

Premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že z rezerv pojišťoven by do českého zdravotnictví nad rámec úhradové vyhlášky...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz