Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Byl první den míru a na česká města přesto padaly bomby. Sovětské

  20:01
Byl první den míru, 9. května 1945. Na česká města ale i v tuto dobu padaly bomby. Dlouho se tvrdilo, že byly německé. Šlo však o pumy Rudé armády, která se snažila zastavit nepřátelské jednotky nerespektující kapitulaci. Bombardování přineslo na 1 800 obětí - tedy víc, než se dosud uvádělo.
Náměstí v Roudnici nad Labem krátce po skončení náletu 9. května 1945.

Náměstí v Roudnici nad Labem krátce po skončení náletu 9. května 1945. | foto: Sbírka Státního okresního archivu Litoměřice.

Češi a s nimi celá Evropa slavili konec nejbrutálnější války v lidských dějinách. Bylo 9. května 1945, pár hodin od okamžiku, kdy vstoupila v platnost kapitulace nacistického Německa.

Zaslouženě slavili i letci Rudé armády. Přežili. Na 140 tisíc jejich druhů-vojáků takové štěstí při osvobozování Československa nemělo. Veselí se protáhlo. Někteří piloti se na ubikaci vrátili až ve čtyři hodiny ráno. Jenže náhle přišel rozkaz. Do strojů!

Když dorazila skutečná válka

Na potemnělé nebe nad českým územím vzlétlo z letišť na jižní Moravě, horním Slezsku a Sasku celkem 1 123 sovětských letadel.

První noc a první den míru si část země naplno prožila, co obnáší skutečná válečná vřava. Sověti bombardovali ustupující jednotky nepřátel, které se dle kapitulačních podmínek měly již před půlnocí zastavit. Nezastavily. Snažily se dostat k demarkační linii, kde už stáli Američané. A rudoarmějci jim chtěli odříznout cestu. Cílem náletů byla hlavně města, důležité železniční i silniční křižovatky, mosty. Všude se kupily trosky a v nich umírali lidé.

Dlouhá desetiletí oficiální vysvětlení svalovala vinu na německé dělostřelectvo a luftwaffe, ve skutečnosti zabíjely sovětské pumy. Ústřední archiv ministerstva obrany Ruské federace eviduje o náletech obrovské množství dokumentů. Pro Rudou armádu zkrátka válka neskončila.

„Dodnes se některé události druhé světové války politicky a propagandisticky zneužívají. Vlastně se ani není čemu divit. V květnu 1945 bylo pouze malé části obyvatel protektorátu jasné, že to byla letadla Rudé armády, ostatní byli přesvědčeni, že to byly německé stroje, protože nikdo nedokázal pochopit, proč by nás na úplném konci války, a dokonce po ní bombardovali Sověti,“ říká kurátor letecké sbírky Národního technického muzea Michal Plavec.

Obětí o čtvrtinu víc

Před pár lety experti spočítali, že sovětské pumy v samém závěru bojů 8. a 9. května 1945 stály život zhruba 1 300 lidí. Nepřátelských vojáků, ale zejména civilistů – ať slavících Čechů, nebo německých uprchlíků. Plavec nyní číslo zpřesnil. Obětí náletů bylo prokazatelně o mnoho víc, nejméně 1 800.

V sutiny se měnily domy v obcích ležících na Labi, na Jizeře, na jižní a střední Moravě, na Vysočině i jinde.

Nejtvrdší úder si prožilo Mělnicko, Mladoboleslavsko, Litoměřicko, Českolipsko, Havlíčkobrodsko, Jihlavsko, Liberecko, Znojemsko, Prostějovsko, Blanensko nebo Děčínsko.

„Pátrající zraky spatřily na temné modři oblohy několik stříbrných ocelových ptáků a najednou se to stalo: divoce houkaje padal jejich smrtonosný náklad dolů, dopadl s temným výbuchem mezi lidi před nádražím,“ vzpomínal na nálet v Děčíně jeden z německých starousedlíků.

Všude tady se tlačila ustupující vojska třetí říše a jejích spojenců. „Zajetí Rudou armádou se obávali a měli proč. Část z nich neměla čisté svědomí,“ vysvětluje Michal Plavec důvody, proč nacisté nerespektovali dohody kapitulace.

„Bombardovali ustupující vojska a techniku nepřítele, která neplnila podmínky aktu o kapitulaci a snažila se odejít za řeku Labe,“ píše se k 9. květnu v operační svodce 6. gardového bombardovacího leteckého sboru, který byl součástí 2. letecké armády 1. ukrajinského frontu.

„Tento letecký sbor spolupracoval s útvary 52. a 28. armády, která pronásledovala a ničila vojska nepřítele v prostoru Liberec, a jižně, která neplnila podmínky protokolu o vojenské kapitulaci,“ zmiňuje u stejného data svodka 3. bitevního leteckého sboru.

Jakákoliv protiletadlová obrana již nefungovala. A zpravidla nefungovala ani hlásná služba, protože všichni už slavili konec války a možnému náletu se nevěnovala pozornost. Zkrátka to nikdo nečekal.

„Civilisté se chodili koukat na dlouhé, masivní kolony ustupujících německých vojáků a utíkajících uprchlíků. Ulice měst byly přeplněné vojskem a technikou a podél silnic stáli civilisté, pro něž to divadlo bylo velké zadostiučinění,“ popisuje Plavec.

I proto bylo 8. a 9. května 1945 civilních obětí tolik.

Namátkou, Ždírec nad Doubravou: 23 mrtvých, ze 163 domů 30 zničeno a 70 poškozeno. Nedaleký Krucemburk: 26 mrtvých, 32 domů zničeno a 152 poškozeno. Frýdlant: 26 obětí. Mimoň: asi čtyři desítky mrtvých. Chlumec u Ústí nad Labem: až 80 obětí. Mladá Boleslav 146 mrtvých.

„Nálet na Boleslav z 8. května si vyžádal nejvyšší počet obětí. Známe počet mezi českými civilisty, ale postrádáme údaje, kolik zahynulo německých vojáků a jejich spojenců, například Estonců z 20. divize SS – Estonské č. 1. Pravděpodobně bude toto číslo až dvojnásobné,“ odhaduje Plavec.

Nálety Rudé armády? Tabu

Právě 8. května operovalo nad českým územím dokonce 1 844 sovětských letadel. Bombardéry Petljakov Pe-2 a Douglas A-20G Boston, bitevníky Iljušin Il-2 či stíhací letouny typu Jakovlev a Lavočkin.

Pro srovnání: necelé tři měsíce předtím, 14. února 1945, zaútočilo kvůli navigační chybě na Prahu pouze padesát letounů B-17 Flying Fortress. Přesto si americký nálet vyžádal obrovský počet obětí – kolem 700.

Fronta se tehdy táhla územím dnešního Polska, Rudá armáda vytlačovala nepřítele z oblasti Jelenie Góry přes historické hranice severních Čech. Ustupující jednotky mířily až k důležité křižovatce právě v Mladé Boleslavi a dál k Mělníku. Situaci jim komplikovalo povstání v Praze, a tak využívaly přechody přes řeky severně od metropole.

Dle ruských zdrojů svrhl první den míru jen 4. bombardovací letecký sbor – který útočil v oblasti Mladá Boleslav, Mělník a Česká Lípa – 68 tun pum. 1. gardová bombardovací letecká divize – jež se zaměřila na sídla podél Labe, na Litoměřicko a Českolipsko – pak shodila 57 tun bomb.

Poslední sovětský nálet prožila zřejmě Mladá Boleslav nebo Mělnicko 9. května v odpoledních hodinách. „Zpravidla se tušilo, že pumy byly ruské. Můj tatínek viděl, jak přilétají. Vlastně dvakrát. Snažili se trefit most. Táta věděl, kdo provedl nálet, ale v Mělníku se o tom nikdy nemluvilo,“ popsal před časem MF DNES pamětník Jan Tůma. Aureola osvoboditelů byla nedotknutelná. A choulostivým tématem je bombardování z května 1945 dodnes..

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Fiala pozval lídry zemí EU do Prahy, budou jednat o pomoci Ukrajině

26. května 2024  10:15,  aktualizováno  10:31

V úterý přijedou do Prahy na pozvání premiéra Petra Fialy lídři některých zemí Evropské unie....

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji, obětí už je přes 670

26. května 2024  10:25

Přes 670 lidí zahynulo při rozsáhlém sesuvu půdy v Papui Nové Guineji, odhaduje nově podle agentury...

Rusko v noci udeřilo na západě Ukrajiny. Útok na hypermarket má 12 obětí

26. května 2024  7:20,  aktualizováno  9:51

Sledujeme online Počet obětí sobotního ruského vzdušného útoku na hypermarket v ukrajinském městě Charkov vzrostl na...

Vlak u Uherska srazil člověka, doprava byla řízená odklonem

26. května 2024  8:28

Na Pardubicku v neděli ráno vlak srazil a usmrtil člověka. Vlaky na železničním koridoru ve směru...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...